MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspozycje na dwóch poziomach

(mas)
Wnętrza Pałacu Sztuki otwarte są nie tylko dla wielkich artystów, tu oglądać można m.in. wystawy fotograficzne dokumentujące wysiłek zbrojny żołnierzy polskich fot. Marian Satała
Wnętrza Pałacu Sztuki otwarte są nie tylko dla wielkich artystów, tu oglądać można m.in. wystawy fotograficzne dokumentujące wysiłek zbrojny żołnierzy polskich fot. Marian Satała
Pałac Sztuki wybudowano w 1901 r. wg projektu Franciszka Mączyńskiego. Pierwsza wystawa odbyła się w 1904 r. Przez jego sale przeszła cała "Młoda Polska". Wśród powojennych prezesów byli m.in. prof.

Pałac Sztuki wybudowano w 1901 r. wg projektu Franciszka Mączyńskiego. Pierwsza wystawa odbyła się w 1904 r. Przez jego sale przeszła cała "Młoda Polska". Wśród powojennych prezesów byli m.in. prof. Karol Estreicher, Ignacy Trybowski, prof. Kazimierz Nowacki, od roku 1996 r. Towarzystwem kieruje Zbigniew Kazimierz Witek. Pałac gości wystawy artystów polskich i zagranicznych, organizuje aukcję dzieł sztuki. Powołano tu Instytut Badań i Dokumentacji dzieł sztuki będących własnością Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Aktualnie w dolnym pałacu trwa wielka wystawa fotograficzna pt. "2. Korpus Polski w regionie Marche: 1944-46". To fotograficzne świadectwo jednego z najdramatyczniejszych okresów w historii regionu Marche, związanego z 2. Korpusem Wojska Polskiego dowodzonym przez gen. Andersa. Korpus przybył do Włoch po długiej wojennej odysei. Polska Armia utworzona została w Związku Radzieckim po inwazji Niemiec na ten kraj w 1941 r. Gen. Władysławowi Andersowi udało się uzyskać zgodę Stalina na zabranie polskich dywizji do Iranu. Po intensywnym szkoleniu w Palestynie, w grudniu 1943 r. 2. Korpus Polski został skierowany do Włoch. Otrzymał rozkaz zdobycia masywu i wzgórza klasztornego Monte Cassino. Wczesnym rankiem 18 maja 1944 nad ruinami opactwa powiewała polska flaga. Najważniejsza z bitew, o Ankonę, która rozpoczęła się o świcie 17 lipca 1944, była wielkim sukcesem 2. Korpusu, który zakończył szlak bojowy wyzwoleniem Bolonii. Wartość tej wystawy polega nie tylko na prezentacji faktów historycznych: to świadectwo uczestnictwa polskiego wojska i podczas działań wojennych, i w powojennej organizacji życia regionu Marche, gdzie Polacy stacjonowali do czasu rozformowania w 1946 r. W pięknym katalogu wydanym przy jej okazji jest także słowo prezesa TPSP Zbigniewa Kazimierza Witka, który zawsze z wielką ochotą prezentuje w salach Pałacu orężne dzieje żołnierzy polskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto