Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne fascynacje gimnazjalistów

Redakcja
II edycja projektu "Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie" jest już w toku. Gimnazjaliści rozpoczęli swoje zajęcia w październiku. We wrześniu pożegnani zostali uczniowie III klas, których zastąpili młodsi koledzy.

Wszystkie pięcioosobowe drużyny Nib-owiczów ruszyły ostro do ataku. Drugi rok realizacji ogólnopolskiego programu rozwoju kompetencji kluczowych w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i przedsiębiorczości dla uczniów gimnazjów przebiega pod hasłem "Ekologiczne azymuty".

Edukacyjna przestrzeń programu została podzielona na trzy obszary: zadania w ramach których powstaną takie elementy, jak mikroplaneta, wyspa, debata, kongres i akwarium. Drugi to źródło wiedzy zwane "laboratorium informacji ekologicznej" - umiejętność pracy z informacją. Trzeci zaś to prezentacje, czyli zdolność do upowszechniania własnego dorobku.

Na blogach drużyn czytamy, że pierwsze zajęcia to naprawdę "ekologiczny zawrót głowy". Zespoły miały w obowiązku stworzyć Gimnazjalny Instytut Ekologii, w którym każdy ma określoną rolę do spełnienia. W ramach zajęć załogi "instytutu" zbudowały mikroplanetę - sztuczny ekosystem, który należy obserwować i wyciągać wnioski.

Moduł dotyczący przedsiębiorczości nazwany został "Postaw na przedsiębiorczość". Jego celem jest przybliżenie zasad zakładania własnego przedsiębiorstwa, umiejętności dostrzegania szans, ale też zagrożeń oraz współpracy zgodnie z kodeksem etyki (poziom mikroekonomiczny). Drużyny mają już własne pomysły na swój wymarzony biznes i przygotowują się do jego założenia.

Zajęcia odbywają się pod hasłem "na rok przed rozpoczęciem działalności gospodarczej", "na sześć miesięcy ( …) - biznes planu ciąg dalszy", "na pięć miesięcy…" itd. Jednym z zadań postawionych fascynatom nauki jest założenie strony www, pierwsze "lwy biznesu" już założyły swoje strony, ich adresy można znaleźć tutaj.

Projekt edukacyjny, któremu patronuje MM Kraków, jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowany na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej przez konsorcjum firm Doradztwo Gospodarcze DGA S.A oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego.


SPOŁECZNOŚĆDZIELNICEKULTURASPORT
od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto