Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

EGZAMIN ósmoklasisty 2021. "Pan Tadeusz" i ks. Józef Tischner na próbnym egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego [ARKUSZ CKE]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Próbny egzamin ósmoklasisty stacjonarnie i w reżimie sanitarnym zorganizowała m.in. krakowska Szkoła Podstawowa nr 12 z al. Kijowskiej. Przy wejściu do szkoły uczniom mierzono temperaturę
Próbny egzamin ósmoklasisty stacjonarnie i w reżimie sanitarnym zorganizowała m.in. krakowska Szkoła Podstawowa nr 12 z al. Kijowskiej. Przy wejściu do szkoły uczniom mierzono temperaturę Anna Kaczmarz
Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpoczął się w środę (17 marca) rano w szkołach w całej Polsce. Wiele podstawówek zorganizowała egzamin stacjonarnie i w reżimie sanitarnym, ale są też szkoły, których uczniowie testują swoją wiedzę i umiejętności zdalnie, przy komputerze w domu. Arkusze egzaminacyjne są dostępne od godz. 9 na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, jak też poszczególnych Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. Znalazły się w nich zadania dotyczące m.in. "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza oraz tekstu "Człowiek" Józefa Tischnera.

FLESZ - Nauczyciele nie boją się zarazy

Od końca zeszłego roku Ministerstwo Edukacji zapowiadało, że w tym roku szkolnym, ze względu na epidemię i wymuszone przez nią zdalne nauczanie, egzamin ósmoklasisty będzie łatwiejszy. Okrojono listę lektur obowiązkowych, wymagany na egzaminach zakres wiedzy ma być ograniczony o 20-30 procent. W pierwszym dniu próbnego egzaminu ósmoklasisty z CKE słyszymy opinie nauczycieli, że egzamin, jaki znalazł się w arkuszach, jest jednak trudny. Natomiast sami zdający twierdzą, że poradzili sobie bezproblemowo.

Próbny egzamin ósmoklasisty z polskiego. Mamy arkusz CKE!

- Myślę, że mają co robić nasi uczniowie - skomentował po rozpoczęciu próbnego egzaminu w środę Krzysztof Wiatr, polonista, wicedyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w Krakowie. - Egzamin nie jest łatwiejszy niż poprzednie, uczniowie mają standardowe zadanie, takie jakie były w ubiegłym roku czy dwa lata temu. Te same umiejętności są sprawdzane. Jest i ortografia, i słowotwórstwo, części mowy, zdania... Zadań może jest troszeczkę mniej, a w ostatnim - przy pisaniu rozprawki lub opowiadania - uczeń może odwołać się do dowolnie wybranej lektury. Na pierwszym egzaminie ósmoklasisty była narzucona lektura, "Mały Książę". Ale w ubiegłym roku też już nie było narzuconej lektury, uczeń mógł sobie wybrać lekturę obowiązkową - dodaje.

EGZAMIN ósmoklasisty 2021: uczniowie z tej próby generalnej egzaminu wychodzą zadowoleni.

- Według mnie ten próbny egzamin był prosty, łatwiejszy niż taki, który pisaliśmy wcześniej, przygotowany przez szkołę. Dwie godziny na napisanie całkowicie wystarczały, dałoby się nawet skończyć wcześniej - powiedziała nam Alicja Kurek ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Krakowie.

Na egzaminie z języka polskiego pojawiły się pytania dotyczące fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a także przytoczonego tekstu Józefa Tischnera "Człowiek". Inne z zadań brzmiało: "Zredaguj zaproszenie na otwarcie wystawy fotografii zorganizowanej pod hasłem Nasze małe i wielkie sukcesy. Zachęć koleżanki i kolegów do udziału w tym wydarzeniu, używając dwóch argumentów". Było też np. pytanie sprawdzające znajomość zasad ortograficznych.

Na koniec zdający mieli wybrać jeden z podanych tematów i napisać wypracowanie. Należało się w nim odwołać do wybranej lektury obowiązkowej. Do wyboru była rozprawka, w której zdający miał rozważyć trafność stwierdzenia: "W każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych", oraz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, "który przekonał Cię podczas spotkania, że w życiu warto podejmować ryzyko".

Próbny egzamin ósmoklasisty z polskiego. Jak poradzili sobie uczniowie?

Franciszek Zagórski ze Szkoły Podstawowej nr 153 w krakowskich Bronowicach Małych wyszedł z egzaminu "jak najbardziej zadowolony".

- Był stosunkowo łatwy, nie sprawił mi większej trudności. Oczywiście przygotowywałem się przed egzaminem. Nie przeraził mnie "Pan Tadeusz", który pojawił się w zadaniach - jest jedną z ważniejszych lektur, epopeją narodową, a to motywuje do przeczytania i przygotowania się z niego - mówił nam Franciszek.

Jeśli chodzi o wypracowanie, uczeń SP 153 wybrał rozprawkę, o której mówi, że jest bliższa jego sercu. W tym wypracowaniu odwołał się do "Kamieni na szaniec", "Reduty Ordona" i "Śmierci pułkownika". Dzięki próbnemu egzaminowi ósmoklasista wie, że musi jeszcze przed właściwym egzaminem skupić się na gramatyce czy przypomnieć sobie różne zasady ortograficzne i interpunkcji. - To są bardziej szczegóły, ale będą kosztować punkty, które mogą zaważyć na ostatecznym wyniku - zaznacza Franciszek.

- Zadania są w tym roku trochę łatwiejsze. Nie jest to diametralna różnica, ale odczuwalna. Pytania są bardziej oczywiste - oceniła po egzaminie z polskiego Kamila Jurkowska, ósmoklasistka z SP nr 12 w Krakowie. Jako egzaminacyjne wypracowanie pisała rozprawkę. Do udowodnienia postawionej tezy - że u każdego można znaleźć pozytywną cechę, która zasługuje na podziw - wybrała „Latarnika” Sienkiewicza, „Żonę modną” Krasickiego, posłużyła się też przykładem z życia.

Które zadanie sprawiło jej trudność? - Zdecydowanie zaproszenie. Niby najłatwiejsze, ale całkowicie zapomniałam, jakie są zasady jego pisania - wyznała Kamila.

Amelia Jastrząb z krakowskiej SP nr 40 podsumowuje, że dzięki egzaminowi próbnemu wie, co ma powtórzyć. - Muszę poćwiczyć interpunkcję. Zaskoczyło mnie też zadanie związane z zasadą ortograficzną dotyczącą pisowni wyrazów z „rz” - wymieniła.

Ósmoklasiści przyznawali, że mimo pandemii chętnie przyszli do szkoły napisać próbny egzamin – zarówno dlatego, że to możliwość sprawdzenia, jak im pójdzie i czego jeszcze muszą się poduczyć, jak też ze względu na okazję do spotkania szkolnych przyjaciół.

- Były momenty, że musiałem się zastanowić nad pytaniem, ale ogólnie egzamin był w miarę prosty – mówił nam Piotr Forgacz z SP 153 w Krakwie. Ósmoklasista jednocześnie zwrócił uwagę, że w sytuacji nauki zdalnej uczniowie, pozbawieni bezpośredniego kontaktu z nauczycielami w szkole, muszą poświęcić więcej czasu na samodzielną naukę i przygotowanie. - Chętnie przyszliśmy na egzamin. Chcieliśmy się spotkać z koleżankami, kolegami. Już chcielibyśmy wrócić do szkoły – stwierdził nastolatek.

Zdający wchodzą do szkół np. bocznymi wejściami, piszą egzamin na osobnym piętrze - by nie było kontaktu z dziećmi z klas 1-3. Mają mierzoną temperaturę, obowiązują ich maseczki, dystans i dezynfekcja. Egzamin z racji pandemii odbywa się w reżimie sanitarnym.

Próbny egzamin ósmoklasisty trwa - tak jak ten właściwy - trzy dni. W kolejnych dwóch dniach uczniowie zmierzą się z egzaminem z matematyki (czwartek) i języka obcego (piątek). W dniu każdego z egzaminów CKE, OKE oraz Ministerstwo Edukacji około godz. 9 publikuje arkusze egzaminacyjne z danego przedmiotu, dzięki czemu swoją wiedzę i umiejętności mogą sprawdzić także uczniowie, którzy np. z powodu choroby nie mogą wziąć udziału w próbnym egzaminie uczniom w szkole.

W Krakowie w klasach ósmych szkół podstawowych ogólnodostępnych i specjalnych uczy się obecnie 6631 osób, z tego 5432 w szkołach samorządowych. Ten już prawdziwy egzamin ósmoklasisty uczniowie będą zdawać w tym roku w maju.

Oto terminy egzaminu ósmoklasisty 2021:

  • język polski - 25 maja 2021 r. (wtorek) - godz. 9
  • matematyka - 26 maja 2021 r. (środa) - godz. 9
  • język obcy nowożytny - 27 maja 2021 r. (czwartek) - godz. 9

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto