Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edukacja w Cricotece – nowe propozycje warsztatów w ramach projektu Bon kultury.

red.
Cricoteka jest w trakcie tworzenia nowej oferty programowej i edukacyjnej, które będą realizowane w nowocześnie wyposażonych przestrzeniach nowego budynku, przede wszystkim w sali edukacyjnej i teatralnej. Tuż przed otwarciem nowej siedziby chcielibyśmy zachęcić do uczestniczenia w pilotażowych warsztatach dla dzieci i młodzieży realizowanych w ramach projektu Bon Kultury. Jest to także ostatni moment, żeby zobaczyć jak wygląda miejsce stworzone przez Tadeusza Kantora, w którym znajduje się obecnie Archiwum Cricoteki, ponieważ już niedługo rozpocznie się przeprowadzka do nowej siedziby.

Spotkanie ze sztuką Tadeusza Kantora

Zamiast muzealnych opowieści i prezentacji samych eksponatów zapraszamy uczestników do dynamicznego odkrywania twórczości artysty i jej indywidualnego, twórczego rozwijania. Propozycja Cricoteki ma na celu przybliżenie życia i twórczości Kantora, a także uwrażliwienie na jego sztukę. Warsztaty, przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dla młodzieży, czerpią z bogatego dziedzictwa Tadeusza Kantora, pozwalając znaleźć w nim inspirację do własnych działań. Praca twórcza uczestników, inspirowana historią sztuki plastycznej i teatralnej, ożywi twórczość autora Umarłej klasy. Pozwoli uczestnikom na własne poszukiwania, wyzwoli radość z odkryć artystycznych, budując więź między spuścizną największego polskiego twórcy teatralnego XX wieku a współczesnymi młodymi odbiorcami sztuki.

Warsztaty: Zaprojektuj sobie miasto

Mieszkamy w miastach, które ktoś kiedyś wymyślił, ktoś później udoskonalił, jeszcze ktoś inny zmienił, przekształcił, zniszczył, odbudował, wyremontował – ta wyliczanka może się jeszcze ciągnąć. Podczas warsztatów Zaprojektuj sobie miasto będziemy chcieli przyjrzeć się temu, jak wymyśla się miasto i po co znajdują się w nim różne miejsca, które ulice i dlaczego są główne, a które drugorzędne, jak najlepiej przemieścić się z jednego miejsca w drugie – słowem, zajmiemy się tym wszystkim, co jest ważne dla nas, mieszkańców miasta.
W trakcie zajęć skupimy się na tym, by znaleźć dla Krakowa własne rozwiązania inspirowane pracami Tadeusza Kantora (m.in. jego pomysłami architektonicznymi, obiektami teatralnymi i obrazami). Artysta interesował się problematyką przestrzeni publicznej. Spróbujemy na mapach Krakowa znaleźć miejsca, w których wielkie krzesło, zdezelowany parasol, most w kształcie wieszaka czy inne prace artysty, mogłyby znaleźć swoją przestrzeń. Nie po to tylko, aby udziwniać Kraków, ale by połączyć prace artysty z istniejącą przestrzenią Krakowa i tym samym zainspirować samych siebie do innego myślenia o mieście. Miejsce, w którym żyjemy, powinno być naszym przyjacielem. Te zajęcia mogą stanowić pierwszy krok na drodze do zawarcia nowej przyjaźni z Krakowem.

Warsztaty: Jak zwykłe rzeczy stają się niezwykłe

Żyjemy wśród wielu przedmiotów, które nam służą w życiu codziennym. Mówimy o nich: przedmioty zwykłe, przedmioty codziennego użytku. Dlaczego jednak sztuka używa zwykłych przedmiotów do przekazania treści niezwykłych? Jak zatem działa sztuka? Jakich używa środków do wyrażenia emocji i myśli? Na zajęciach spróbujemy znaleźć odpowiedź na powyższe pytania. Uczestnicy zapoznają się z wybranymi pracami Tadeusza Kantora – obiektami teatralnymi, obrazami i projektami scenograficznymi. Dzięki konkretnym przykładom, ta część warsztatów ma na celu ukazanie możliwości użycia przedmiotów codziennego użytku w taki sposób, który nadaje im nową jakość. Przyjrzymy się różnym sposobom postępowania z przedmiotem (np. powiększenie/pomniejszenie rozmiaru, zmiana koloru, kontrastowe zestawienia, wyjęcie z przypisanego kontekstu), które nadają nowe i dodatkowe znaczenie zwykłym przedmiotom, czyniąc je tym samym niezwykłymi. W części praktycznej, uczestnicy sami wybiorą przedmioty codziennego użytku, za pomocą których postarają się wyrazić określone treści. Na podstawie założeń określonych w poprzednim etapie zajęć, spróbują zbudować rzeźbę, makietę teatralną lub fragmenty scenografii. Ostatnim etapem będzie przeniesienie powstałych prac do wybranych technik teatru cieni.

Warsztat: Sztuka to ja

Sztuka współczesna często bywa uważana za hermetyczną i skierowaną wyłącznie do wąskiej grupy profesjonalnych odbiorców. Ten warsztat zaprzeczy tym przekonaniom poprzez osobiste stworzenie dzieła sztuki.
Inspirując się fotografiami z przedstawień Tadeusza Kantora i wiadomościami nt. żywych obrazów, popularnego niegdyś typu działania artystycznego, uczestnicy zostaną zaproszeni do samodzielnego wyrażenia swoich pomysłów w formie zastygłego, wieloosobowego pomnika. Działania uczestników zostaną podczas zajęć przekształcone w wieloskładnikową rzeźbę, która wykorzystywać będzie ich indywidualną ekspresję oraz zestaw prostych, podstawowych rekwizytów. Tak wyreżyserowane obrazy zostaną następnie sfotografowane i przekazane uczestnikom w późniejszym terminie. Spotkanie i samodzielne przepracowanie tematu ciała w sztuce wizualnej pomoże uczestnikom lepiej rozumieć działania artystyczne współczesnych twórców, przybliży też dokumentacyjną wartość fotografii teatralnej (zajęcia odbędą się przy współpracy profesjonalnego fotografa).

Warsztat: Moje ciało może tak!

Każdy rodzaj sztuki performatywnej związany jest z ciałem i cielesnością wykonawcy. Celem tego warsztatu są rozwinięcie świadomości ekspresji ciała oraz uruchomienie wyobraźni uczestników, które przybliżają równocześnie warsztat twórczy performera. Wykorzystując fotografie dokumentujące spektakle Tadeusza Kantora uczestnicy spróbują opisać komunikaty, jakie przekazują ciała aktorów. Uczestniczący w warsztacie, będą skupiać się na przekazie emocjonalnym możliwym do wyczytania ze zdjęcia, nie odtwarzając jednak przebiegu spektakli. Odczytane emocje spróbujemy przenieść na współczesną wrażliwość uczestników warsztatu i zrekonstruować je w nowych układach ich ciał. Prace zostaną następnie sfotografowane i przekazane uczestnikom w późniejszym terminie. Warsztat pomoże uczestnikom w przyszłości docenić pracę twórczą artystów działających
w zakresie sztuk performatywnych oraz rozwinie umiejętność odczytywania treści fotografii dokumentującej dzieło sztuki teatralnej.

Warsztat: Kiedy cień przedmiotu staje się ciekawy?

Cień towarzyszy wszystkim przedmiotom – wystarczy trochę światła. Czy każdy cień jest ciekawy? Kiedy cień przedmiotu jest ciekawszy od samego przedmiotu, który go rzuca? Może wtedy, kiedy cień zwykłego krzesła wyrasta do sufitu? Albo kiedy cień żarówki zamyka człowieka niczym pułapka? Albo kiedy cień ręki człowieka wygląda jak krajobraz, a krajobraz staje się tylko kreską na ekranie? A może wtedy, kiedy cień jest kolorowy?
Na warsztatach spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, wychodząc od dzieł Tadeusza Kantora. Uczestnicy zapoznają się z sylwetką krakowskiego artysty oraz fotografiami wybranych obiektów teatralnych i dzieł plastycznych jego autorstwa. Wykorzystując w ciekawy i niezwykły sposób cienie przedmiotów, których używał Kantor do stworzenia swoich dzieł, uczestnicy stworzą własne dzieła sztuki albo obiekty cieniowe. Następnie obiekty wymyślone przez uczestników posłużą do budowy opowieści w technice teatru cieni, które doprowadzą w efekcie do punktu wyjścia - prac krakowskiego artysty.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto