Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat – to klucz do poprawy stanu środowiska

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
„Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” – każdy wie, jak ważna jest edukacja od najmłodszych lat. Wpojona w dzieciństwie wiedza i zasady pozostają z nami już przez całe życie. Niezwykle istotne znaczenie ma w obecnych czasach edukacja ekologiczna i wpojenie najmłodszym, że trzeba szanować przyrodę.

Wrażliwość na naturę to bardzo ważny aspekt wychowania każdego dziecka. Obserwacja, poznawanie gatunków roślin i zwierząt oraz wiedza, jakie współzależności zachodzą w przyrodzie, są kluczowe dla rozwoju dzieci i ich świadomości przyrodniczej oraz kształtowania postaw szacunku dla natury.

Małopolska to wie i przywiązuje dużą wagę do edukacji ekologicznej najmłodszych. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego na liście swych priorytetów stawia bardzo wysoko wszelkie kwestie związane z przyrodą i ekologią – zarówno lokalnie, jak i globalnie – prowadząc rozmaite działania w tym zakresie.

Warsztaty, wycieczki, zajęcia w terenie

Wśród wielu inicjatyw edukacyjnych skierowanych do najmłodszych mieszkańców naszego województwa należy m.in. wskazać te realizowane w ramach projektu EkoMałopolska, a także w ramach otwartego konkursu ofert dla instytucji pożytku publicznego na dofinansowanie działań proekologicznych. W kończącym się roku zrealizowano 21 zadań wyłonionych w tym konkursie, na kwotę 450 tys. zł. Były to przede wszystkim zadania o charakterze edukacyjnym skierowane do dzieci i nastolatków.

Kolejnym sposobem na realizację projektów edukacyjnych jest powierzanie zadań w trybie małych grantów. Na ten cel Zarząd Województwa Małopolskiego przekazał 68 tys. zł. Na szczególną uwagę zasługują projekty skierowane bezpośrednio do najmłodszych dzieci, np. cykl warsztatów dla przedszkolaków o ekologii.

Konkursy ekologiczne, warsztaty, mobilne miasteczko ekologiczne odwiedzające szkoły, pikniki, ogniska i lekcje przyrody – to z kolei efekty akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!” zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Zespół Parków Krajobrazowych. W projekcie wzięli udział m.in. uczniowie z ponad 200 szkół oraz maluchy z ponad 30 przedszkoli.

– Urząd Marszałkowski od lat angażuje się w wydarzenia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Wiele naszych projektów ma na celu zwrócenie uwagi na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych i turystycznych: w lasach, parkach krajobrazowych i na szlakach turystycznych Małopolski. Śmieci to nie tylko niekorzystne wrażenie estetyczne, ale często również śmiertelne zagrożenie dla żyjących dziko zwierząt – zwraca uwagę Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Małopolska jest także dobrym miejscem do organizowania terenowych lekcji przyrody. Mamy wiele ciekawych ścieżek edukacyjnych, parków (m.in. krajobrazowych) itp. A w Jastrzębi (gm. Ciężkowice) działa Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, które oferuje np. wycieczki z przewodnikiem, warsztaty, zajęcia terenowe itp.

Zimowa lekcja przyrody

Warto wspomnieć, iż Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – wspierając edukację przyrodniczą najmłodszych – współpracuje również z naszą redakcją Polska Press. Wspólnie przygotowaliśmy „Małopolskie leśne mikołajki” – akcję edukacyjną w formie zimowej lekcji przyrody dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu.

W ramach organizowanego przez nas wydarzenia, które odbędzie się już 8 grudnia w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jastrzębi, dwie grupy uczniów ze szkoły podstawowej będą miały okazję uczestniczyć w prawdziwej zimowej lekcji przyrody z edukatorem, podczas której poznają sposoby na bezpieczną pomoc zwierzętom w zimie. Wezmą również udział m.in. w warsztatach, na których samodzielnie przygotują smakołyki dla ptaków.

Dzięki akcji „Małopolskie leśne mikołajki” pokażemy, że edukacja przyrodnicza w Małopolsce wykorzystuje angażujące najmłodszych, nowoczesne formaty – m.in. warsztaty, quiz, konkurs plastyczny – dzięki którym dzieci mogą doświadczyć przyrody w praktyce, a nie tylko w teorii znanej ze szkolnej ławy.

– Działania ekologiczne nie powinny być modą, lecz naturalnym odruchem każdego człowieka. Zrozumienie problemów środowiskowych czy zmiany klimatu to pierwszy krok ku lepszej przyszłości. A ta zależeć będzie od najmłodszych. To oni już niedługo staną się decyzyjnymi dorosłymi mającymi głos w kwestiach ochrony przyrody. To, czego ich nauczymy teraz, w dużej części lub w całości zostanie z nimi w przyszłości – podkreśla wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.

Dlatego – jak zwraca uwagę marszałek – mądrze zaplanowana edukacja dzieci stanowi klucz do poprawy stanu przyrody naszego regionu. – Nasze dzieci – dzisiejsze przedszkolaki, uczennice i uczniowie powinni już dziś kształtować swoje postawy odpowiedzialności za środowisko i poczucia sprawczości, czyli umiejętności, które w przyszłości pozwolą im zmierzyć się z globalnymi wyzwaniami związanymi ze środowiskiem naturalnym – zaznacza Józef Gawron.

Jeśli edukacja przyrodnicza jest ważna również dla Ciebie, weź udział w naszym konkursie przyrodniczym!:

Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat – to klucz do poprawy stanu środowiska

Partnerem głównym akcji „Małopolskie leśne mikołajki” jest:

Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat – to klucz do poprawy stanu środowiska
od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto