Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś wznawia działalność Galeria Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie

Ewa Kozakiewicz
Fot. Jacek Kozioł
Fot. Jacek Kozioł
Nowa Galeria Sztuki Polskiej XX wieku to największa prezentacja sztuki nowoczesnej w Polsce. Na powierzchni 3000 m. kw. zawieszono 470 dzieł, starając się przedstawić to, co działo się w naszej sztuce w ciągu ostatnich ...

Nowa Galeria Sztuki Polskiej XX wieku to największa prezentacja sztuki nowoczesnej w Polsce. Na powierzchni 3000 m. kw. zawieszono 470 dzieł, starając się przedstawić to, co działo się w naszej sztuce w ciągu ostatnich 120 lat. - Kształt architektoniczny Galerii jest zupełnie inny niż kiedyś - powiedziała dyrektorka Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew. - To był nie tylko remont, ale gigantyczna budowa od podstaw - dodała.

W Gmachu Głównym Muzeum, na II piętrze, dokąd zawozi nowoczesna winda, przystosowana także dla niepełnosprawnych, powstało jedenaście wydzielonych przestrzeni, w których znajdują się obrazy, rzeźby, fotografie, ale jest też miejsce na pokazy multimedialne i filmy animowane. To swoisty labirynt, oddzielony ścianami pomalowanymi w zdecydowane kolory, nawiązującymi do dzieł, które tam są pokazywane. I tak na przykład czerwono-biało-niebieska kolorystyka ścian-ekranów nawiązuje do francuskich barw narodowych. W tym miejscu eksponowane są prace artystów związanych z Paryżem, m.in. Józefa Pankiewicza, Olgi Boznańskiej, Władysław Ślewińskiego, Tadeusza Makowskiego.
Nietypowa przestrzeń Galerii pozwoliła pokazać dzieła w oparciu nie o chronologię, ale problem. Labirynt sztuki można zwiedzać w różnych kierunkach, poczynając od Młodej Polski, lub przeciwnie, od dzieł najnowszych. Jedenaście przestrzeni nosi swoje nazwy: "Koniec Wieku", "A to Polska Właśnie", "Ku Francji" itd., a wypełniono je dziełami artystów związanych szczególnie z Krakowem.

- Pokaz ukierunkowany jest przez pryzmat Krakowa, miasta szczególnego, przez jego fenomen - tłumaczy Marek Świca, zastępca dyrektora MNK. I dodaje, że dzieła będą stale wymieniane na inne, wyciągane z magazynów. - Muzeum nie może być miejscem, gdzie przychodzi się tylko raz w życiu - mówi Świca, który rekomenduje zwiedzającym zwłaszcza salę "Malarstwo?". Tam znajduje się zestaw dzieł Jerzego Nowosielskiego, którym towarzyszą prace Grzegorza Szwiertni "Ćwiczenia mnemotechnicze" i Piotra Lutyńskiego ?Tryptyk?. Kompozycja abstrakcyjna Lutyńskiego zawiera m.in. akwarium z żywymi rybami. Tej pracy towarzyszy zapis koncertu "Muzyka dla ryb" w wykonaniu artysty i zespołu Świetliki.
W niedzielę Muzeum organizuje wiele atrakcji podczas dnia otwartego. W godz. 10-19 będą instalacje, koncert, performance, dyskusje.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto