Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny też chcą uprawiać amp futbol. Dwie Małopolanki wśród pierwszych trzynastu zgłoszonych zawodniczek [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Panie podczas zgrupowania męskiej reprezentacji w amp futbolu w Warszawie
Panie podczas zgrupowania męskiej reprezentacji w amp futbolu w Warszawie Łukasz Matusik
Męski amp futbol funkcjonuje w Polsce - i to z powodzeniem - od ponad dziesięciu lat. Teraz w naszym kraju tworzy się żeńska odmiana piłki nożnej dla osób z amputacjami i innymi wadami kończyn. Swój akces do gry zgłaszają kolejne dziewczyny.

Męska reprezentacja amfutbolowa istnieje od 2011 roku. Ma za sobą udział w trzech mistrzostwach świata (2012 - jedenaste miejsce, 2014 - czwarta lokata, 2028 - siódma pozycja) i dwóch mistrzostwach Europy (2017 i 2021 - brązowe medale). Panowie uczestniczą w rozgrywkach ligowych od 2015 roku (w tegorocznym sezonie wystąpi sześć drużyn, w tym debiutant Stal Rzeszów). Zmagania ampfutbolowców cieszą się coraz większym zainteresowaniem kibiców i mediów, zwłaszcza na poziomie reprezentacyjnym.

- Po niesamowitych mistrzostwach Europy w Krakowie chcemy postawić na upowszechnianie amp futbolu w Polsce. Stąd nasze działania związane ze zwiększeniem liczbą klubów, juniorów, z tworzeniem kadry U-19, czy właśnie z utworzeniem drużyny kobiecej. Żeński ampfutbol na świecie dopiero zaczyna się rozwijać i chcemy być częścią tego ruchu - podkreśla Mateusz Widłak, prezes Polskiego Związku Amp Futbol, zwracając uwagę, że kilka kobiet już trenowało i grało w męskich drużynach amp futbolu.

W minionym sezonie w ligowych rozgrywkach amp futbolu występowała jedna dziewczyna - Monika Kukla z Niepołomic, reprezentująca barwy Warty Poznań. - Zanim zaczęłam uprawiać amp futbol, nie miałam żadnego kontaktu z piłką nożną, a mimo to świetnie się bawię podczas treningów i meczów. Amp futbol to przede wszystkim radość, uśmiech i wspaniała przygoda. A przy okazji można będzie uczestniczyć w historycznych wydarzeniach - zaznacza niepołomiczanka (oba cytaty za amp futbol.pl.).

Zainteresowanie trenowaniem amp futbolu wyraziło już trzynaście zawodniczek, w tym obok 26-letniej niepołomiczanki jeszcze jedna Małopolanka - 33-latka z Krakowa. Osiem z nich potwierdziło już swój udział na pierwszym w historii żeńskim zgrupowaniu, które ma się odbyć w 2 i 3 kwietnia w Warszawie. Cztery gościły na zgrupowaniu męskiej kadry, które ostatnio odbyło się w stolicy, m.in. z udziałem aż ośmiu zawodników Wisły Kraków. Jedna z nich czynnie w nim uczestniczyła, biorąc udział w zajęciach.

Łukasz Matusik, koordynator sekcji kobiecej Amp Futbol Polska, zaprasza - również za naszym pośrednictwem - do kontaktu z ampfutbolową centralą kolejne panie po amputacji, lub z wadą nogi bądź ręki mogące uprawiać tę dyscyplinę. Podkreśla, że zainteresowanie jej żeńską odmianą jest większe, niż się można było spodziewać, co oczywiście tylko cieszy. Zachęca wszystkie dziewczęta do spróbowania swoich sił, żeby - jak sam to określa - „ ampfutbolowa rodzina" w naszym kraju ciągle się powiększała.

Popularyzacją na świecie kobiecego amp futbolu od kilku lat zajmuje się pochodzący z USA, a mieszkający na Haiti Fred Soreells. Podczas ubiegłorocznych ME w Krakowie zachęcał naszych działaczy do włączenia się do działań na rzecz propagowania tej dyscypliny w wykonaniu pań. Kobiecy amp futbol rozwija się w takich krajach jak: Dominikana, Haiti, Kolumbia, Kamerun, Liberia i Sierra Leone. Jest wielce prawdopodobne, że już w przyszłym roku odbędą się pierwsze historii MŚ w amp futbolu kobiet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto