Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziennikarstwo obywatelskie jednym z tematów Festiwalu Camera Obscura w Bydgoszczy

Redakcja
Wczoraj w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, w ramach Festiwalu Camera Obscura, kierownik wydawniczy online portali MM Moje Miasto, Oliwia Piotrowska, poprowadziła panel dyskusyjny poświęcony idei dziennikarstwa obywatelskiego.

Podczas panelu nie zabrakło prób zdefiniowania dziennikarstwa obywatelskiego czy oddolnego, dyskusji o wiarygodności informacji publikowanych przez tzw. dziennikarzy obywatelskich, o granicach między dziennikarstwem a zwykłym "wrzuceniem" tekstu czy zdjęć do sieci, a także o etyce internetowych amatorów dziennikarstwa.

Rozmowa z Oliwią Piotrowską

Czym jest dziennikarstwo obywatelskie?
- Dziennikarstwo obywatelskie to, najprościej mówiąc, oddolny ruch internautów informujących innych o tym, czego są świadkami, często w interesie społecznym. Za jego symboliczne narodziny przyjmuje się 11 września 2001, dzień zamachu na WTC. Świadkowie informowali media i cały świat, co się dzieje w Nowym Jorku, używając telefonów komórkowych do robienia zdjęć i kręcenia filmów, bloggerzy masowo włączyli się w komentowanie zamachów. Twórcami informacji nie są tutaj dziennikarze profesjonalni, czyli osoby zatrudnione w mediach, działające w porozumieniu z redaktorami. Informacji dostarczają zwykli ludzie, którzy są bezpośrednimi świadkami wydarzeń lub decydują się na uprawianie form publicystycznych, np. w blogach. Co ważne, nie mówimy tu wyłącznie o formie pisemnej, ale i o innych kanałach, do których użytkownicy Internetu mają dziś dostęp: wideo, audio czy fotografii. Wszystkie te narzędzia są wykorzystywane na takich platformach jak np. portale MM Moje Miasto.

Jak dziennikarstwo obywatelskie zmieniło świat informacji?
- Ogromnej ilości faktów nie poznalibyśmy, gdyby nie ono. Internauci bardzo często są tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Dziennikarze też, oczywiście, ale nie mają oni już wyłączności na informowanie; informacja przestała być monologiem, stała się dialogiem. Redaktorzy mogą moderować czy rozwijać otrzymane od Internautów informacje, już bez konieczności poszukiwania świadków, ponieważ ci zgłaszają się sami, często z materiałem, np. zdjęciowym. Każdy może zostać nadawcą, każdy ma głos - wystarczy, jeśli zdobył ważną informację, ma coś istotnego do powiedzenia.


Festiwal Camera Obscura powstał w 2004 roku z inicjatywy Fundacji Art-House jako pierwsza międzynarodowa impreza poświęcona reportażowi. Odbywa się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, a wydarzenia mu towarzyszące - tj. warsztaty, happeningi, dyskusje - także w innych kulturalnych miejscach w mieście. Najważniejszymi punktami festiwalu są konkursy, w których autorzy najlepszych reportaży rywalizują o nagrody finansowe.

Oliwia Piotrowska - kierownik wydawniczy online MM Moje Miasto, sieci portali informacyjno-społecznościowych w największych polskich miastach (Media Regionalne sp. z o.o.). Interesuje się zmianami, jakie dokonują się w tradycyjnych mediach wraz z rozwojem Internetu oraz oddolnymi inicjatywami użytkowników Internetu. Jako dziennikarka obywatelska jest laureatką nagrody "Dziennikarz Obywatelski Roku 2006" serwisu wiadomosci24.pl.

Źródła:
MM Moje Miasto na Festiwalu Reportażu Camera ObscuraDziennikarstwo obywatelskie jednym z tematów Festiwalu Camera Obscura



Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne | Ekstraklasa: Wisła i Cracovia | Zdrowie i uroda | Filmowy Kraków | MoDO | Inwestycje
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto