Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Ziemi w Krakowie. Odpalono licznik wylesień, rozdawano sadzonki

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wideo
od 16 lat
Święto Ziemi, celebrowane od ponad 50 lat, w tym roku pod hasłem „Invest in our Planet: Zainwestuj w naszą planetę”, powstało aby uświadamiać, jak ważna jest ochrona środowiska i świadomość pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Wydarzenia organizowane tego dnia na całym świecie mają na celu promowanie postaw proklimatycznych, prośrodowiskowych i proekologicznych.

21 kwietnia odbyło się wydarzenie plenerowe w ramach kampanii „Kraków. Wszechświat możliwości” pod TAURON Areną Kraków, połączone z uruchomieniem licznika wylesiania. Podczas wydarzenia zbierane były też elektroodpady, za które wydawano sadzonki roślin balkonowych.

Na ekranach ledowych TAURON Areny Kraków został uruchomiony licznik wylesiania. Prezentacja licznika to jedno z wydarzeń odbywających się z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Ten licznik to kontynuacja projektu zainaugurowanego w roku 2021 w formie licznika emisji CO2 oraz licznika ginących gatunków prezentowanego w przestrzeni TAURON Areny Kraków w roku ubiegłym.

Co to jest wylesianie?

Warto wyjaśnić, że wylesianie to usuwanie drzew z danego obszaru, bez tworzenia w zamian nowych nasadzeń. Obszary najbardziej dotknięte tym problemem to przede wszystkim ubogie kraje Afryki, Azji i Ameryki. Tam drzewa są wycinane w celu otrzymania m.in. nowych terenów pod zabudowę, uprawę roślin, czy hodowlę zwierząt. W rozwiniętych, stabilnych państwach demokratycznych lasy są w większości chronione, a ich zasoby eksploatowane w sposób zrównoważony – na terenie Unii Europejskiej powierzchnia lasów znowu wzrasta.

Wojciech Matusik

Dodajmy, że w Krakowie przy każdej decyzji o wycince zlecane są nasadzenia zastępcze. W przypadku terenów, które są pod opieką Zarządu Zieleni Miejskiej, wycinka jest prowadzona tylko wtedy, gdy jest to konieczne, na przykład ze względu na zły stan zdrowia drzewa lub zagrażający bezpieczeństwu. Systematycznie rośnie powierzchnia lasów w Krakowie, od 2018 r. zwiększyła się z 1370,8 ha do 1570,65 ha obecnie.

Kwiaty za elektroodpady!

1 500 sadzonek kwiatów czeka na mieszkańców Krakowa, którzy postanowili pozbyć się zbędnych elektroodpadów. Zbiórka przedmiotów odbywa się dziś, 21 kwietnia, od godz. 10.30 do wyczerpania zapasów sadzonek, przed wejściem głównym do TAURON Areny Kraków.

Wojciech Matusik

Jakie elektroodpady zbieramy?

Małogabarytowe urządzenia elektryczne, przewody, żarówki, baterie, płyty CD, ładowarki, telefony.

Akcja organizowana przez Urząd Miasta Krakowa i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania odbędzie się w ramach kampanii „Kraków w dobrym klimacie” oraz „Kraków. Wszechświat możliwości”.

Co w sobotę?

W sobotę, 22 kwietnia, od godz. 11.00, przy Nowohuckim Centrum Kultury na mieszkańców czekać będzie zielona moc atrakcji:

  • warsztaty upcyclingowe: tworzenie biżuterii z jeansu i materiałów dekoracyjnych z butelek PET
  • quizy o tematyce ekologiczno-klimatycznej
  • gry klimatyczne
  • warsztaty edukacyjne z zakresu odpowiedzialnej adopcji zwierząt i prawidłowych postaw podczas przypadkowego spotkania z dzikimi zwierzętami
  • fachowe doradztwo na temat zasad dostępnych dla mieszkańców programów dotacyjnych z zakresu: odnawialnych źródeł energii, mikroretencji wód opadowych i roztopowych, programu „Stop smog” oraz dostępności zewnętrznych form wsparcia w ramach programów: „Mój prąd”, „Ulga termomodernizacyjna”, „Czyste powietrze”
  • test wiedzy o wodzie i klimacie „Koło wody”
  • zabawa edukacyjna „Twój ślad wodny ma znaczenie”
  • twórcze oszczędzanie wody – malowanie ekotoreb
  • zajęcia edukacyjne z cyklu „Od balkonu do jadalnego miasta”, w tym m.in. quiz rozpoznawania nasion
  • pokaz rowerów Lajkbike, Park-e-Bike i cargo
  • szkolenie rowerowe z oficerem rowerowym
  • warsztaty przyrodniczo-ekologiczne w duchu zero waste
  • gry i zabawy edukacyjne dotyczące zasad postępowania z odpadami.

Spotkanie dla Ziemi umilać uczestnikom będzie muzyka i występy artystyczne. Czynna także będzie strefa gastronomiczna.

23 kwietnia (w godz. 11.00–14.00) – „Rodzinny rajd w dobrym klimacie”, czyli ekologiczne zawody, w ramach których uczestnicy sprzątają wyznaczony teren i odpowiadają na pytania z tematyki recyklingu, ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Pierwszy rajd odbędzie się w Nowej Hucie, start przy ul. Bardosa (park Krakowian). Szczegółowa trasa jest dostępna tutaj.

Warto wiedzieć: Pierwszy w historii Dzień Ziemi był obchodzony w 1970 roku. Do jego organizacji przyczyniły się wydarzenia, które miały miejsce na początku roku 1969, kiedy nieopodal plaży znajdującej się w Santa Barbara w Kalifornii doszło do wycieku ropy, na skutek czego zginęło 10 tysięcy zwierząt i ptaków. Jedną z osób, która obserwowała tę katastrofę ekologiczną oraz jej skutki był Gaylord Nelson, ówczesny senator stanu Wisconsin, na którym zdarzenia te wywarły tak ogromne wrażenie, że postanowił zorganizować Międzynarodowy Dzień Ziemi, po to, by zwrócić uwagę na problem ekologii i konieczność ochrony środowiska. W 1970 roku, krótko po pierwszym Dniu Ziemi, powołano także Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, dzięki czemu powstały akty prawne pozwalające na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i ptaków.

Wzrósł koszt produkcji wędlin

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Ziemi w Krakowie. Odpalono licznik wylesień, rozdawano sadzonki - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto