Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Wdzięczności w Parku Edukacji Rozwojowej w Krakowie [ZDJĘCIA]

Monika Laskowska SWM Młodzi Światu
„Dzień Wdzięczności”, organizowany przez Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu, to wyjątkowe spotkanie, które gromadzi wolontariuszy, ich rodziny, darczyńców i wszystkich przyjaciół misji, którzy na co dzień wspierają działania organizacji. W tym roku wydarzenie zostało połączone z eventem ekologicznym „Masz szczęście”, nawiązującym bezpośrednio do akcji pomocowej w dotkniętej katastrofalną suszą Afryce Wschodniej.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

„Wdzięczność szybko się starzeje – powiedział Arystoteles, życzę zatem, aby pamięć o niej była w Was żywa każdego dnia” – tymi słowami zakończył swoje kazanie ks. inspektor Dariusz Bartocha SDB, w ubiegłą niedzielę 18. września podczas Mszy św. dziękczynnej, w której wzięli udział wolontariusze, ich bliscy, darczyńcy, pracownicy oraz przyjaciele Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. „Dzień Wdzięczności”, który odbył się już po raz kolejny przy siedzibie SWM na Tynieckiej w Krakowie, stanowił okazję do podziękowań dla wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób wspierają misje. Spotkanie było również czasem podsumowań i wdzięczności za owoce pracy misyjnej w minionym roku.

Tegoroczny „Dzień Wdzięczności” został połączony z najnowszą inicjatywą SWM – eventem ekologicznym pod hasłem „Masz szczęście”. Wydarzenie miało na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną sytuację w Afryce Wschodniej, gdzie największa od 60. lat, katastrofalna w skutkach susza dotknęła kilkunastu milionów mieszkańców krajów tzw. Rogu Afryki: Somalii, Kenii, Etiopii i Dżibuti. Salezjański Wolontariat Misyjny prowadzi obecnie akcję pomocową w małej miejscowości Kor na pustyni Kaisut w Kenii, gdzie mieszkańcy walczą o przetrwanie każdego dnia, cierpiąc głód w wyniku suszy. Podczas eventu odbyła się specjalna aukcja eksponatów przywiezionych z Afryki i Ameryki Południowej, z której dochód zostanie przeznaczony na ten właśnie cel.

Miejsce eventu – Park Edukacji Rozwojowej – nie było przypadkowe. Na obszarze niemalże 2ha, wokół wielkoformatowej mapy świata, znajduje się m.in. wioska afrykańska, papuaski dom na palach, igloo oraz jurta mongolska. Każdy miał niepowtarzalną okazję, by wejść do środka domku, obejrzeć rekwizyty, filmy, zagrać na afrykańskich i południowoamerykańskich instrumentach i wysłuchać opowieści wolontariuszy, którzy byli na misjach. Pomiędzy domostwami symbolizującymi poszczególne części światy pojawiły się namioty ze stoiskami różnego rodzaju asortymentu ekologicznego. W Parku zaprezentowali się przedstawiciele firm i instytucji, których działalność w sposób szczególny związana jest z ekologią, sprawiedliwym handlem i ideą ochrony środowiska. Goście mieli możliwość degustacji specjałów prosto z ekologicznego menu, produktów Fair Trade, obejrzenia i wypróbowania ekologicznych kosmetyków. Długie kolejki ustawiały się do stoiska doradztwa żywieniowego, gdzie można było zasięgnąć porady u dietetyków. Swoją działalność prezentowali także specjaliści z zakresu certyfikacji ekologicznej produkcji rolnej oraz badań i certyfikacji opakowań. Przez cały event trwał program sceniczny, podczas którego największą atrakcję stanowił pokaz capoeiry - afrykańsko-brazyliskiej sztuki walki połączonej z tańcem w wykonaniu zespołu Escola da Capoeiragem. Wydarzeniu towarzyszył szereg konkursów i zabaw z atrakcyjnymi nagrodami.

Event „Masz szczęście” stanowił zwieńczenie kampanii informacyjnej, w ramach której, dzięki współpracy z Fundacją im. ks. Siemaszki, w krakowskich sklepach, salonach kosmetycznych, fryzjerskich, klubach fitness, SPA&Wellness została rozdystrybuowana woda mineralna “Polonea” ze specjalnymi etykietami promującymi nawyki oszczędzania wody w codziennych sytuacjach. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że zakręcając kran podczas mycia zębów, można zaoszczędzić 20 000 litrów wody w skali roku. Biorąc pod uwagę fakt, że dzienne zużycie wody przez mieszkańca Afryki to jedyne 10 litrów, możemy dokonać łatwego bilansu – gdy oszczędzamy wodę – to tak, jakbyśmy ofiarowali ją innym, w przypadku Afrykańczyków – możemy uratować życie nawet 2 000 osób.

Brak wody wydaje się nam problemem odległym, choć naukowcy nie pozostawiają złudzeń – każdy z nas ponosi odpowiedzialność za zasoby naturalne na ziemi. Równowaga w środowisku naturalnym to nasza wspólna sprawa, a codzienne nawyki odgrywają tu największą rolę. Projekt „Lifestyle&MDGs”, w ramach którego została zrealizowana kampania edukacyjna „Masz szczęście”, ma na celu zmianę stylu życia na bardziej świadomy i przyjazny Milenijnym Celom Rozwoju. 7 MCR, do którego bezpośrednio – merytorycznie i graficznie – nawiązuje event, pokazuje, że stan środowiska naturalnego ma kolosalne znaczenie dla zmniejszania skali ubóstwa, rozwoju rolnictwa, poprawy jakości żywienia i jakości wody. Uświadamia, jak wielkie zależności istnieją pomiędzy rozwojem państw biednych i bogatych. Główna idea kampanii zamyka się w jednym stwierdzeniu: dopóki mamy szczęście - dbajmy o nie i dzielmy się nim.

Małopolska Wybory 2011: Zobacz wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto