Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Otwarty Ekospalarni Kraków. Co kryje w swoich wnętrzach budynek przy Giedroycia? ZDJĘCIA

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Dzień Otwarty krakowskiej Ekospalarni. Co kryje w swoich wnętrzach?
Dzień Otwarty krakowskiej Ekospalarni. Co kryje w swoich wnętrzach? Szymon Korta
Powstała w latach 2008-2016. Kosztowała 819 mln zł, w tym ok. 372 mln zł to dofinansowanie unijne. Pozwala pozbyć się 220 tys. ton odpadów komunalnych w ciągu roku. W wyniku spalania wyprodukowana zostaje energia elektryczna (około 65 000 MWh) i energia cieplna (280 000 MWh). Krakowskich Holding Komunalny, który nią zarządza, zorganizował ponownie dzień otwarty. Wybraliśmy się tam z aparatem.

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów znajduje się przy ul. Giedroycia 23 w dzielnicy XVIII Nowa Huta. To pierwszy Dzień Otwarty od początku pandemii COVID-19.

Spalarnia odpadów, nazywana przez urzędników ZTPO ekospalarnią, powstawała długo i w bólach. Były liczne protesty okolicznych mieszkańców (obawy przed zanieczyszczeniem powietrza w okolicy, wzmożonym transportem śmieci itp.), władze miasta zabierały ich i dziennikarzy na wycieczki do Szwecji i Niemiec, gdzie podobne zakłady się sprawdziły. Przekonano też opornych rekompensatami, czyli inwestycjami, które miały być poczynione w Nowej Hucie. Ich realizacja mocno rozciągnęła się w czasie, a ulica Igołomska ciągle jest przebudowywana i zalicza kolejne opóźnienia.

Spalarnia to jednak korzyść dla całego Krakowa i możliwość pozbywania się śmieci, które inaczej lądowałyby wszystkie na składowisku na Baryczy. Proces termicznego przekształcania odpadów na ruszcie przebiega według następujących faz:

  • suszenie
    W początkowej strefie rusztu odpady ogrzewane są, w wyniku promieniowania lub konwekcji, do temperatury powyżej 100°C, co powoduje odparowanie wilgoci.
  • odgazowanie
    W wyniku dalszego ogrzewania do temperatury powyżej 250°C wydzielane są składniki lotne (wilgoć i gazy wytlewne).
  • spalanie
    W trzeciej części rusztu osiągane jest całkowite spalanie odpadów. Strata prażenia w tej strefie wynosi poniżej 0,5% udziału masowego.
  • zgazowanie
    W procesie zgazowania produkty lotne są utleniane przez tlen cząsteczkowy. Jedynie jego niewielka część odbywa się na ruszcie. Przeważająca część odpadów utleniana jest w temperaturze 1000°C w górnej strefie komory paleniskowej.
  • dopalanie

    Strefa dopalania ma na celu zminimalizowanie części niespalonych ilości CO w spalinach. W strefie tej podaje się powietrze wtórne celem zupełnego spalenia. Czas przebywania spalin w tej strefie wynosi minimum 2 sekundy w temperaturze minimum 850°C.

Utrzymywanie temperatury w komorze powyżej 850°C przy czasie przebywania spalin powyżej 2 sekund możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiedniej geometrii komory dopalania.

Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dzień Otwarty Ekospalarni Kraków. Co kryje w swoich wnętrzach budynek przy Giedroycia? ZDJĘCIA - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto