Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Muzeum Auschwitz wywalczył wolność dla nigeryjskiego 13-latka skazanego na 10 lat więzienia

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Państwowego Auschwitz-Birkenau od wielu miesięcy czynił starania, by nigeryjski chłopiec został uwolniony
Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Państwowego Auschwitz-Birkenau od wielu miesięcy czynił starania, by nigeryjski chłopiec został uwolniony Andrzej Banas / Polska Press
13-letni Nigeryjczyk skazany w swoim kraju na 10 lat więzienia za bluźnierstwo, wyjdzie na wolność. O uwolnienie chłopca przez wiele miesięcy zabiegał dyrektor Muzeum Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński.

FLESZ - Pomoc dla firm od 1 lutego

"Wspaniała wiadomość od prawnika Omara. Omar Farouq Bashir jest wolny. To wielkie zwycięstwo dla Nigeryjczyków. Dziękujemy tym, którzy zaangażowali się w uwolnienie dziecka. Zgodnie z obietnicą, wkrótce rozpoczniemy zbiórkę na edukację Omara. Wszyscy jesteśmy jedną ludzkością" – taki komunikat opublikowało Muzeum Auschwitz na Twitterze.

Omar Farouq Bashir odzyskał wolność. Jak podało BBC, świecki sąd apelacyjny w Kano uznał, że wyrok nie może być wykonany ze względu na niepełnoletniość chłopca oraz fakt, że nie był on reprezentowany przez obrońcę podczas procesu sądu religijnego. O uwolnienie chłopca przez wiele miesięcy zabiegał dyrektor Muzeum Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński.

We wrześniu ubiegłego roku Piotr Cywiński wystosował apel do prezydenta Nigerii z prośbą o ułaskawienie 13-latka skazanego na dziesięć lat więzienia za bluźnierstwo. Wobec braku odpowiedzi, Cywiński ponowił apel. 30 listopada wystosował kolejny list do nigeryjskiego przywódcy Muhammadu Buhariego, w którym prosił o ułaskawienie oraz podtrzymał propozycję odbycia kary wraz ze 119 wolontariuszami - tylu potrzeba, by przez miesiąc "zastąpić" w więzieniu Omara Farouqa Bashira - dołączając listę wolontariuszy gotowych pomóc chłopakowi.

"Jako dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które upamiętnia ofiary i dba o pozostałości niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady, gdzie więzione i mordowane były także dzieci, nie mogę pozostawać obojętny w obliczu wyroku sądu, który jest hańbą dla ludzkości" - napisał Cywiński. Kopia listu została zamieszczona na Twitterze Muzeum Auschwitz.

Ponadto Piotr Cywiński zadeklarował wsparcie finansowe dla edukacji nastolatka.

Kara wywołała falę sprzeciwów na całym świecie. Oficjalny protest na ręce prezydenta Nigerii złożył przedstawiciel UNICEF Peter Hawkins. Czytamy w nim: "Jest to sprzeczne ze wszystkimi zasadami, na których opierają się prawa dziecka i gwarancje sprawiedliwości dla dzieci. Pod tymi zasadami podpisała się Nigeria, a tym samym i stan Kano, gdzie wydano wyrok".

13-letni Omar Farouq Bashir został skazany na 10 lat więzienia i przymusowej pracy fizycznej za bluźnierstwo. Słowa, które w Nigerii uznawane są za obraźliwe wobec Allaha padły podczas bójki ze szkolnym kolegą. Zgodnie z panującym w stanach północnej Nigerii prawem szariatu, chłopiec był sądzony jako osoba dorosła.

"To wielkie zwycięstwo dla wszystkich Nigeryjczyków" – napisała po decyzji nigeryjskiego sądu, która reprezentuje Piotr Cywiński, ale, jak podkreśla, to dopiero pierwszy krok – chłopcu i jego rodzinie trzeba zapewnić bezpieczeństwo, by islamscy fundamentaliści nie wymierzyli kary, która wymierzył sąd religijny. Lada chwila ma ruszyć zbiórka na edukację Nigeryjczyka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dyrektor Muzeum Auschwitz wywalczył wolność dla nigeryjskiego 13-latka skazanego na 10 lat więzienia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto