Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec Główny PKP [7 cudów Krakowa - nominacja]

Mohikanka
Mohikanka
Co może być centralnym miejscem Krakowa poza Rynkiem i niedaleko od niego położonym, ważnym punktem docelowym lub przesiadkowym podczas podróży - oczywiście dworzec PKP, w Krakowie nazywany Dworcem Głównym.

Budynek dworca Głównego PKP w Krakowie, zawsze mi się podobał, jest to jeden z moich ulubionych miejsc z Krakowie. Z pewnością jest jednym z najpiękniejszych w Polsce dworców, o ile nie najpiękniejszy. Moim zdaniem tak.

Jest taki jak cały Kraków - dostojny, królewski i zabytkowy. Jest piękną wizytówką naszego miasta. Nawet teraz z czasach gdy większość osób przyjeżdża do Krakowa samochodami lub autokarami, nadal jest duży procent przyjeżdżających do Krakowa pociągiem. I pierwsze co widzą po wyjściu z pociągu jest budynek dworca głównego. Kiedy zaczęła się budowa Galerii Krakowskiej tak blisko dworca bardzo się obawiałam, że owa galeria przysłoni go i tak charakterystyczny budynek widziany dotąd z daleka schowa się za jej ogromną i przytłaczającą bryłą. Ale na szczęście tak się nie stało. Budynek dworca nadal jest widoczny (prawie z każdej strony) a cały plac przed dworcem teraz wygląda o wiele ładniej niż za dawnych czasów, gdy stały tam budy z różnymi towarami od spożywczych po ciuchy.

Dworzec kolejowy w Krakowie to miejsce odjazdów i przyjazdów. Miejsce gdzie idzie się odebrać znajomych, którzy przyjechali do Krakowa. Łączy mnie z nim wiele wspomnień, mimo, że już tak często nie korzystam z usług kolei.

Architektonicznie jest jednym z wielu ważnych elementów tworzących całą zgraną zabudowę Krakowa, utrzymaną w stylu historycznym i zabytkowym. Poza tym wygrywa walkę z supernowoczesną Galerią Krakowską, która być może w środku ma wiele atrakcji jednak na zewnątrz jest paskudna, a w porównaniu do budynku dworca wygląda jak zwalisty kloc. Świetniejednak służy jako idealne tło dla perełki jaką jest budynek dworca.

Trochę historii
Pierwotny dworzec kolejowy w Krakowie powstał w latach 1844-1847 według neogotyckiego projektu wrocławskiego architekta Petera Rosenbauma, jako stacja końcowa Kolei Krakowsko-Górnośląskiej. Przedłużenie linii w kierunku wschodnim (1856) i dalsza rozbudowa węzła kolejowego spowodowała konieczność znacznej rozbudowy dworca, której dokonano w latach 1869-1871, przy zachowaniu nowoczesnego jak na tę epokę układu funkcjonalnego. Po likwidacji ogrodów przydworcowych, budynek dworca został wówczas powiększony niemal dwukrotnie, do obszaru zajmowanego obecnie, nadano mu też nieco nowocześniejszą formę architektoniczną.


Dworzec Główny to jedna z propozycji plebiscytu 7 Cudów Krakowa. Ty także możesz nominować!


Patroni medialni
TVP KrakówDlastudenta.plRadio FryczMagazyn MixerVOX FM

Patroni honorowi:
Prezydent
Jacek Majchrowski
Wojewoda Stanisław KracikDyrektor ŚBP
Jadwiga Wiatr
Prezes PTTK
Kazimierz Synowski
Rektor UEK
Roman Niestrój





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto