Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa obiekty Uniwersytetu Jagiellońskiego docenione w konkursie Modernizacja Roku 2020 [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Materiały prasowe UJ
Budynek Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ w kategorii edukacja i szkolnictwo oraz przebudowa i rozbudowa kompleksu szklarnia Victoria w Ogrodzie Botanicznym UJ w kategorii przestrzenie zieleni zwyciężyły w konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI w. organizowanym przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Najlepsze realizacje, wybrane spośród 470 inwestycji z całej Polski, ogłoszone zostały podczas gali, która odbyła się 22 września na Zamku Królewskim w Warszawie.

Organizowany od 1996 roku ogólnopolski konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Celem konkursu jest propagowanie i wspieranie działań podejmowanych dla ratowania budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy, rewitalizacji terenów, rozbudowy obiektów i urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych. Nagradzane są w nim zarówno przedsięwzięcia budowlane, jak i modernizacje.

Perfekcyjne wykonanie, przemyślane projekty i świadome inwestycje

Jak podkreślają organizatorzy, jury konkursu nagradza perfekcyjne wykonanie, przemyślane projekty i świadome inwestycje. Jego uznanie wzbudzają inwestycje przeprowadzane z ideą, potraktowane z szacunkiem dla osiągnięć poprzednich pokoleń oraz środowiska naturalnego.

To nie jedyne nagrody, które zdobyły uniwersyteckie obiekty. Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Małopolskiego "Polonia Minor" otrzymał Uniwersytet Jagielloński za rozbudowę i przebudowę kompleksu szklarni w Ogrodzie Botanicznym UJ. Z kolei Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ zostało uhonorowane dodatkowo także Nagrodą Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Przypomnieć należy, że jest ono również laureatem przyznanej w maju 2021 roku nagrody "Kraków bez Barier" w kategorii budownictwo dostępne.

Przebudowa na wszystkich kondygnacjach

Nowa siedziba Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ mieści się przy ul. Ingardena 6. Wcześniej w budynku powstałym w latach 60. ubiegłego stulecia znajdowało się Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych UJ. Przebudowa obiektu obejmowała wszystkie kondygnacje. Wymogi nowego użytkownika wymusiły uzyskanie dużej, wolnej od słupów przestrzeni na pierwszym piętrze. W tym celu zwiększono rozpiętość konstrukcji z 6,3 do 12,6 m z zastosowaniem cięgien sprężonych w istniejącym stropodachu. Istniejący przejazd pod budynkiem zabudowano przeszkleniami, które stworzyły duży, przyjazny hol wraz z kawiarnią i otwarciem na teren zielony. Ponadto do wnętrz wprowadzono naturalne materiały wykończeniowe, drzewa w donicach podkreślające sąsiedztwo parku Jordana i terenów zielonych.

Budynek i jego otoczenie zostały w pełni dostosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami. Meble zaprojektowano w kolorach kontrastowych do podłogi. W holu i korytarzach wykonano ścieżki prowadzące, elementy fakturowe. Każde pomieszczenie zostało opisane w alfabecie Braille’a, a identyfikację wizualną budynku wykonano w sposób kontrastowy do tła o dużych symbolach.

System automatycznego sterowania klimatem

Znajdująca się w Ogrodzie Botanicznym UJ, przebudowana szklarnia Victoria wyglądem nawiązuje do swoich poprzedniczek widocznych na najstarszych rycinach ogrodu pochodzących z połowy XIX wieku. Nowy pawilon w najwyższym punkcie liczy 21 m, czyli o ok. 7 m więcej od tego, który stał w tym miejscu od początku lat 70. ubiegłego stulecia. Do 14,3 metra, z obecnych 8,4 m, urósł też tzw. zimownik, w którym przechowuje się kolekcje roślin z ciepłych krajów, będące ozdobą ogrodu na wolnym powietrzu w okresie letnim. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany. Zastosowano w nim optymalne rozwiązania budowlane w postaci odpowiednich materiałów izolujących o najwyższej jakości. Wyposażono go w system automatycznego sterowania klimatem, co pozwoli zmniejszyć energochłonność szklarni i utrzymać wewnątrz właściwą temperaturę oraz wilgotność. Kompleks dostosowano też do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na uwagę w szczególności zasługują tyflografiki prezentujące wizerunki i opisy wybranych roślin szklarniowych. Ich pomysłodawcą i autorem jest dr Lech Kolasiński z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W kompleksie Victoria rośnie wyjątkowa palma daktylowa, pochodząca z naturalnego stanowiska na Wyspach Kanaryjskich. Dziś to najcenniejszy okaz w krakowskim ogrodzie i najstarszy utrzymywany w warunkach szklarniowych w Europie. Zdaniem opiekujących się nim ogrodników posiada on niepowtarzalną wartość przyrodniczą i historyczną. Liczące ponad 14 metrów drzewo stale pnie się do góry, dlatego konieczna była rozbudowa szklarni, by miało więcej przestrzeni i jeszcze lepsze możliwości wzrostu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dwa obiekty Uniwersytetu Jagiellońskiego docenione w konkursie Modernizacja Roku 2020 [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto