Duże zmiany dla kierowców i pasażerów w Krakowie. Co nas czeka w najbliższych dniach?

Piotr Rąpalski
Tramwaje nr 50 będą ponownie pojawiać się na przystankach co 5 minut
Tramwaje nr 50 będą ponownie pojawiać się na przystankach co 5 minut Oskar Nowak
Udostępnij:
Kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej w Krakowie czeka w najbliższym czasie szereg zmian. Są dobre i złe informacje. Szczegóły poniżej.

Przede wszystkim zostały już wprowadzone kolejne, powakacyjne wzmocnienia komunikacji miejskiej w Krakowie. W sobotę, 18 września, swoje rozkłady zmieniły linie autobusowe, a w poniedziałek, 20 września – zmienią linie tramwajowe. Co ważne, do kursowania co 5 minut powrócą tramwaje numer 50.

Linie autobusowe – zmiany od 18 września:

 • nr 105/405 – będą kursować w dni powszednie w godzinach szczytu co 10 minut
 • nr 106, 136 – będą w dni świąteczne co 40 minut
 • nr 107 – korekta godzin odjazdów w dni powszednie: z „Zajezdni Wola Duchacka” z godz. 9.55 na 9.50, a także z „Soboniowic” z godz. 10.20 na 10.40
 • nr 111, 131, 141, 161, 171, 181, 271 – korekty rozkładów jazdy – dostosowanie godzin przyjazdów i odjazdów do nowych rozkładów jazdy linii tramwajowych na pętli „Pleszów” (od poniedziałku, 20 września)
 • nr 112, 162 – będą kursować w dni powszednie w godzinach szczytu co 20 minut
 • nr 116 – będzie kursować w dni powszednie co 20 minut przez cały dzień
 • nr 121 – będzie kursować co 48 minut w godzinach szczytu w dni powszednie w celu koordynacji z liniami nr 151/451
 • nr 124/424, 151/451 – będą kursować w dni powszednie w godzinach szczytu co 12 minut
 • nr 130 – będzie kursować w dni świąteczne co 15 minut
 • nr 132, 154, 166, 429 – w dalszym ciągu będą zawieszone
 • nr 152, 189, 192 – będą kursować w soboty i dni świąteczne co 20 minut
 • nr 182 – będzie kursować co 20 minut we wszystkie dni tygodnia
 • nr 221 – korekta godzin odjazdów w dni powszednie: z „Małego Płaszowa P+R” z godz. 6.10 na 6.00, a także z „Niepołomic Dworca” z godz. 7.00 na 6.50
 • nr 482 – zostanie przywrócona i będzie kursować co 20 minut w godzinach szczytu w dni powszednie.

Tego dnia zostaną wprowadzone także stałe zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych w rejonie Bieżanowa oraz zmiany w funkcjonowaniu linii sezonowych.

Linia autobusowa nr 133 będzie kursować po nowej trasie z Łagiewnik do pętli „Nowy Bieżanów Południe”. Natomiast linia nr 153 zostanie wydłużona do węzła „Prokocim Szpital”, a następnie pojedzie ulicami Wielicką i Aleksandry również do pętli „Nowy Bieżanów Południe”.

- Niestety wcześniejsza koordynacja linii nr 133 i 153 na wspólnym odcinku trasy, z uwagi na korki czy długość tras, w praktyce nie działała. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie zdecydował się więc na skrócenie linii 133 do pętli „Nowy Bieżanów Południe” - przyznają urzędnicy.

W zamian linia nr 153 zostanie wydłużona do węzła przesiadkowego „Prokocim Szpital” i wzmocniona do 15 minut w godzinach szczytu i 30 minut poza godzinami szczyt. Zmiana ta pozwoli na wygodną przesiadkę na tramwaje i inne linie autobusowe.

ZTP ma kontynuować kontrole funkcjonowania autobusów w tym rejonie miasta i wprowadzać ewentualne korekty.

Linie tramwajowe – zmiany od 20 września:

 • nr 12, 44 – w dalszym ciągu będą zawieszone
 • nr 17 – zostanie przywrócona i będzie kursować po stałej trasie „Czerwone Maki P+R” – „Dworzec Towarowy” w dni powszednie w godzinach szczytu co 15 minut
 • nr 50 – będzie kursować w dni powszednie w godzinach szczytu co 5 minut
 • nr 52 – częstotliwość kursowania w soboty w godzinach 9.00-19.00 zostanie zwiększona do 10 minut.

Tego dnia zostanie przywrócony ruch tramwajowy na ul. Ujastek oraz rozpocznie się przebudowa torowiska w ciągu al. Jana Pawła II i ul. Ptaszyckiego.

Z kolei 19 września br. (niedziela) w związku z uroczystościami odpustowymi w Opactwie Cystersów w Mogile, fragment ul. Klasztornej zostanie zamknięty dla ruchu kołowego.

Z uwagi na odpust pojawią się zmiany w organizacji ruchu – ul. Klasztorna zostanie zamknięta dla ruchu kołowego na odcinku od al. Jana Pawła II do ul. Odmętowej, z wyłączeniem pojazdów komunikacji miejskiej.

W poniedziałek, 20 września na inwestycjach ważne zmiany – dotyczyć one będą m.in. ul. Łokietka i Królowej Jadwigi

Dzielnica IV – Prądnik Biały

W poniedziałek, 20 września zostaną wznowione prace na ul. Łokietka. Odcinek od ul. Kaczorówka do ul. Gaik zostanie zamknięty. Będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu, szczegóły TUTAJ.

Dzielnica VII – Zwierzyniec

W związku z postępami prac na ul. Królowej Jadwigi – w poniedziałek, 20 września na kolejnym fragmencie tej ulicy pojawi się ruch wahadłowy (za skrzyżowaniem z ul. Borowego, w kierunku Olszanicy) – w sumie będą to trzy krótkie wahadła, wprowadzane jeden po drugim (prace na jednym potrwają ok. 2-3 dni) . Na tych ok. 25-30 m fragmentach realizowane będą roboty związane z budową kanalizacji deszczowej.

Rozbudowa al. 29 Listopada. Kolejne zmiany

Natomiast w dniu 21.09.2021 r. od godziny 7 wykonawca w rejonie skrzyżowania al. 29 Listopada z ul. Lublańską wprowadza trzeci etap tymczasowej organizacji ruchu, która potrwa do dnia 05.10.2021 r. do godziny 17:00.

- Prace związane z budową sieci kanalizacji deszczowej przeniosą się pod estakadę im. Tadeusza Rozwadowskiego. W związku z powyższym otwarta zostanie jezdnia ul. Lublańskiej poniżej estakady (w kierunku Nowej Huty), zaś jezdnia w stronę Katowic nie będzie jeszcze w tym etapie zajęta. Dodatkowo oprócz funkcjonującej przełączki pod zachodnią częścią estakady dla usprawnienia ruchu pojazdów osobowych pod wschodnią częścią estakady uruchomiona zostanie tymczasowa przełączka umożliwiająca zawracanie pojazdów jadących od strony Nowej Huty w kierunku Katowic (szczegóły na mapce w galerii zdjęć) - tłumaczą urzędnicy miejscy.

Tymczasowy przystanek komunikacji zbiorowej z rejonu skrzyżowania ul. Czereśniowej i ul. Lublańskiej zostanie zlikwidowany i przywrócony w rejon skrzyżowania ul. Lublańskiej i al. 29 Listopada.

W dalszym ciągu wyłączone z ruchu będzie przejście dla pieszych i przejazd rowerowy pod wschodnią częścią estakady.

Przegląd remontów w dzielnicach (17-23.09)

Dzielnica I – Stare Miasto

W dzielnicy I trwa remont chodnika na ul. H. Siemiradzkiego (odcinek ul. Sobieskiego do ul. Lenartowicza, po stronie numerów nieparzystych). W związku z robotami lokalne zmiany w organizacji ruchu. Prace potrwają do końca września, a ich koszt to ok. 200 tys zł.

Dzielnica VI – Bronowice

W dzielnicy VI w poniedziałek, 20 września ruszy remont ul. Leopolda Kmietowicza. W związku z wymianą nawierzchni lokalne zmiany w organizacji ruchu. Roboty potrwają do końca września, a ich koszt to ok. 280 tys. zł.

Dzielnica XV – Mistrzejowice

Również w najbliższy poniedziałek, 20 września drogowcy pojawią się na ul. Budziszyńskiej. Wyremontowana zostanie cała ulica – jezdnia i chodniki. Prace prowadzone będą odcinkowo, ruch pieszych drugą stroną ulicy. Roboty potrwają do końca listopada. Koszt remontu to ok. 620 tys. zł.

Dzielnica XVII – Wzgórza Krzesławickie

W przyszłym tygodniu (od 23 września) planowane też jest rozpoczęcie prac na ul. Jarzębiny (od ul. Architektów do ul. Kocmyrzowskiej). Wyremontowana zostanie jezdnia oraz parking. Pojawią się lokalne zmiany w organizacji ruchu. Roboty zakończą się w drugiej połowie października, a ich koszt to ok. 500 tys. zł.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Materiał oryginalny: Duże zmiany dla kierowców i pasażerów w Krakowie. Co nas czeka w najbliższych dniach? - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie