Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewko oliwne w domu. Sprawdź, jak uprawiać oliwkę w donicy i czy można doczekać się owoców. Pielęgnacja i przycinanie drzewka

Katarzyna Józefowicz
Drzewko oliwne z powodzeniem można uprawiać w domu, jednak trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki.
Drzewko oliwne z powodzeniem można uprawiać w domu, jednak trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki. milada-vigerova/unsplash.com
Drzewko oliwne to mniej typowa roślina domowa, ale oliwki można uprawiać również w donicach. Ich piękne srebrzystozielone liście ozdobią pokój, a latem również taras i balkon. Sprawdź, jakie warunki trzeba zapewnić oliwce, by dobrze rosła i pięknie wyglądała w domu. Jak pielęgnować drzewko oliwne w domu? Podpowiadamy.

Spis treści

Drzewko oliwne można uprawiać w domu

Drzewa oliwne, znane przede wszystkim ze śródziemnomorskich krajobrazów, budzą nasz podziw, gdyż są okazałe, majestatyczne i malownicze. Ale skoro osiągają tak pokaźne rozmiary i dorastają nawet do 10-15 m wysokości, to czy możemy mieć je także w mieszkaniu? Okazuje się, że tak, bo podobnie jak wiele innych, z natury dużych roślin, oliwka może być uprawiana w doniczce (do tego celu najlepiej nadaje się oliwka europejska). Posadzona w pojemniku z czasem karleje i nie osiąga tak dużych rozmiarów jak w naturze, podobnie jak drzewka bonsai, uprawiane w małych pojemnikach. Nie znaczy to jednak, że całkiem zapomina o swoich korzeniach, dlatego jeśli ma do dyspozycji nieco więcej przestrzeni, wyrasta na całkiem pokaźną roślinę doniczkową, dorastającą do ok. 2-3 m.

Kiedy przycinać oliwkę w doniczce?

Dobra wiadomość jest jednak taka, że kiedy nadmiernie się rozrośnie, można ją przycinać (najlepiej wiosną), gdyż dobrze znosi ten zabieg i ładnie się po nim rozkrzewia. Warto to robić regularnie, co roku, by uzyskać drzewko o ładnym, regularnym pokroju. Pędy można skracać o około 1/3 długości, ale nie zawsze potrzebne jest tak mocne cięcie.

Uprawa oliwki w doniczce. Jakie warunki jej zapewnić?

Jeśli jednak zależy nam na ładnym drzewku, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki uprawy, inaczej straci swoje walory ozdobne i zacznie chorować. Zanim więc podejmiemy się uprawy oliwki, spróbujmy poznać bliżej jej naturalne środowisko. Wprawdzie mieszkanie to nie to samo co prowansalski ogród, ale podstawowe potrzeby drzewka pozostaną takie same.

Oliwki kochają ciepło i słońce oraz preferują przepuszczalne, lekkie, ubogie, a nawet kamieniste, umiarkowanie wilgotne gleby, najlepiej o zasadowym odczynie pH. Podobnych warunków będą oczekiwały też w mieszkaniu, dlatego należy zapewnić im bardzo jasne, ciepłe stanowisko oraz dostatecznie przepuszczalną, lekką, przewiewną ziemię, najlepiej o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH (jeśli nie mamy dostępu do specjalistycznego podłoża dla cytrusów, które dla oliwki byłoby najlepsze, spróbujmy wymieszać ziemię uniwersalną z gruboziarnistym piaskiem, który ją rozluźni).

Na co uważać, uprawiając drzewko oliwne w domu?

Rośliny w żadnym wypadku nie wolno też przelewać, gdyż dużo lepiej znosi przejściową suszę, niż nadmiar wody, który może doprowadzić do zgnicia korzeni. Pamiętajmy też, że domowy parapet, to nie przewiewne, rozległe przestrzenie, jakie oliwka ma do dyspozycji w naturze. Dlatego, mimo iż kocha słońce, w letnie południe należy chronić ją przed jego palącymi promieniami, gdyż stojąc na parapecie południowego okna, którego szyba potęguje gorąco słonecznych promieni, oliwka może zostać zwyczajnie poparzona. Problemu nie powinno być wtedy, gdy roślinę będziemy wystawić latem na balkon, taras lub do ogrodu. Tam słońce nie będzie jej już tak dokuczać, bo otwarta przestrzeń i ruch powietrza złagodzą gorąco letniego słońca.

Drzewko oliwne w donicy latem i zimą. Dlaczego oliwka zrzuca liście?

Sezon wegetacyjny oliwka może spędzić w domu lub na dworze, ale jesienią koniecznie musi znaleźć się w pomieszczeniu, gdyż nie jest mrozoodporna i zimy w ogrodzie nie przetrwa. Możemy na ten czas pozostawić ją w mieszkaniu, jednak przy wysokiej temperaturze i małej ilości świata, roślina może zrzucać liście, a jej pędy mogą zacząć wiotczeć i nadmiernie się wyciągać, dlatego lepiej zapewnić jej widne, ale chłodniejsze miejsce do zimowania, w którym temperatura będzie wynosiła ok. 8-10°C.

Czy oliwka w donicy będzie owocować?

Zimowy spoczynek w chłodzie jest też warunkiem kwitnienia i owocowania roślin, więc jeśli chcemy doczekać się kwiatów, a nawet własnych, małych oliwek, musimy koniecznie zapewnić roślinie niezbędny okres przechłodzenia. Nie zrażajmy się jednak, gdy mimo odpowiednich warunków do zimowania, oliwka nie wyda plonu, bo choć jej kwiaty są samopylne, w naszym klimacie owoce zawiązują się z trudem, ale jeszcze rzadziej mają szansę dojrzeć.

Dlatego jeśli nawet się ich nie doczekamy, nadal możemy cieszyć się pięknem egzotycznej rośliny z bardzo zacnym rodowodem, gdyż trzeba pamiętać, że to właśnie drzewa oliwne należały do grona pierwszych roślin, uprawianych przez człowieka. Zawsze były też bardzo cenione za swoje walory użytkowe, co znalazło nawet odzwierciedlenie w symbolice, gdyż oliwka była uznawana między innymi za symbol pokoju, zwycięstwa, a nawet odrodzenia (jej wizerunek można do dzisiaj odnaleźć w godłach i herbach niektórych krajów).

Polecamy też: Oliwnik wąskolistny wygląda jak oliwka, ale urośnie w ogrodzie. Nie boi się mrozu i suszy. Poznaj zasady jego uprawy

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Drzewko oliwne w domu. Sprawdź, jak uprawiać oliwkę w donicy i czy można doczekać się owoców. Pielęgnacja i przycinanie drzewka - RegioDom.pl

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto