Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewka i krzewy na pniu. Są piękne, ale dość wymagające. Sprawdź, jak o nie zadbać i zabezpieczyć na zimę

Katarzyna Józefowicz
Krzewy i drzewka na pniu są ładne, modne i popularne. Jednak są bardziej wrażliwe niż zwykłe okazy danego gatunku.
Krzewy i drzewka na pniu są ładne, modne i popularne. Jednak są bardziej wrażliwe niż zwykłe okazy danego gatunku. cocoparisienne/pixabay.com
Drzewka na pniu, czyli pienne, wyglądają ładnie i coraz częściej rosną w naszych ogrodach. W ten sposób prowadzi się też niektóre krzewy owocowe. Trzeba jednak wiedzieć, że tak szczepione drzewa i krzewy są dość wrażliwe. Piszemy, jak je pielęgnować.

Spis treści

Drzewa i krzewy pienne w ogrodzie

Rośliny prowadzone w formie piennej to jedna z najbardziej efektownych dekoracji ogrodu. Smukły pieniek, zwieńczony ozdobną koroną, wyróżnia się na tle innych roślin i doskonale wygląda na trawniku. Taka forma prowadzenia roślin sprawdza się również w sadzie, gdyż agrest czy porzeczki szczepione na pniu zajmują mniej miejsca, a przy tym łatwiej jest je pielęgnować i zbierać z nich owoce. W formie piennej można prowadzić wiele krzewów oraz drzew i to zarówno ozdobnych (np. wierzby, róże, trzmieliny, iglaki, migdałek trójklapowy, kalina japońska, lilak Mayera, modrzew japoński i wiele innych) jak i użytkowych (np. porzeczki, agrest).

Drzewka piękne, ale wrażliwe

Warto jednak pamiętać, że mimo swojej atrakcyjności, drzewka pienne nie są roślinami idealnymi i oprócz zalet mają też wady. Ponieważ nie rosną na własnych korzeniach, są delikatniejsze niż rośliny o typowym dla danego gatunku pokroju. Zimą mogą przemarzać, latem wysychać, a pozostawione same sobie, szybko zostają zagłuszone przez odrosty, wybijające z podkładki, dlatego chcąc cieszyć się nimi jak najdłużej, trzeba starannie o nie zadbać, a zimą chronić przez mrozem.

Pamiętaj o podlewaniu i nawożeniu drzewek na pniu

Podstawową pielęgnacji drzewek piennych jest ich odpowiednie nawadnianie i zasilanie. Szczepione na wysokiej podkładce rośliny mają utrudniony dostęp do wody, dlatego w okresach bezdeszczowych trzeba je nawadniać. Latem nie wolno jednak podlewać ich w samo południe, tylko wczesnym rankiem lub popołudniu, gdy moc promieni słonecznych jest słabsza. Drzewka pienne warto jest też systematycznie nawozić, najlepiej nawozem, przeznaczonym dla danej grupy roślin zależnie od gatunku (np. dla róż, dla iglaków itp.) lub nawozem naturalnym (kompostem, mączką bazaltową).

Przycinanie drzewek na pniu

Kolejny ważny zabieg w uprawie drzewek piennych to ich przycinanie. Rośliny szczepione na pniu nie rosną wprawdzie w górę, bo ich docelową wysokość określa wysokość podkładki, ale ich korony mogą mocno rozrastać się na boki, dlatego będą potrzebowały korekty. Wiele z nich bez przycinania rozrasta się tak bardzo, że traci ładną formę i przybiera luźny, nieefektowny i nieregularny pokrój (np. wierzba „Hakuro-nishiki”). Z kolei krzewy owocowe bez cięcia nadmiernie się zagęszczają i słabiej owocują. Oczywiście zabieg należy dostosować do wymagań danej grupy roślin, gdyż inaczej przycina się pienne róże, inaczej wierzbę japońską, a jeszcze inaczej krzewy owocowe. Cięcia nie potrzebują jedynie krzewy karłowe o naturalnie gęstej, kulistej koronie (liczne iglaki).

Masz drzewko na pniu? Uwaga na odrosty z podkładki

Wszystkie drzewka pienne wymagają natomiast oczyszczania z odrostów wyrastających poniżej miejsca szczepienia, inaczej odrosty mogłyby zagłuszyć odmianę szlachetną, która jest zwykle delikatniejsza niż odmiana, z której pochodzi podkładka.

Zabezpiecz drzewka przed mrozem

Kolejna sprawa to odpowiednie zabezpieczenie drzewek na zimę. W przypadku gatunków stosunkowo odpornych na mróz (np. liczne wierzby), mogłoby się to wydawać niepotrzebne, ale należy pamiętać, że nie jest to naturalna forma wzrostu tych roślin, wiec ich mrozoodporność też nie będzie taka, jak u form rosnących na własnych korzeniach. U drzewek piennych wrażliwa na zimno jest zarówno korona jak i miejsce szczepienia, dlatego to właśnie tą część drzewka należy zabezpieczyć szczególnie starannie. Najlepszą metodą ochrony jest zabezpieczanie drzewek słomianymi matami. Ponieważ jednak słoma jest ciężka, nie można owinąć nią wyłącznie wierzchołka drzewka, gdyż wtedy korona stanie się podatna na złamanie, dlatego słomianą matą trzeba otulać cale drzewko, wraz z pieńkiem. Jeśli chcemy zabezpieczyć tylko górną cześć drzewka, powinniśmy owinąć ją lżejszym materiałem jak np. włókniną czy tkaniną jutową.

Metoda ochrony przed mrozem róż piennych

Okrywanie drzewek w pozycji pionowej to najbardziej popularna metoda ich ochrony przed mrozem, ale młode róże pienne można osłaniać jeszcze w inny sposób. Późną jesienią, po pierwszych przymrozkach ich bezlistną koronę przygina się do podłoża razem z pieńkiem i usypuje nad nią kopczyk ziemi. Taki sam kopczyk usypuje się też wokół podstawy drzewka. Jest to jeden z lepszych sposobów zabezpieczania róż na zimę, ale możliwy do wykonania tylko u młodych egzemplarzy o elastycznym pieńku. Starsze róże należy okrywać w pozycji pionowej, inaczej można złamać pieniek podczas jego naginania do ziemi.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Drzewka i krzewy na pniu. Są piękne, ale dość wymagające. Sprawdź, jak o nie zadbać i zabezpieczyć na zimę - RegioDom.pl

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto