Druzgocący raport dotyczący Nowej Huty

Joanna Dolna
20.07.2012 krakow kombinat metalurgiczny huta im sedzimira arcelormittal , mittal , stal , huta , hutnictwo , n/z koksownia , koks , ..fot. wojciech matusik / polskapresse gazeta krakowska *** local caption *** ` Wojciech Matusik
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przygotował raport na temat zanieczyszczeń powietrza. Wynika z niego, że od początku ubiegłego roku w krakowskiej hucie w wyniku awarii doszło do emisji blisko 5 tys. kilogramów pyłów do atmosfery. Arcelor Mittal zapewnia, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

O sprawie napisał pierwszy portal Onet. pl. Według raportu od początku stycznia 2015 doszło do kilkunastu tzw. sytuacji awaryjnych, które spowodowały zanieczyszczenie powietrza pyłami (prawie 5 tys. kg) i gazem koksowniczym (11 tys. metrów sześc.) i gazem surowym (niemal 19 tys. metrów sześc.). WOIOŚ twierdzi, że sytuacje awaryjne mogły mieć wpływ na zanieczyszczenie powietrza w otoczeniu.

Najgorzej było 27 sierpnia, gdy do atmosfery dostało się 2 tysiące kilogramów pyłu i 17 września. Wtedy w wyniku awarii huta wypuściła 1,7 tysięcy kilogramów pyłu.

- Zjawisko jest bardzo niepokojące, bo zanieczyszczenia dokładają się do puli wszystkich zanieczyszczeń powietrza w Krakowie. To gigantyczne emisje toksycznych i rakotwórczych substancji - zwraca uwagę Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego. KAS już interweniował - wysłał do Arcelor Mittal list otwarty z prośbą o wyjaśnienie, co firma zamierza zrobić, by w przyszłości nie dochodziło do podobnych awarii. - Domagamy się również udostępnienia w internecie zapisów monitoringu wizualnego - dodaje Guła.

Sylwia Winiarek, rzeczniczka Arcelor Mittal potwierdza, że w ubiegłym roku wystąpiło kilka ( a nie jak napisano w raporcie - kilkanaście) zdarzeń środowiskowych, wynikających przede wszystkim z awarii falownika w koksowni. -Jej skutkiem była niezorganizowana emisja gazu koksowniczego do atmosfery. W roku 2015 doszło również do niezorganizowanej emisji pyłu ze stalowni. Praca w warunkach odbiegających od normalnych jest przewidziana w prawie ochrony środowiska, a sposób postępowania w takich sytuacjach ujęty w wewnętrznych procedurach zakładu - tłumaczy.

List KAS do właściciela huty:
"Szanowny Panie,
w związku z wysoce niepokojącymi wynikami kontroli przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie (sygnatura protokołu: WI.7024.2.21.2016.KL), która wykazała, że na przestrzeni 2015 roku dodatkowa emisja na skutek zdarzeń awaryjnych w instalacjach działających na terenie dawnej Huty im. Tadeusza Sendzimira wyniosła 5 ton pyłu, 9600 m3 gazu koksowniczego, jako organizacja społeczna, której celem jest poprawa jakości powietrza w Krakowie, domagamy się przedstawienia następujących wyjaśnień oraz podjęcia następujących działań:

1) przedstawienie do wiadomości publicznej szczegółowych informacji jakie działania ArcelorMittal

Poland S.A. Oddział w Krakowie zamierza podjąć aby tego typu awarie nie miały miejsca w

przyszłości w krakowskiej Hucie;

2) udostępnienie on-line istniejącego systemu monitoringu powietrza za pomocą kamer, tak aby

mieszkańcy Krakowa mogli na bieżąco mieć wgląd czy nie następuje nadmierna emisja

zanieczyszczeń do powietrza z terenu krakowskiej Huty;

3) bieżące udostępnianie pomiarów emisji zanieczyszczeń powietrza dla instalacji działających w

krakowskiej Hucie.

Biorąc pod uwagę fatalny stan jakości powietrza w Krakowie oraz jego okolicach stoimy na stanowisku,

że każdy podmiot powinien podejmować wszelkie możliwe działania na rzecz zmniejszenia

zanieczyszczenia powietrza. Do działań takich są szczególnie zobowiązane zakłady, gdzie emisja

zanieczyszczeń jest skutkiem ubocznym działalności gospodarczej, przynoszącej znaczne zyski. Obecnie

Kraków prowadzi intensywne działania zmierzające do likwidacji niskiej emisji, co niejednokrotnie

wiąże się z wyrzeczeniami po stronie mieszkańców. Liczymy zatem, że również ArcelorMittal Poland

S.A. Oddział w Krakowie dołoży wszelkich starań w celu zminimalizowania emisji pyłów oraz innych

zanieczyszczeń do powietrza.

Z poważaniem,

Andrzej Guła,

Prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy"

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie