Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugie życie Okrąglaka: była rzeźnia, miało być kino, teraz posłuchasz jazzu i kupisz książkę

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Hala Okrąglak stanie się miejscem spotkania z kulturą
Hala Okrąglak stanie się miejscem spotkania z kulturą Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Okrąglak na Kazimierzu był już rzeźnią, magazynem towarów okolicznych sprzedawców z Placu Nowego. W ostatnich latach pojawiła się idea, by ulokować tu kino Ars po tym, jak opuściło budynek przy św. Tomasza, ostatecznie wyremontowany Okrąglak stał się siedzibą antykwariatu Świat w tunelu, galerią i miejscem spotkań, a w niedalekiej przyszłości także kawiarnią.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Budynek na placu Nowym powstał na początku XX wieku, wówczas odbywał się tu wyłącznie handel. W 1927 r. Okrąglak został wydzierżawiony Gminie Żydowskiej, w tym czasie powstała w nim rytualna rzeźnia drobiu. Po wojnie obiekt pełnił ponownie funkcję hali targowej. Obecnie w pierścieniu otaczającym Okrąglak mieszczą się obiekty gastronomiczne, w tym słynne zapiekanki z Kazimierza.

W 2008 r. Okrąglak został wpisany do rejestru zabytków. Kilka lat temu pojawiła się koncepcja, by powstała w nim regionalna restauracja, ten pomysł jednak wzbudzał kontrowersje. Po tym jak kino ARS opuściło budynek na św. Tomasza to właśnie Okrąglak miał się stać jego nową siedzibą. I ten plan nie wypalił, ale sam Okrąglak wydzierżawiony od miasta przez Fundację Obywatelską Kraków stał się w ostatnich miesiącach strefą kultury.

- Chodzi o to, żeby odczarować to miejsce, żeby wydarzenia, które będą miały tu miejsce zmieniły skojarzenie z przeszłością Okrąglaka – mówi Janusz Zawierucki, który w Hali Okrąglak propaguje czytelnictwo, jak sam o sobie mówi.

Hala Okrąglak w nowej odsłonie działa od początku czerwca.

- Mieliśmy spotkanie sympatyków programu Cafe Fińskiej, odbył się projekt łączący taniec i medytację, koncert, wystawa rzeźb z jednej zapałki Anatola Karonia i grafik Dominiki Wojtylak „Kot Schrodingera albo dziewięć żywotów kota – w pudełku”, którą można oglądać do końca lipca – wylicza Janusz Zawierucki.

Otwarte drzwi Hali Okrąglak zachęcają do wejścia bywalców zapiekanek z placu Nowego oraz amatorów starej książki, bo w zbiorach Świata w tunelu można znaleźć prawdziwe perełki, także książki obcojęzyczne, poza angielskimi, francuskimi czy niemieckimi, są także egzemplarze norweskie, duńskie, węgierskie, litewskie. Niektóre nawet z XIX wieku.

W przyszłości będzie można tu wypić kawę, zjeść ciastko, spotkać się z przyjaciółmi. W planach są kolejne wystawy i cykl koncertów jazzowych, odbędą się spotkania kulturalne i obywatelskie – chęć współpracy zgłosiły organizacje pozarządowe. Miejmy nadzieję, że Hala Okrąglak stanie się nowym punktem na kulturalnej mapie miasta, wpisując się w klimat Kazimierza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Drugie życie Okrąglaka: była rzeźnia, miało być kino, teraz posłuchasz jazzu i kupisz książkę - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto