Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domowe przetwory pyszne i zdrowe. Smaki lata w twoim domu!

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Domowe przetwory wracają do łask!
Domowe przetwory wracają do łask! Pixabay
Latem wszystko smakuje lepiej. Cieszymy się wspaniałymi zapachami i smakami świeżych, sezonowych warzyw i owoców. Na szczęście, już nasze babcie i mamy znały sposoby, jak zatrzymać lato. Takim prostym sposobem jest - zamknąć lato w słoiku! Domowe przetwory, zdrowe i pyszne pozwolą nam delektować się smakiem przez cały rok.

Partnerzy tematu tygodnia

Kiedyś nie było chyba domu, w którym nie znalazłoby się choćby kilku słoików przetworów własnej roboty. Był taki czas, kiedy zdawało się, że ta piękna tradycja przygotowywania domowej roboty ogórków kiszonych i konserwowych, pomidorów, dżemów, konfitur, kompotów czy powideł zanika i odchodzi w przeszłość. Wiele jednak tracimy kupując przetwory gotowe, bo nie ma to, jak produkty własnej roboty. Zrobiony własnoręcznie dżemik smakuje zupełnie inaczej niż gotowy. Może być też doskonałym prezentem dla bliskich i przyjaciół.

Przygotowanie przetworów na zimę nie jest trudnePixabay

Okazuje się więc, że domowe przetwory wracają do łask! Ogórki kiszone, marynowana papryka, przecier pomidorowy, kapusta, sałatki, dżemy, powidła, kompoty, grzyby… Wbrew pozorom przygotowanie własnych przetworów na zimę nie jest takie trudne!

Przygotowywanie przetworów stało się ostatnio wręcz modne. Warzywa i owoce możemy:

  • Mrozić. Mrozimy świeże warzywa i owoce. Bez ograniczeń!
  • Pasteryzować. Podgrzewamy przygotowane słoiki z przetworami w temp. powyżej 60 st. C (ale poniżej 100!). Pasteryzujemy przetwory warzywne typu leczo i pomidory. Można pasteryzować na mokro (gar z wodą) lub na sucho (rozgrzany piekarnik). Koniecznie mocno dokręcić słoik!
  • Kisić. Wiadomo, kiszone ogórki! Ale też: czosnek, marchew i rzodkiewka.
  • Marynować. Marynowanie z użyciem octu bardzo dobrze sprawdza się w przypadku ogórków, dyni i grzybów.
  • Suszyć. Suszymy grzyby, ale także pokrojone w talarki owoce: jabłka, morele, ale też banany.

Co, oprócz chęci jest nam potrzebne?

Pora przygotować słoiki!Pixabay

Słoiki! Dostępne na rynku są najprzeróżniejsze, o zróżnicowanej wielkości i kształtach, ale najważniejsze jest, by zamknięcie (wieczko) było doskonale dopasowane. Mamy do wyboru:

  • słoiki z zakrętkami typu twist-off,
  • słoiki z gumkami typu weck,
  • szklane butelki (do soków, kompotów, ketchupu).

Możemy także użyć słoików, które pozostały nam w domu, po uprzednim umyciu i wyparzeniu. Wśród doskonałych pań domu, modne jest także własnoręczne ozdabianie wieczek i oznakowanie słoików dopasowanymi naklejkami z opisem zawartości i datą produkcji.

Domowe przetwory - smaczne i zdrowe

Jeśli masz czas oraz własne warzywa czy owoce, wykorzystaj je na przetwory, a Twoje potrawy nabiorą prawdziwego smaku. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Skorzystaj ze sprawdzonych przepisów, zebranych wśród doświadczonych gospodyń domowych, które od lat własnoręcznie przetwarzają owoce.

Rabarbar i truskawki to cenne źródło witaminy C123rf

Podstawowy przepis na dżemy jest prosty.

Umyte owoce wystarczy posypać cukrem i dać im puścić sok. Później gotować na małym ogniu tak długo, aż utworzy się gęsta masa. Niektórzy też dodają odrobinę wody, ale nie więcej niż 100 ml na 3 kg owoców. Modyfikacji tego przepisu jest wiele, ale zawsze najważniejsze jest, by dżem - tak samo jak powidła - nie przypaliły się. Dlatego musimy poświęcić im 5-6 godzin, a czasami nawet kilka dni i cierpliwie mieszać owoce. Pamiętajmy też, że im mniej cukru dodamy do owoców, tym dłużej musimy gotować dżem.

Co można przetwarzać? Lista jest bardzo długa i bogata. Począwszy od ogórków na różne sposoby, poprzez pomidory, rabarbar, cukinie, dynie, czosnek, paprykę, kalafior, fasolkę, grzyby.

Taki, przykładowo, przecier pomidorowy. Niezastąpiony przyjaciel zup i sosów, jest wprost niezbędny na co dzień w każdej kuchni. Oto bardzo prosty, wypróbowany przepis:

Przecier pomidorowy

Składniki:

  • 3 kilogramy pomidorów
  • 2 łyżki cukru
  • 2 łyżki soli

Przygotowanie:
Pomidory kroimy w ćwiartki i rozmiękczamy w rondlu, mieszając cały czas. Następnie tak przygotowaną masę przecieramy przez sito i prawie gotowy przecier wlewamy do garnka. Dopiero teraz przyprawiamy. Na koniec masę pomidorową wlewamy do słoików. Pasteryzujemy ok. 30 minut.

A owoce? Mamy sezon truskawkowy, są czereśnie, zaraz pojawią się wiśnie, maliny, agrest, aronia i jagody. W kolejce czekają:

  • porzeczki
  • śliwki
  • morele
  • jabłka
  • gruszki.

Warto pamiętać, że można też suszyć owoce. Suszone owoce są smaczne i mogą być z powodzeniem wykorzystywane do wielu potraw albo wystąpić w roli przekąski. Wykonuje się z nich kompoty i dodaje np. do zup.

By dobrze ususzyć jabłka, najlepiej pokroić je w talarki i pozbawić pestek. Zanim ułożymy je do suszenia, przetrzymajmy je w sitku nad parą ok. 20 minut lub zalejmy wrzątkiem, a dopiero potem włóżmy do piekarnika. Suszymy owoce w temp. 50°C. Drzwiczki do piekarnika powinny być lekko uchylone.

Ogórki można i kisić, i marynowaćPixabay

Kropkę nad i w przygotowaniu domowych przetworów stanowią przyprawy. Dodawane do marynat, dżemów, powideł i kompotów wzmacniają ich smak i aromat. To właśnie one nadają smak pysznościom zamkniętym w słoikach. Zobacz, jakie przyprawy do czego stosować:

  • Liście laurowe. Są jednymi z najpopularniejszych przypraw w polskiej kuchni. Liść laurowy przydaje się do kiszonych i konserwowych ogórków, ale też do marynowanej cukinii czy do konserwowej papryki.
  • Ziele angielskie. Często idzie w parze z liściem laurowym. Nadaje się ono do zapraw z ogórkami w roli głównej, do sałatek warzywnych m.in. z papryką, cebulą i ogórkami, leczo w słoikach albo do marynowanych grzybów czy pomidorów w zalewie octowej.
  • Gorczyca. Stosowana jest głównie do zaprawiania ogórków. Warto po nią sięgnąć, przygotowując domową musztardę, sałatki w słoikach z pieczarkami, cukinią i papryką
  • Rozmaryn. Można go dodać m.in. do marynowanych oliwek, leczo, marynowanej dyni albo do dżemu truskawkowego, konfitury malinowej czy musu gruszkowego.
  • Goździki. Dodajemy do dyni marynowanej, czosnku marynowanego i marynowanych grzybków, kompotu śliwkowego czy do musu z morelami.
  • Cynamon. Przydaje się choćby do przygotowania przetworów na słodko, m.in. dżemu (np. gruszkowego, jabłkowego) czy konfitur borówkowych albo powideł.

Jednak nie wszyscy mają czas, chęci i warunki, by zrobić coś samemu w kuchni. Wtedy ratunkiem są gotowe przetwory. Szczęśliwie na rynku mamy obecnie duży wybór małych, rodzinnych producentów, którzy oferują nam przetwory, pochodzące z własnych upraw. Do produkcji wykorzystują oni naturalne ekologiczne warzywa i owoce, pochodzące z własnych pól i sadów. Konfitury i soki, kiszonki i marynaty, sosy i pasty, octy i dżemy – wszystko smakuje jak u mamy.

Najważniejsze jest, by powidła nie przypaliły się123rf

Gotowe przetwory w słoikach przechowujemy w miejscu chłodnym i zacienionym, a najlepiej w piwnicy. Pamiętajmy, że słonce im szkodzi; pozbawia nie tylko koloru, ale i wartości odżywczych.

Świeże owoce i warzywa są nie do zastąpienia, ale zimową porą słoik z własnoręcznie przygotowaną sałatką jest nie tylko miłym wspomnieniem lata, ale zdrową przyjemnością i pysznym dodatkiem do obiadu.

Partnerzy Tematu Tygodnia:
- BIMBEREK
- KALWARYJSKIE PRZETWORY
- RAJDIMPEX
- PROGLASS
- TANIE SZKŁO
- Swojska Piwniczka
- Zasmakuj Radości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto