Wybierz region

Wybierz miasto

  Artykuły Remonty Kraków

  Sortuj według:
  • Kraków. Synagoga Tempel potrzebuje dużego remontu konserwatorskiego

   Cztery filary pierwszego piętra wewnętrznej galerii - drewniane, z gipsowymi sztukateriami - były w tym roku remontowane w synagodze Tempel. Jak alarmują konserwatorzy, w tej synagodze stojącej na narożniku ulic Miodowej i Podbrzezie trzeba będzie w najbliższym czasie podjąć dalsze solidne prace.

  • Kraków. Ratują zabytkowe macewy na cmentarzu przy Miodowej

   Pięćdziesięcioma zabytkowymi nagrobkami zajęli się w tym roku konserwatorzy na tzw. Nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej 55. Prawie wszystkie są z piaskowca. Część tych XIX-wiecznych macew trzeba było wyrwać z ziemi. - Mieliśmy do tego specjalną windę na trzech nogach. Bo pomniki ważą np. 800 kilo albo nawet tonę – relacjonują.

  • Kraków. Konserwatorzy na chórze krakowskich klarysek

   To chór, gdzie modlą się i uczestniczą w nabożeństwach siostry klaryski - niedostępny dla postronnych, za klauzurą. Wnętrze jest romańskie, a wystrój barokowy. Kilkusetletnim wyposażeniem wnętrza tego chóru w kościele św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej od 10 lat zajmują się konserwatorzy. Właśnie podsumowano tegoroczny sezon prac.

  • Kraków. Renowacja krużganków franciszkanów na finiszu. Turystów zaproszą za pół roku

   W krakowskim klasztorze franciszkanów trwa końcowy etap prac w ramach renowacji krużganków, które mają zostać otwarte w całości dla krakowian i turystów, są też przystosowywane do funkcji nowej przestrzeni kulturalnej. Franciszkanie jeszcze zimą tego roku chcą otworzyć krużganki, ale ostateczny efekt przedsięwzięcia poznamy w kwietniu lub maju 2020 roku.