Skąd bierze się smog w Krakowie?
Krakowski smog ma wiele źródeł. Niektóre z nich są niestety niezależne od nas. Do takich należy chociażby umiejscowienie miasta w dolinie Wisły. Wzniesienia, które je otaczają, powodują, że zanieczyszczone powietrze praktycznie nie może zostać usunięte. Na jego ilość wpływają nie tylko różnorodne zakłady przemysłowe i elektrownie, ale też znaczny ruch samochodowy.
Przyczyna smogu leży też w nadal popularnych i uważanych za tradycyjne rozwiązanie piecach opalanych węglem i innymi paliwami stałymi. Produkują one zanieczyszczenia, które uwalniane są na zewnątrz i spowijają miasto. To również powoduje wzrost ilości zagrożeń związanych ze smogiem.
Czym grozi wdychanie zanieczyszczonego powietrza?
W skład smogu wchodzą bardzo szkodliwe substancje. To między innymi: tlenki azotu, węgla, siarki oraz pyły zawieszone PM10 i PM2,5. To aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa odpowiednio od 10 i 2,5 mikrometra. Oba są niezwykle groźne dla zdrowia: pierwszy zawiera w sobie rakotwórcze metale ciężkie, drugi zaś dodatkowo jest tak drobny, że może w niezmienionej postaci przedostać się do krwiobiegu.
Wdychanie smogu może powodować pojawienie się lub nasilenie astmy, choroby płuc, gardła i krtani, w tym nowotwory. Smog pogarsza pracę serca, prowadzi do miażdżycy czy zapalenia naczyń krwionośnych. Jest też groźny dla kobiet w ciąży: przez zanieczyszczone powietrze nowo narodzone dzieci mogą mieć problemy z oddychaniem oraz niską masą urodzeniową, a w wieku szkolnym rośnie ryzyko wystąpienia u nich alergii.
Jak zabezpieczyć rodzinę przed smogiem?
Dom wolny od smogu to wyzwanie, warto jednak je podjąć, by walczyć o zdrowie swoje i swojej rodziny. W tej walce pomocne będą… klimatyzatory. Nowoczesne urządzenia nie tylko chłodzą w gorące, letnie dni. Mogą też ogrzewać domy i mieszkania zimą. W krakowskim klimacie sprawdzą się jednak jeszcze z kilku powodów.
Urządzenia do klimatyzacji coraz częściej wyposażone są w Bio HEPA. To specjalne, wysokosprawne filtry, których rodowód sięga amerykańskiego programu atomowego. Zadaniem HEPA było oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń radioaktywnych. Obecnie jest montowany w klimatyzatorach, by pomagać w naszych domach.
Filtry Bio HEPA niwelują nie tylko smog, ale też z podobnych jemu pyłów zawieszonych oraz zarodników roztoczy, pleśni, bakterii i sierści domowych zwierząt. W takie filtry wzbogacone są klimatyzatory KAISAI GEO. Ich zaletą są też filtry zimnokatalityczne, które dodatkowo pomagają pozbyć się substancji chemicznych takich jak tlenek węgla, siarkowodór czy amoniak.
Ciekawą z punktu widzenia walki ze smogiem funkcją jest także jonizacja. Pozwala ona nawilżyć powietrze i daje przyjemne poczucie świeżości w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jonizator zawiera w sobie model KAISAI ONE+ – jego działanie polega na generowaniu jonów ujemnych, które następnie dobierają się w pary z unoszącymi się po wnętrzu i przenoszącymi zanieczyszczenia jonami dodatnimi. Kiedy jony zneutralizują się, zanieczyszczenia opadają na podłogę i przestają być groźne dla otoczenia.
Wybór klimatyzatora z funkcja oczyszczania powietrza do domu
Wybierając klimatyzator KAISAI do swojego domu powinieneś zwrócić uwagę na jego metraż. Bardzo ważny jest też montaż – warto w tym kontekście skorzystać z autoryzowanych partnerów producenta, którzy wiedzą, jak podłączyć dane urządzenie, by możliwe było korzystanie ze 100% jego możliwości.
Dzięki nowoczesnemu klimatyzatorowi oczyścisz powietrze w domu, zapewnisz swoim bliskim komfortową temperaturę latem i zimą oraz zniwelujesz objawy alergii. Postaw na zdrowie i bezpieczeństwo w swoim domu – zostaw smog za progiem.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?