Dom wolny od smogu – jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Materiał informacyjny KAISAI
Smog w centrum Krakowa
Smog w centrum Krakowa
Smog. Wiele o nim słyszymy. Kraków często notowany jest na szczytach list miast, w których jego poziom jest najwyższy na świecie. Chociaż nie napawa to optymizmem, to jednak powinno wzbudzać w nas chęć naprawy tej sytuacji – i widać, że wzbudza! Przesiadamy się do komunikację miejską, wprowadzamy programy dofinansowań, które mają zachęcić do wyboru zdrowszych źródeł energii. Co jednak zrobić, by zminimalizować poziom zanieczyszczeń, które będą przedostawać się do naszych mieszkań? Czy dom wolny od smogu jest możliwy?

Skąd bierze się smog w Krakowie?

Krakowski smog ma wiele źródeł. Niektóre z nich są niestety niezależne od nas. Do takich należy chociażby umiejscowienie miasta w dolinie Wisły. Wzniesienia, które je otaczają, powodują, że zanieczyszczone powietrze praktycznie nie może zostać usunięte. Na jego ilość wpływają nie tylko różnorodne zakłady przemysłowe i elektrownie, ale też znaczny ruch samochodowy.

Przyczyna smogu leży też w nadal popularnych i uważanych za tradycyjne rozwiązanie piecach opalanych węglem i innymi paliwami stałymi. Produkują one zanieczyszczenia, które uwalniane są na zewnątrz i spowijają miasto. To również powoduje wzrost ilości zagrożeń związanych ze smogiem.

Czym grozi wdychanie zanieczyszczonego powietrza?

W skład smogu wchodzą bardzo szkodliwe substancje. To między innymi: tlenki azotu, węgla, siarki oraz pyły zawieszone PM10 i PM2,5. To aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa odpowiednio od 10 i 2,5 mikrometra. Oba są niezwykle groźne dla zdrowia: pierwszy zawiera w sobie rakotwórcze metale ciężkie, drugi zaś dodatkowo jest tak drobny, że może w niezmienionej postaci przedostać się do krwiobiegu.

Wdychanie smogu może powodować pojawienie się lub nasilenie astmy, choroby płuc, gardła i krtani, w tym nowotwory. Smog pogarsza pracę serca, prowadzi do miażdżycy czy zapalenia naczyń krwionośnych. Jest też groźny dla kobiet w ciąży: przez zanieczyszczone powietrze nowo narodzone dzieci mogą mieć problemy z oddychaniem oraz niską masą urodzeniową, a w wieku szkolnym rośnie ryzyko wystąpienia u nich alergii.

Marzenia o domu wolnym od smogu są realne

Jak zabezpieczyć rodzinę przed smogiem?

Dom wolny od smogu to wyzwanie, warto jednak je podjąć, by walczyć o zdrowie swoje i swojej rodziny. W tej walce pomocne będą… klimatyzatory. Nowoczesne urządzenia nie tylko chłodzą w gorące, letnie dni. Mogą też ogrzewać domy i mieszkania zimą. W krakowskim klimacie sprawdzą się jednak jeszcze z kilku powodów.

Urządzenia do klimatyzacji coraz częściej wyposażone są w Bio HEPA. To specjalne, wysokosprawne filtry, których rodowód sięga amerykańskiego programu atomowego. Zadaniem HEPA było oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń radioaktywnych. Obecnie jest montowany w klimatyzatorach, by pomagać w naszych domach.
Filtry Bio HEPA niwelują nie tylko smog, ale też z podobnych jemu pyłów zawieszonych oraz zarodników roztoczy, pleśni, bakterii i sierści domowych zwierząt. W takie filtry wzbogacone są klimatyzatory KAISAI GEO. Ich zaletą są też filtry zimnokatalityczne, które dodatkowo pomagają pozbyć się substancji chemicznych takich jak tlenek węgla, siarkowodór czy amoniak.

Ciekawą z punktu widzenia walki ze smogiem funkcją jest także jonizacja. Pozwala ona nawilżyć powietrze i daje przyjemne poczucie świeżości w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jonizator zawiera w sobie model KAISAI ONE+ – jego działanie polega na generowaniu jonów ujemnych, które następnie dobierają się w pary z unoszącymi się po wnętrzu i przenoszącymi zanieczyszczenia jonami dodatnimi. Kiedy jony zneutralizują się, zanieczyszczenia opadają na podłogę i przestają być groźne dla otoczenia.

Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza w domu

Wybór klimatyzatora z funkcja oczyszczania powietrza do domu

Wybierając klimatyzator KAISAI do swojego domu powinieneś zwrócić uwagę na jego metraż. Bardzo ważny jest też montaż – warto w tym kontekście skorzystać z autoryzowanych partnerów producenta, którzy wiedzą, jak podłączyć dane urządzenie, by możliwe było korzystanie ze 100% jego możliwości.

Dzięki nowoczesnemu klimatyzatorowi oczyścisz powietrze w domu, zapewnisz swoim bliskim komfortową temperaturę latem i zimą oraz zniwelujesz objawy alergii. Postaw na zdrowie i bezpieczeństwo w swoim domu – zostaw smog za progiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie