Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom dla alkoholików

Marta Paluch
W miejscu starej izby wytrzeźwień powstanie dom opieki dla alkoholików



FOT. ADAM WOJNAR
W miejscu starej izby wytrzeźwień powstanie dom opieki dla alkoholików FOT. ADAM WOJNAR
To będzie pierwszy taki ośrodek w Polsce. Przy ul. Rozrywki, w miejscu starej izby wytrzeźwień, stanie Dom Pomocy Społecznej dla alkoholików. Schronienie ma tam znaleźć 60 osób, głównie mężczyzn.

To będzie pierwszy taki ośrodek w Polsce. Przy ul. Rozrywki, w miejscu starej izby wytrzeźwień, stanie Dom Pomocy Społecznej dla alkoholików. Schronienie ma tam znaleźć 60 osób, głównie mężczyzn. Placówka ma stworzyć warunki leczenia tym, którzy nie mają gdzie się podziać. Inwestycja będzie kosztować ponad 7 mln złotych. Czy alkoholikom potrzebna jest specjalna placówka? Gmina zdecydowała, że będzie to efektywniejsze niż próby leczenia ich w "zwykłych" DPS-ach. Często dezorganizują tam bowiem pracę personelowi i pobyt innym pensjonariuszom.

- Bywają agresywni, również w stosunku do współmieszkańców - przyznaje Krystyna Doskocz, dyrektorka DPS przy ul. Łanowej 39. - A mamy u siebie np. starsze osoby, które chcą spokojnie funkcjonować. Kim będą pensjonariusze? - Mogą się zgłaszać nie tylko alkoholicy z DPS-ów, ale także ludzie z zewnątrz, którzy mają problemy z mieszkaniem i z nałogiem - mówi Józefa Grodecka, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Trafią tam zarówno ci, którzy chcą się wyleczyć, jak i beznadziejnie chorzy. - W ich przypadku będzie można się pokusić jedynie o tzw. redukcję szkód - mówi dyrektor. Polegać ma to na tym, że będą mogli kupić minimalną dawkę alkoholu do dziennego spożycia. Obiekt przy ul. Rozrywki ma być nowoczesnym dwupiętrowym budynkiem.

Na 2,2 tys. metrów kw powierzchni znajdą się m.in. pokoje dla mieszkańców (jedno- i dwuosobowe z łazienkami), sale terapii indywidualnej i grupowej, pokoje gościnne i kuchnie, sale rehabilitacyjne. Pensjonariusze będą mogli również uczyć się stolarki i malować w pracowniach. Pomyślano też o zabezpieczeniach. - Będzie monitoring na korytarzach i na zewnątrz, przeszklona portiernia, by dyżurny widział wszystkich, którzy wchodzą - wylicza Marcin Ogórek, dyrektor obsługi gospodarczej MOPS. Wchodzący będą widoczni również w wideofonie.

Każdy z pensjonariuszy będzie miał także specjalny guzik do wzywania np. terapeuty czy obsługi ośrodka. W ośrodku alkoholicy będą mieć na miejscu psychologów i psychiatrów, którzy będą prowadzić indywidualną i grupową terapię uzależnień. Będzie też dyżurny internista. Na przyszły rok gmina przeznaczyła na budowę 1,6 mln zł z tzw. korkowego. Według optymistycznych projektów pensjonariusze będą mogli zamieszkać w nowym DPS za dwa lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto