Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dołączono kolejne osoby do grupy zero z pierwszeństwem szczepień. Koniec z marnowaniem części dawek szczepionki

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
W momencie rozpoczęcia programu szczepień medyków, „Koalicja dla wcześniaka” wystosowała do premiera, ministra zdrowia oraz rzecznika praw pacjenta petycję, by rodzice wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka zostali dołączeni do tzw. grupy zero.
W momencie rozpoczęcia programu szczepień medyków, „Koalicja dla wcześniaka” wystosowała do premiera, ministra zdrowia oraz rzecznika praw pacjenta petycję, by rodzice wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka zostali dołączeni do tzw. grupy zero. Waldemar Wylegalski
W małopolskich szpitalach trwa kolejny dzień szczepień pracowników sektora ochrony zdrowia. Do grupy osób, którym preparat zostanie podany w ramach etapu zero, lada dzień mają dołączyć również rodzice wcześniaków. To odpowiedź ministerstwa zdrowia na ich apele, aby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach.

FLESZ - Rodzice wcześniaków włączeni do grupy 0

Problem z separacją rodziców od dzieci na oddziałach, gdzie leżą wcześniaki, pojawił się wiosną ubiegłego roku, wraz z wybuchem epidemii koronawirusa. Ze względów bezpieczeństwa możliwość odwiedzin w niektórych szpitalach została zablokowana. Rodzice przedwcześnie urodzonych dzieci o ich zdrowiu dowiadywali się od lekarzy w czasie rozmów telefonicznych. Tylko nieliczne placówki umożliwiały bezpośredni kontakt maluchów z rodzicami.

Dlatego też w momencie rozpoczęcia programu szczepień medyków, „Koalicja dla wcześniaka” wystosowała do premiera, ministra zdrowia oraz rzecznika praw pacjenta petycję, by rodzice wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka zostali dołączeni do tzw. grupy zero. Chodzi przede wszystkim o to, by mogli oni towarzyszyć swoim nowo narodzonym pociechom na oddziałach szpitalnych. Ich zaszczepienie w znaczący sposób pozwoliłoby na zwiększenie bezpieczeństwa takich wizyt.

Po apelach oraz petycji, pod która łącznie podpisało się kilkaset osób, w niedzielę Ministerstwo Zdrowia wydało pozytywna odpowiedź w tym zakresie. Zgodnie z zaleceniami resortu zdrowia rodzice wcześniaków powinni być szczepieni przez szpital, w którym przebywa ich dziecko, albo w innym miejscu na podstawie skierowania wystawionego przez tą jednostkę zgodnie z procedurą obowiązującą niemedycznych pracowników szpitali.

W naszym regonie jednym ze szpitali zajmujących się wcześniakami jest Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Kiedy w tej jednostce ruszą szczepienia dla rodziców?

- W pierwszej kolejności musimy zaszczepić cały biały personel. Dopiero w kolejnych etapach będziemy szczepić pracowników administracji szpitala oraz rodziców wcześniaków. Na ten moment, wiemy, że w tym tygodniu szczepienia rodziców nie ruszą. Będziemy starać się jednak przeprowadzić je w jak najszybszym możliwym terminie

– mówi Katarzyna Pokorna-Hryniszyn, rzeczniczka prasowa Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Ponadto Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiadając na apel Naczelnej Izby Lekarskiej o jak najefektywniejsze wykorzystanie szczepionek dostarczonych do szpitali w okresie świąteczno-noworocznym, do 6 stycznia, oprócz szczepienia pracowników szpitali, dopuścił także możliwość szczepienia członków ich rodzin oraz pacjentów, którzy w tym czasie przebywają w szpitalu, a których stan zdrowia na to pozwala.

Koniec z marnowaniem szczepionek

Po apelach ze strony medyków resort zdrowia wydał także rekomendację, by z każdej ampułki wykonywać sześć a nie pięć zastrzyków, ponieważ preparatu jest dość, by robić to bez starty. Przypomnijmy wyprodukowana przez firmę Pfizer ampułka ze szczepionką zawiera bowiem 2,25 ml preparatu, a każdemu pacjentowi podaje się po 0,3 ml substancji. Koncern zastrzegł jednak, że z jednej fiolki można zaszczepić tylko pięć osób, mimo iż w każdej z ampułek zostaje jeszcze ok 0,75 ml zapasu.

Z wyliczeń niektórych szpitali wynikało, że przez takie właśnie wytyczne lecznice wylewały co szóstą dawkę szczepionki na koronawirusa, choć mogłyby podać ją pacjentom.

W krakowskich szpitalach słyszymy, że w przypadku pierwszych dostaw szczepionek faktycznie część z nich trzeba było utylizować.

- Interweniowaliśmy w Ministerstwie Zdrowia. Zmieniono wytyczne i teraz z jednej dawki można już zaszczepić sześciu pacjentów. Dzięki nowym zaleceniom, taką samą liczbą preparatu ochronnego możemy zaszczepić o 200 osób więcej niż w momencie, gdy akcja szczepień ruszyła

- mówi Artur Asztabski, prezes Szpitala im. Rydygiera w Krakowie.

Dodaje, że w tym tygodniu do jego placówki dotarły kolejne szczepionki przeciwko koronawirusowi, z których będzie można zaszczepić 1200 następnych osób. - W poniedziałek o godz. 10 zaczęliśmy kolejną serię szczepień, która potrwa do piątku - dodaje Asztabski. Do tej pory w Szpitalu im. Rydygiera zaszczepiono ok. 200 osób.

Ferie bez zakazu wychodzenia z domu

Wczoraj rozpoczęły się również się dwutygodniowe ferie zimowe - w tym roku odbywają się w jednym terminie w całym kraju. W związku z obostrzeniami uczniowie będą odpoczywać w domach. Nie ma bowiem wyjazdów feryjnych, bo zamknięte są hotele i pensjonaty, nieczynne są także wyciągi narciarskie, muzea, kina i inne placówki kultury.

W dodatku w związku z wcześniej wprowadzonymi obostrzeniami dzieci i młodzież szkolna w godz. od 8 do 16 mogły przebywać poza domem tylko i wyłącznie pod opieką dorosłych. Przed feriami wzbudzało to wiele kontrowersji. W poniedziałek Adam Niedzielski ogłosił jednak, że rząd znosi to obostrzenie. Przyznał, że to efekt wielu sygnałów, które w tej sprawie docierały do MZ.

- Chcemy, by dzieci mogły przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania - powiedział minister zdrowia. Reguły będą obowiązywały od dzisiaj do 17 stycznia.

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły SARS-CoV-2 u 4432 osób z czego 194 z nich to mieszkańcy Małopolski. Z powodu COVID-19 wczoraj zmarło 8 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 34 osoby. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w naszym regionie z powodu zakażenia koronawirusem nie zmarła w ciągu ostatniej doby żadna osoba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto