Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dokumenty, które stały się świadkami historii

Mateusz Płocica
Mateusz Płocica
Relacja dziennikarza obywatelskiego z wystawy katyńskiej w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.

13 kwietnia o godz. 13 w galerii Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II przy ulicy Kanoniczej 18 otwarto wystawę pt. "Zbrodnia Katyńska. Pamięć i przebaczenie". Ekspozycja zawiera wiele ciekawych pamiątek i dokumentów po oficerach zamordowanych bestialsko w Katyniu.

Prezentowane na wystawie dokumenty zarekwirowała w 1952 roku Służba Bezpieczeństwa, potem ich los był różny, aż do czasu, gdy w okresie transformacji ustrojowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, którym kierował Czesław Kiszczak, postanowiło je zwrócić. Protokolarnie przekazano je kard. Franciszkowi Macharskiemu 3 IV 1990 roku.

Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się m.in. zniszczone zdjęcia, bilety, listy, kartki pocztowe, dowody osobiste, dokumenty urzędowe, legitymacje wojskowe, notatki oraz inne przedmioty, które zostały znalezione podczas ekshumacji 32 ciał oficerów zamordowanych w Katyniu.

Charakterystyczną cechą większości tych dokumentów jest ich trupi zapach, który dawał się odczuć przez wiele lat. Obecnie, po wielu zabiegach konserwacyjnych i w związku z upływem czasu, przestał być już tak intensywny.

Oprócz dokumentów, na wystawie zobaczyć można także mundur i broń, które zostały udostępnione przez Muzeum Armii Krajowej. Inną ważną częścią wystawy są fotografie z pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę w 2001 roku, podczas której modlił się on na cmentarzu zwanym "Małym Katyniem" w Bykowni.


Fot. Mateusz Płocica

Wystawie towarzyszy również prezentacja multimedialna oraz projekcja filmu dokumentalnego, zrealizowanego przez Niemców w 1943 roku, który pokazuje prace przy ekshumacji zwłok. Film został udostępniony dzięki Filmotece Narodowej, a o udostępnienie fotografii zgromadzonych na wystawie zadbał Instytut Pamięci Narodowej.

Cała ekspozycja wygląda bardzo ciekawie i nowocześnie. Organizatorzy podkreślają, że chcieliby zainteresować nią zwłaszcza młodzież. Między innymi dlatego też wstęp na wystawę jest darmowy. Będzie ona czynna do 30 września, codziennie w godzinach od 10 do 16, w galerii Instytutu Dialogu Międzykulturowego przy ul. Kanoniczej 18 w Krakowie.


Tragedia
pod Smoleńskiem - Prezydent Lech Kaczyński nie żyje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto