Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Doktorantki Politechniki Krakowskiej zaprezentowały wynalazki w Genewie. Mają srebrny medal

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Dagmara Słota i Magdalena Bańkosz na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie
Dagmara Słota i Magdalena Bańkosz na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie archiwum prywatne
Przedstawicieli Politechniki Krakowskiej nie zabrakło na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Dwie doktorantki, Dagmara Słota i Magdalena Bańkosz za zaprezentowanie tam wynalazku dotyczącego biomateriału na implanty kości otrzymały srebrny medal. Panie mogły przedstawić wynalazek w Genewie dzięki wygranej Dagmary Słoty w XIII Ogólnopolskim Konkursie "Student-Wynalazca".

Jak podaje Politechnika Krakowska, opracowane przez Dagmarę Słotę i zespół z PK wynalazki związane są z chirurgią i medycyną regeneracyjną tkanki kostnej. Rozwiązania te zostały docenione w Ogólnopolskim Konkursie "Student-Wynalazca", w którym wybrano pięciu laureatów. Zwycięzcy konkursu swoje osiągnięcia prezentowali podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie.

Za zaprezentowanie wynalazku "Bioactive composite materials for bone tissue engineering" doktorantki otrzymały srebrny medal w kategorii M: "Medicine - Surgery - Orthopaedics - Material for disabled". - Nagrodzone medalem rozwiązanie dotyczy opracowania biomateriału na implanty kości w ramach projektu TEAM-NET "Wielofunkcyjne kompozyty aktywne biologicznie do zastosowań w medycynie regeneracyjnej układu kostnego" - podaje krakowska uczelnia.

Jeśli chodzi o konkurs "Student-Wynalazca", jest on adresowany jest do studentów, doktorantów i absolwentów szkół wyższych, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego albo przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym RP lub urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. Zgłoszone rozwiązania obejmują wszystkie obszary techniki, w tym dotyczące maszyn i urządzeń, inżynierii materiałowej, chemicznej i medycznej oraz inżynierii rolniczej i ochrony środowiska.

W konkursie tym Dagmara Słota została nagrodzona za dwa rozwiązania: "Sposób otrzymywania kompozytu o osnowie polimerowej zawierającej hydroksyapatyt i kompozyt o osnowie polimerowej zawierającej hydroksyapaty" oraz "Sposób otrzymywania dwuwarstwowej bioaktywnej powłoki kompozytowej i dwuwarstwowa bioaktywna powłoka kompozytowa". I to właśnie te rozwiązania prezentowała podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie.

Pierwsze z nich związane jest z opracowaniem sposobu otrzymywania biozgodnych materiałów kompozytowych polimerowo-ceramicznych, zawierających fosforany wapnia oraz polimery pochodzenia naturalnego i syntetycznego, które mają potencjał aplikacyjny w implantologii np. w chirurgii i medycynie regeneracyjnej tkanki kostnej.

Drugi wynalazek dotyczy opracowania technologii otrzymywania dwuwarstwowej, bioaktywnej powłoki kompozytowej, zawierającej fosforany wapnia oraz polimery pochodzenia naturalnego i syntetycznego, wykazującej właściwości nośnika substancji aktywnych - białkowych czynników wzrostu. Ta metoda również może znaleźć zastosowanie w implantologii, bowiem bioaktywna powłoka może zostać wykorzystana do pokrywania implantów polimerowych i metalicznych, np. endoprotezy.

Docenione w konkursie "Student-Wynalazca" rozwiązania z PK zostały opracowane w ramach projektu realizowanego z programu TEAM-NET, finansowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest kilka instytucji naukowych, które stworzyły konsorcjum. Technologie, za które nagrodzono Dagmarę Słotę, opracowały także: dr hab. Bożena Tyliszczak, prof. PK, dr Agnieszka Tomala, dr Anna Drabczyk, dr Sonia Kudłacik-Kramarczyk, Magdalena Bańkosz i Wioletta Florkiewicz.

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto