Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dogoterapia zawitała do Aresztu Śledczego w Krakowie

Marcin Banasik
Marcin Banasik
st. szer. Grzegorz Maślanka
W Areszcie Śledczym w Krakowie rozpoczęła się pierwsza edycja projektu Wierzę w zwierzę – programu resocjalizacji wykorzystującego elementy dogoterapii.

Program ten realizowany jest we współpracy z Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami. Zajęcia praktyczne odbywają się w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt.

Głównymi celami programu są zwiększenie kompetencji społecznych skazanych biorących w nim udział, nauka odpowiedzialności za siebie i swoje czyny, odbudowa poczucia własnej wartości oraz wzrost akceptacji i szacunku dla samego siebie.

W programie bierze udział 5 osadzonych odbywających kary w warunkach zakładu karnego typu półotwartego przeznaczonego dla skazanych odbywających karę po raz pierwszy oraz recydywistów penitencjarnych. Zostali oni wytypowani przez pracujących z nimi na co dzień wychowawców, psychologów a także wychowawcę odpowiedzialnego za koordynację programu.

Wśród kryteriów branych pod uwagę przy rekrutacji do programu wymienić należy m.in. względy formalno–prawne takie jak termin końca kary czy też termin nabycia uprawnień do warunkowego przedterminowego zwolnienia, a także zachowanie i postawę prezentowane przez osadzonych.

Koordynatorem programu ze strony Aresztu Śledczego w Krakowie jest st. szer. Grzegorz Maślanka, pełniący obowiązki wychowawcy ds. kulturalno–oświatowych zaś zajęcia praktyczne prowadzi trener ze Szkoły tresury psów Hittdog współpracującej ze schroniskiem.

W zeszłym tygodniu odbyły się zajęcia wstępne, w trakcie których osadzeni mieli możliwość poznania zagadnień teoretycznych związanych z szeroko pojętą opieką nad psem i tresurą zaś w bieżącym przystąpiliśmy do realizacji zajęć praktycznych. W ich trakcie skazani będą m.in. uczyć się jak pielęgnować powierzone ich opiece zwierzę oraz szkolić psy w zakresie wykonywania podstawowych komend.

Dotychczasowe doświadczenia z realizacji programów wykorzystujących elementy dogoterapii w warunkach więziennych wskazują na szereg ich pozytywnych efektów osiąganych zarówno w przypadku skazanych biorących udział w tychże programach jak i powierzonych ich opiece psów, szczególnie jeśli w programie brały udział psy ze schronisk dla bezdomnych zwierząt – dzięki temu, iż są one lepiej zsocjalizowane i wyszkolone mają szansę na szybsze znalezienie domu.

tekst: kpt. Paweł Twaróg
zdjęcia: st. szer. Grzegorz Maślanka

WIDEO: Dzieci mówią jak jest

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dogoterapia zawitała do Aresztu Śledczego w Krakowie - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto