Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatkowy urlop, zniżka na podróże - to m.in nowe przywileje dla krwiodawców

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Od 26 stycznia dawcy krwi mogą liczyć na dodatkowe przywileje
Od 26 stycznia dawcy krwi mogą liczyć na dodatkowe przywileje Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Już nie dzień, a dwa dni wolnego przysługuje osobom, które zdecydują się oddać krew. Ponadto honorowi dawcy, którzy regularnie odwiedzający centrum krwiodawstwa mogą liczyć na sporą ulgę w komunikacji publicznej.

FLESZ - Od lutego luzowanie obostrzeń

Nowe przepisy, to efekt uchwalonych 21 stycznia poprawek do „Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw”.

Dzięki nim honorowi dawcy krwi, którzy oddają krew lub jej składniki, w tym osocze po przebyciu choroby COVID-19, otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy. Do tej pory był tylko jeden dzień wolny z powodu oddawania krwi - w dniu zabiegu. Nowe prawo zakłada, że dwa dni wolnego będzie można wykorzystać w dniu oddawania krwi oraz dzień później.

Ponadto na więcej przywilejów będą mogły liczyć osoby, które co najmniej trzy razy oddały krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19. To 33-procentowa ulga „na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego”. Zniżka ta nie dotyczy komunikacji miejskiej.

Co ważne, aby skorzystać z tych benefitów, trzeba mieć odpowiednie zaświadczenie wydane przez regionalne centrum krwiodawstwa, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Nowe przepisy jak na razie będą obowiązywać tylko „w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii”. Przypomnijmy, od 20 marca 2020 r. do odwołania, w Polsce obowiązuje stan epidemii.

W czasie pandemii brakuje krwi

W magazynach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie jest coraz mniej krwi. Przez panująca w kraju epidemię, liczba dawców znacząco się zmniejszyła. Centrum zachowuje jeszcze bezpieczny poziom zapasów krwi, ale z dnia na dzień one topnieją. Pilnie potrzebna jest szczególnie krew z odczynem Rh-. Szczególnie cenna jest grupa RhD- (ujemna), ponieważ w nagłych przypadkach może zostać ona przetoczona każdemu biorcy. Niestety jest to jedna z najrzadziej występujących grup krwi na świecie. Szacuje się, że posiada ja zaledwie 6 proc. Polaków.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Na czas pandemii RCKiK wdrożyło dodatkowe środki bezpieczeństwa. Wstępna kwalifikacja polega m.in. na pomiarze temperatury i dezynfekcji rąk. – Sprawdzamy też w systemie komputerowym czy krwiodawca nie podlega kwarantannie. Również dajemy mu do wypełnienia krótką ankietę. Na podstawie odpowiedzi oceniamy, czy w ostatnich 14 dniach nie było okoliczności narażających go na zakażenie wirusem SARS-CoV- 2 – mówi dyrektor RCKiK Łukasz Guliński.

Dodatkowo przez cały czas pobytu w placówce krwiodawca jest zobowiązany do noszenia maseczki i utrzymywania odpowiedniej odległości od innych pacjentów.

Krew może oddać każda pełnoletnia i zdrowa osoba do 65 roku życia, ważąca powyżej 50 kg. Na miejsce należy zgłosić się z dowodem tożsamości. Rejestracja dawców w RCKiK w Krakowie przy ul. Rzeźniczej 11 odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 16.30. Krew można oddać także w 14 innych terenowych oddziałach placówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dodatkowy urlop, zniżka na podróże - to m.in nowe przywileje dla krwiodawców - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto