Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobrowolna, nocna prohibicja w Krakowie. Blisko 150 sklepów

Pog
W sklepach z taką naklejką nie kupimy alkoholu w nocy
W sklepach z taką naklejką nie kupimy alkoholu w nocy Maciej Grzyb/Krakow.pl
W poniedziałek 2 września pierwsi przedsiębiorcy uczestniczący w programie „Krakowskie porozumienie – dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży” zostali oznaczeni tytułem „Odpowiedzialny sprzedawca”. W Krakowie w nocy, od północy do 5.30 rano, w blisko 150 sklepach nie kupimy alkoholu. To pilotażowy program, który potrwa rok.

Przypomnijmy, że Kraków w zeszłym roku próbował wprowadzić nocną prohibicję w dzielnicy I w godzinach od 22 do 6. Takiego rozwiązania domagali się mieszkańcy i radni ze Starego Miasta.

Skargę na uchwałę złożyło prywatne przedsiębiorstwo, którego pełnomocnik argumentował m.in., że wprowadzenie w życie uchwały spowoduje straty dla przedsiębiorcy, likwidację miejsc pracy, zarzucał również miastu, że nie przeprowadziło konsultacji z mieszkańcami w tej sprawie. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchwałę uchylił. Miasto odwołało się do Naczelnego Sądu Administracyjnego i czeka na decyzję.

Kraków. W tych sklepach nie kupimy alkoholu w nocy [PEŁNA LISTA]

- Podjęliśmy więc inne kroki w sprawie odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu. Ten nie będzie sprzedawany w od północy do godziny 5.30 rano. To rozwiązanie zaproponowane przez Krakowską Kongregację Kupiecką. Liczę, że będzie rozszerzane i będą się włączać do niego kolejni. Dziękuję wszystkim sklepom, które włączyły się w to porozumienie - mówił prezydent Jacek Majchrowski w czerwcu, gdy ogłaszano nowy program.

- Dziś na sklepie sprzedającym alkohol symbolicznie przyklejamy naklejkę „Odpowiedzialny sprzedawca”. W ten sposób ruszamy z pilotażowym programem odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu, w którym sami przedsiębiorcy zdecydowali się na to, aby w godzinach nocnych, pomiędzy godz. 0.00 a 5.30 nie sprzedawać alkoholu. Jest to, można powiedzieć, nowość, bo dotychczas do ograniczenia sprzedaży alkoholu zmuszały uchwały, w Krakowie zaś udało się tę sprawę rozwiązać w drodze porozumienia z przedsiębiorcami – mówił w poniedziałek 2 września zastępca prezydenta miasta Bogusław Kośmider.

Próbna prohibicja na rok

Pilotażowy program „Krakowskie porozumienie – dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży” wszedł w życie w niedzielę, 1 września. Będzie obowiązywał przez rok i dotyczył punktów sprzedaży alkoholu.

W ostatnim czasie kolejni przedsiębiorcy przystąpili do podpisanego 18 czerwca porozumienia w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży, które zakłada ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach 0.00–5.30 (z wyjątkiem nocy sylwestrowej) Liczna sklepów biorących udział w programie zwiększyła się do 149.

Kupcy zobowiązali się także do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu wizyjnego wraz z monitoringiem widocznym dla klientów oraz zawarcia umowy z firmą ochroniarską, która zapewni instalację w punkcie sprzedaży alkoholu przycisku antynapadowego oraz możliwości powiadamiania i przywoływania grupy interwencyjnej.

Co więcej, przedsiębiorcy zapewnią miejsce dla wszystkich oczekujących klientów wewnątrz punktu sprzedaży alkoholu, będą też reagować na wszelkie przejawy chuligaństwa i niewłaściwych zachowań.

Każdy może przyłączyć się do programu

W każdej chwili mogą do niego przystąpić nowi przedsiębiorcy. Porozumienie z miastem podpisali m.in. Lewiatan Małopolska sp. z o.o., Podwawelska Spółdzielnia Spożywców, Kocyk sp. z o.o. sp. kom., Quick Holding sp. z o.o., Shake s.c. Klimczak Agnieszka, Molo Wojciech, Betmag sp. z o.o., Na Zdrówko sp. z o.o. oraz inni przedsiębiorcy (szczegółowa lista znajduje się tutaj). Otrzymali oni tytuł „Odpowiedzialnego sprzedawcy”, którym mogą oznaczyć prowadzone przez siebie punkty sprzedaży alkoholu.

W Biuletynie Informacji Publicznej znajduje się link do dokumentu „Odpowiedzialna sprzedaż alkoholu”. Prezentowane są tam informacje na temat porozumienia wraz z regulaminem i deklaracją przystąpienia dla zainteresowanych przedsiębiorców, a także dane kontaktowe. Komplet informacji można znaleźć pod adresem bip.krakow.pl.

Podmioty, które chciałyby przystąpić do porozumienia albo mają pytania czy wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa, al. Powstania Warszawskiego 10, tel. 12 616 93 10, 12 616 93 22, 12 616 92 55 lub mailowo: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dobrowolna, nocna prohibicja w Krakowie. Blisko 150 sklepów - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto