Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobre słowa w Krakowie mają zastąpić hejt. "Zaczepiście"

Redakcja
Ewa Całus, dyrektora wydziału edukacji UMK
Ewa Całus, dyrektora wydziału edukacji UMK Piotr Ogórek
Od poniedziałku 4 lutego w Krakowie startuje kampania przeciw mowie nienawiści – Krakowski Tydzień Dobrego Słowa. Akcja skierowana jest przede wszystkim do krakowskich szkół, zarówno uczniów, jak i nauczycieli. To pokłosie m.in. zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Władze Krakowa chcą powiedzieć stop mowie nienawiści i zastąpić ją dobrymi słowami. W zeszłym tygodniu prezydent Jacek Majchrowski skierował list do dyrektorów szkół dotyczący mowy nienawiści. Apeluje w nim, aby zintensyfikować dotychczasowe działania w tym zakresie.

- Aktualnie trwają warsztaty kompetencyjne dedykowane nauczycielom. Przygotowują się na nich do tego, aby lepiej radzić sobie z mową nienawiści, mogli podjąć działania z uczniami i realizować różne akcje. W warsztatach bierze udział już ponad 300 nauczycieli. Cały czas zwalniają się kolejne miejsca, można się jeszcze rejestrować na czwartek i piątek – mówi Ewa Całus, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

Kolejnym elementem walki z mową nienawiści ma być Tydzień Dobrego Słowa, który potrwa od 4 do 8 lutego. - Chcemy podzielić się między szkołami dobrymi praktykami. Dużo już się dzieje i chcemy to pokazać. Mnóstwo dyrektorów napisało do mnie z rewelacyjnymi działaniami, które już się dzieją. Chcemy, żeby niosły się to dalej – zaznacza Ewa Całus.

Ważnym elementem kampanii ma być uwolnienie przestrzeni szkolnej od hejtu. - Dlatego przygotowaliśmy plakaty z dobrymi słowami, które mają zastąpić hejt. Trafią one do szkół i domów kultury w przyszłym tygodniu. Planujemy też zrobienie muralu okolicznościowego (ale jeszcze nie wiadomo gdzie) – zaznacza Ewa Całus. Na plakatach pojawią się takie zwroty, jak: masno fest, jesteś taki prestiżowy, jesteś nieziemsko epicki, uśmiechnij się, zaczepiście czy spoko ziomek.

- Tydzień Dobrego Słowa jest akcją otwartą dla szkół. Decyzję o skali zaangażowania pozostawimy dyrektorom, nauczycielom i uczniom. Oczywiście działania będą dostosowane do rodzaju szkół – co innego będzie się działo w przedszkolach, podstawówkach czy liceach – dodaje Katarzyna Czaczuć, dyrektor Krakowskiego Ośrodka Terapii.

W walkę z mową nienawiści zaangażowany jest także Waldemar Domański, jeden z inicjatorów Pogromców Bazgrołów. - Chcemy zaangażować uczniów. Każdy z nich ma telefon z aparatem. Chcemy więc, aby dokonali pewnej inwentaryzacji miasta. W drodze do szkoły mijają mury, gdzie są wypisane różne rzeczy. Chcemy, żeby to udokumentowali, a w miesiącach ciepłych zajmiemy się usunięciem tego – zaznacza Domański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dobre słowa w Krakowie mają zastąpić hejt. "Zaczepiście" - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto