Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobre bo polskie

rtk
Destylernia Polmos w Krakowie otrzymała godło ,Dobre bo Polskie" w XV edycji konsumenckiego konkursu jakości organizowanego przez Wielkopolską Fundację Żywnościową.

Destylernia Polmos w Krakowie otrzymała godło ,Dobre bo Polskie" w XV edycji konsumenckiego konkursu jakości organizowanego przez Wielkopolską Fundację Żywnościową. Nagrodę przyznano za wódkę Cracovia Classic, jeden z pięciu wyrobów, kierowanych do najbardziej wymagających konsumentów. Dla firmy to wydarzenie istotne, przychodzi bowiem po niesłychanie trudnym okresie transformacji własnościowej.

Przez pół roku, od maja do października 2002 krakowski Polmos przeżywał ciężkie chwile. Z powodu głębokiego zadłużenia musiał ograniczać produkcję i jego udział w polskim rynku alkoholu spadł do 0,01 proc. Ostatecznie 31 października jego inwestorem strategicznym została spółka ,Belvedere Dystrybucja" z Warszawy, filia francuskiego przedsiębiorstwa notowanego na tamtejszej giełdzie. Teraz produkcja idzie pełną parą i nagroda na konkursie w Poznaniu może odegrać istotną rolę w procesie odbudowy rynku.

Jak odzyskać rynek?

- W ciągu kilku minionych lat rynek alkoholu w Polsce był kompletnie zdeformowany - mówi członek zarządu firmy a zarazem dyrektor d/s operacyjnych Andrzej Grela. - Wysoka akcyza rodziła przemyt nie do opanowania i dopiero decyzje rządowe podjęte pod koniec ubiegłego roku przywróciły normalność.

Obecnie, jak oceniam, zajmujemy ok. 6 proc. rynku i choć sytuacja ciągle jest płynna, sądzę, że nie jest to nasze ostatnie słowo.

Faktem jest, że krakowski zakład odzyskuje utracone pole. Ruszyła podukcja, uruchomiono nawet trzecią zmianę zatrudniając dodatkowych pracowników.

Tajemnice spirytusów

Istnieje wprawdzie nacisk rynku na produkty tańsze, takie jek bardzo popularna wódka Czysta Krakowska ale produkty z ,górnej półki" też poszerzają grono odbiorców.

Faktem jest, że tylko dwie wytwórnie w Polsce, krakowska i zielonogórska wytwarzają wódkę z najwyższej klasy spirytusów ziemniaczanych, zresztą jakość spirytusów z Krakowa znana była od lat i tradycyjnie tu zaopatrywały się przedsiębiorstwa farmaceutyczne.

Kawałek historii

Jakość krakowskich wyrobów ma swoje źródła jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, bo fabryka powstała w 1931 roku jako część ówczesnego Monoplu Spirytusowego i tu w Krakowie zbudowano tanki na państwowe rezerwy równe rocznej produkcji fabryki.

Z górnej półki

Osobną sprawą są doświadczenia firmy z wyrobem produktów najwyższej klasy. Po podziale marek w 1995 roku, przy Krakowie pozostał jedynie Winiak Luksusowy i budowana od 1991 roku rodzina wódek Cracovia, pozostałe produkty to nazwy nowe, które zdobyły sobie wysokie sobie uznanie

Corocznie fabryka zyskuje liczne nagrody i wyróżnienia ale szczególnie warto zauważyć medale na The International Spirits Challenge 2000 (Anglia) dla Starki Krakowskiej (dziś Very Old Vodka) i Cracovia Supreme, złoty medal Polagry, tytuł ,Europroduktu" dla całej rodziny wódek Cracovia i medal Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego za Very Old Vodka przyznane w roku ubiegłym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto