Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do hangaru przy ul. Stella-Sawickiego przeniesie się Muzeum Ratownictwa

Piotr Drabik
Hangar w Czyżynach od lat jest sukcesywnie remontowany
Hangar w Czyżynach od lat jest sukcesywnie remontowany Michał Gąciarz
Do hangaru przeniesie się Muzeum Ratownictwa. Zabytkowe pojazdy m.in. straży pożarnej i pogotowia pojawią się tam prawdopodobnie już w grudniu.

Z propozycją pomocy dla pasjonatów ratownictwa wyszło Muzeum Inżynierii Miejskiej (MIM). Zamierza ono udostępnić zabytkowy hangar w Czyżynach na ekspozycję pojazdów używanych przez ratowników, milicjantów i wojskowych. Dzięki temu jest szansa na powstanie stałej ekspozycji dla Muzeum Ratownictwa, którego eksponaty są obecnie rozproszone po całym Krakowie.

- W zeszłym roku udało nam się wykonać remont dachu obiektu, a w tym planujemy odnowić wrota hangaru - informuje Piotr Gój, dyrektor MIM. Przez najbliższe miesiące wnętrze hangaru zaprojektowanego przez Izydora Stella-Sawickiego zostanie starannie uprzątnięte.

- Do grudnia powinien się zakończyć remont wrót hangaru i wtedy będzie można tu wprowadzić pojazdy Muzeum Ratownictwa - mówi Piotr Gój. Najwcześniej na wiosnę nowa ekspozycja zostanie udostępniona dla zwiedzających.

Obecnie eksponaty Muzeum Ratownictwa można zwiedzać tylko w namiocie przy ul. Saskiej. - Tam na terenie 200 mkw. mamy tylko polskie pojazdy m.in. polonezy i żuki - tłumaczy Łukasz Pieniążek, prezes Muzeum Ratownictwa.

To jedyna tego typu placówka w Polsce i do tego działająca dzięki pasjonatom. Udało im się dotąd zebrać 60 pojazdów wykorzystywanych w przeszłości przez służby - od niewielkiego fiata cinquecento po duże samochody ciężarowe tatra i magirus.

- Posiadamy również kadłub od śmigłowca typu sokół, a w najbliższym czasie będziemy się starać o pozyskanie innego helikoptera Mi-2 - dodaje Łukasz Pieniążek. Zabytkowe pojazdy można oglądać również na plenerowych pokazach.

Planowana ekspozycja Muzeum Ratownictwa zajmie tylko część powierzchni z ok. 3 tys. mkw w hangarze w Czyżynach. Na pozostałej znajdą się zbiory MIM. W przyszłym roku planowana jest także modernizacja siedziby placówki przy ul. św. Wawrzyńca.

- Na czas tego remontu część eksponatów, w tym pojazdów zostanie przeniesiona do hangaru przy ul. Stella-Sawickiego i tam udostępniona dla zwiedzających - mówi nam dyrektor MIM.

Placówka przejęła zabytkowy hangar w zeszłym roku. Od tego momentu MIM stara się szukać pieniędzy na odnowienie obiektu. Tylko remont dachu kosztował 1,2 mln zł.

Wsparcia udziela również Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Z tegorocznej puli przeznaczył 66 tys. zł na izolację fundamentów hangaru. - Będziemy walczyć również o dotacje unijne - zapewnia Piotr Gój.

Współpraca MIM i Muzeum Ratownictwa nie oznacza, że obie placówki zostaną połączone. Obie strony podkreślają, że z powodu podobnej tematyki muzea są sobie bliskie, ale będą działać na własny rachunek.

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto