Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Małopolski w Brukseli 2013

Martyna Janekowicz
Różnorodna, barwna, zaskakująca... Małopolska. W tym roku po raz kolejny zadziwi swoim kulturalnym obliczem. Podczas dni regionu, organizowanych przez Małopolski Instytut Kultury, które odbędą się w dniach 12 - 22 września 2013 r., do Brukseli zawita małopolski koral, czyli niekonwencjonalna wystawa w formie ogromnego naszyjnika, oraz muzycy zespołu Capella Cracoviensis, którzy wspólnie z kolegami z zespołu historycznych instrumentów dętych Oltremontano (Belgia), wykonają koncert polskiej muzyki barokowej.

„Polski barok”, koncert inaugurujący Dni Małopolski w Brukseli, odbędzie się w Église Notre Dame de la Chapelle 12 września 2013 r. o godz. 19.30. Capella Cracoviensis, która ożywia historyczne tradycje muzyczne regionu, to jeden z najbardziej dynamicznych zespołów specjalizujących się w stylowym wykonywaniu muzyki minionych epok. W Brukseli wystąpi wspólnie z Oltremontano - zespołem instrumentów dętych powstałym w 1993 roku z inicjatywy producenta belgijskiego radia Klara, skupionego na muzyce klasycznej. Repertuar grupy sięga muzyki wczesnego baroku - i w utworach z tej epoki usłyszeć będzie ją można w Brukseli z Capellą Cracoviensis.

Warto także wybrać się na Place de Jamblinne de Meux i przekonać się, jak wielką różnorodnością charakteryzuje się nasz region. Aby to sprawdzić, wystarczy zajrzeć do wnętrza gigantycznych korali (wystawa „Małopolski koral”, 12 - 22 września 2013 r.). Na odkrycie czekają najcenniejsze skarby i smaki regionu. Ale to wciąż będzie tylko zapowiedź atrakcji. By w pełni je poznać, trzeba po prostu odwiedzić Małopolskę!

Więcej informacji o wydarzeniach na stronie Dni Małopolski.

Plenerowa wystawa „Małopolski koral”
Place de Jamblinne de Meux, Bruksela
12 - 22 września 2013 r.

W dniach 12 - 22 września na Place de Jamblinne de Meux będzie można zajrzeć do wnętrza czerwonych korali i przekonać się, jak wielką różnorodnością charakteryzuje się Małopolska. W tym miejscu pojawi się nietypowa ekspozycja w formie koralowego naszyjnika, gigantycznych rozmiarów.
Dlaczego czerwone korale są tak szczególne dla tego regionu? Ponieważ to element tradycyjnego małopolskiego stroju ludowego. Były cenione zarówno przez kobiety, z upodobaniem przyozdabiające się w koralowe naszyjniki, jak i przez mężczyzn, chętnie noszących pierścionki z koralami. To zamiłowanie wynikało po części z urody czerwonych paciorków, po części z wiary w ich magiczną, ochronną, a nawet uzdrowicielską moc. Koral to zapowiedź tego, co w rzeczywistości kryje i proponuje swoim gościom Małopolska.
Jeśli Małopolska, to na pewno Kraków - miejsce o ponad 1000-letniej historii, które jak magnes przyciąga turystów z całego świata. Znane z wielu turystycznych atrakcji. Jeśli Małopolska, to na pewno przyroda, która przyciąga o każdej porze roku. I zabytki. Tylko tutaj w promieniu 50 km znajduje się aż 12 kompleksów obiektów przyjętych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Stare Miasto w Krakowie, Kopalnia Soli w Wieliczce, były Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince, Klasztor oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, XV- i XVI-wieczne drewniane kościółki w Binarowej, Sękowej, Dębnie i Lipnicy Murowanej oraz drewniane cerkwie w Powroźniku, Kwiatoniu, Brunarach Wyżnych i Owczarach. Małopolska to także charakterystyczne smaki regionu, takie jak oscypek, kiełbasa lisiecka, jabłka łąckie, suszone śliwki.
Z takich właśnie pojedynczych korali każdy odwiedzający wystawę skomponuje dla siebie cały, unikalny sznur.

Posłuchaj dawnego brzmienia – koncert „Polski barok”
Église Notre Dame de la Chapelle, Bruksela
12 września 2013 r., 19.30

W ramach Dni Małopolski w Brukseli 2013 odbędzie się wyjątkowy koncert. Połączy na scenie muzyków Capelli Cracoviensis oraz Oltremontano. Są to dwa cenione zespoły, zajmujące się wykonywaniem muzyki dawnej.
Na program koncertu złożą się utwory polskich, włoskich oraz niemieckich kompozytorów doby baroku. Wspólną płaszczyzną dla wszystkich dzieł jest muzyka włoska, przede wszystkim wenecka. To pod jej wpływem tworzyli zarówno polscy, jak i niemieccy kompozytorzy pod koniec XVI i na początku XVII wieku. W okresie schyłku renesansu i narodzin baroku Rzeczpospolita Obojga Narodów (jaką od 1569 roku stanowiło unijne państwo łączące Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie) czerpała pełnymi garściami z rodzącej się w Italii kultury renesansowej, a następnie barokowej. Do Polski przybywali liczni architekci, malarze, myśliciele, religijni dysydenci oraz muzycy. To właśnie oni (zwłaszcza szkoła wenecka) odcisnęli duże piętno na polskiej muzyce. Wenecja i Włochy obecne były jednak nie tylko w muzyce polskiej. W tej samej mierze istniały w muzyce niemieckiej, która u początku XVII wieku jeszcze nie wyklarowała swojego własnego stylu.
Podczas koncertu publiczność usłyszy utwory, których autorami są: Marcin Mielczewski, Mikołaj Zieleński, Giovanni Gabrieli, Samuel Scheidt oraz Johann Hermann Schein.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto