MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dni (i nagrody) Tischnera

(WJUR)
Dziś - pod patronatem JE Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza - rozpoczynają się Dni Tischnerowskie, które potrwają do 12 maja. Po raz siódmy w Krakowie spotkają się wszyscy, dla których myśl księdza Józefa Tischnera ...

Dziś - pod patronatem JE Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza - rozpoczynają się Dni Tischnerowskie, które potrwają do 12 maja. Po raz siódmy w Krakowie spotkają się wszyscy, dla których myśl księdza Józefa Tischnera nadal jest żywa. Jednym z gości będzie włoski filozof, prawnik i polityk, prof. Rocco Buttiglione, który wygłosi wykład z cyklu Colloquia Tischneriana i weźmie udział w Jaskini Filozofów.

Buttiglione, głęboko wierzący katolik, stracił szansę na objęcie funkcji komisarza UE po publicznym wygłoszeniu opinii, iż homoseksualizm jest grzechem. Wykład znakomitego gościa pt. "Etyka pracy, etyka solidarności: Polska 1980 -- Europa 2007" rozpocznie się w piątek o godz. 16 w Collegium Witkowskiego UJ, ul. Gołębia 13 (tłumaczenie symultaniczne).

Imprezy

Podczas tegorocznej edycji Dni Tischnerowskich uczestnicy debat, paneli i warsztatów filozoficznych będą szukać odpowiedzi na ważne pytania, zachęcając do wspólnej dyskusji. "Idea solidarności dzisiaj" - to myśl przewodnia Jaskini Filozofów; debatę z udziałem wybitnych intelektualistów prowadzi Dobrosław Kot. Ponadto odbędą się Laboratoria Filozoficzne Młodych -- "Kryzys autorytetu? " -- przygotowane przez Papieską Akademię Teologiczną, oraz panel "Kościół Tischnera" organizowany przez Instytut Myśli Józefa Tischnera. Szkoła Teatralna przygotowała premierę spektaklu pt. "Kabaret filozoficzny, czyli wariacje Tischnerowskie" w reżyserii Artura Więcka, z udziałem Moniki Babeckiej, Krzysztofa Globisza, Jerzego Treli i studentów PWST. W programie nie zabraknie także przeglądu filmów o księdzu Tischnerze.

Nagrody

Podczas Dni Tischnerowskich zostaną wręczone nagrody Wydawnictwa i Miesięcznika Znak im. Ks. Józefa Tischnera oraz Stypendium im. Józefa Tischnera przyznawane przez jury powołane przez Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu. Tegorocznymi laureatami zostali:

-prof. Władysław Stróżewski, filozof - w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację "myślenia według wartości";

-Rafał Dutkiewicz, inżynier matematyk, doktor logiki, prezydent Wrocławia -- w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności", wyróżniony za książkę "Nowe horyzonty",

-brat Moris Maurin, Francuz mieszkający w Polsce, przyjaciel i współbrat słynnego filozofa Jacques'a Maritaina -- w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata", wyróżniony za książkę "Wierzę w Kościół".

Nagrody zostaną wręczone w czwartek, o godz. 11 w Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 35. Zwieńczeniem Dni jest debata Tygodnika Powszechnego - "Ksiądz na manowcach. Kapłaństwo według Tischnera" oraz Majówka Szkół Tischnerowskich przygotowana przez studentów Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera, we współpracy z Kazimierzem Tischnerem, Rodziną Szkół Tischnerowskich i Stowarzyszeniem Drogami Tischnera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto