Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DNA na ścianach w centrum nauki. Znamy projekt wystawy stałej

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Człowiek ma być głównym tematem wystawy stałej w nowej siedzibie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, mającej powstać przy pasie startowym w Czyżynach, w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa. Właśnie poznaliśmy projekt jej scenografii.

- Chcieliśmy, aby dzięki dekoracjom przestrzenie ożyły i stały się częścią naukowego spektaklu - mówi Natalia Horak, prezes Koza Nostra Studio.

Neurony na ścianach

Współpraca Cogitoenu z krakowskim studiem projektowym to efekt rozstrzygniętego w marcu konkursu. Po czterech miesiącach pracy scenografów i architektów można powiedzieć już zdecydowanie więcej niż do tej pory o tym, jak będzie wyglądało wnętrze najważniejszych sal centrum nauki.

Ściany zostaną udekorowane wyobrażeniami neuronów, helisy DNA, ludzkiej tkanki czy układu scalonego. Ich kolorystyka będzie bardzo różnorodna. Będą odcienie zieleni, szarości, fioletu, czerwieni oraz granatu.

- Zaprojektowaliśmy otwarte i przejrzyste wnętrza, z których będzie można swobodnie korzystać - opowiada Horak. Część instalacji będzie można wykorzystać do projekcji świetlnych.

W centrum każdej sali znajdą się siedziska w formie zjeżdżalni, łąki, planu miasta czy amfiteatru.

- To one mają stanowić serce każdej przestrzeni. Mają być miejscem odpoczynku, zabawy i pokazów naukowych - dodaje Diana Żurek, architekt z Koza Nostra.

Jak mówi z kolei Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu, przedstawicielom tej instytucji zależało na tym, aby w każdej sali znalazło się miejsce na strefę ciszy, a scenografia uwzględniała akustykę.

- Chcemy, aby komfort korzystania z przestrzeni wystawy stałej był jak najwyższy - dodaje Szymański.

W nowej siedzibie centrum nauki zaplanowano m.in. salę „emocji”, przestrzeń dla małych dzieci, sale konferencyjne, sześć laboratoriów, szklarnię, salę urodzinową, restaurację oraz kawiarnię. W budynku ma się znaleźć ok. 140 eksponatów. Każdy ma być interaktywny. Dzięki nim będzie można będzie dowiedzieć się m.in. tego, jak jest zbudowane ciało człowieka. - Dzieci i młodzież szkolna będą mogły zobaczyć, jak działa mózg, z jakich części się składa. Podobnie w przypadku oka i ucha - dodał Szymański.

Przypomnijmy, że pierwszym projektem edukacyjnym Małopolskiego Centrum Nauki jest wystawa mobilna, która ma zostać zaprezentowana we wszystkich 182 gminach Małopolski. Do tej pory zobaczyło ją ponad 12,3 tys. osób. Przewodnim tematem wystawy jest powietrze.

Centrum jak samolot

W listopadzie ubiegłego roku poczyniono kolejny duży krok, który umożliwi budowę Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon przy alei Bora-Komorowskiego. Miasto przekazało samorządowi województwa działkę, na której do 2022 r. inwestycja ma zostać zrealizowana. Od początku porównywana jest do Centrum Nauki Kopernik, które od 2010 roku istnieje w Warszawie.

O samej inwestycji wiadomo już dużo. Siedziba centrum ma przypominać samolot, wznoszący się do lotu, a cały teren, przygotowany pod MCN, zajmie ok. 4 ha. Teraz to głównie zielone, niezagospodarowane grunty. Za inwestycję odpowiada marszałek, a jej koszt to ok. 150 mln zł. Budynek będzie miał ok. 16 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: DNA na ścianach w centrum nauki. Znamy projekt wystawy stałej - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto