Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Długie weekendy w 2013 roku - będzie ich więcej, niż w 2012, ale rekordowy będzie 2016

Arkadiusz Krystek
infografika Tomasz Strączek
Nowy rok zapowiada się bardzo dobrze, mimo trzynastki - przez wielu uznawanej za pechową - w liczbie go określającej. Powodów jest wiele, choćby większa niż w tym roku liczba długich weekendów i najwyższa w ostatnich latach liczba wszystkich dni wolnych. Już teraz warto się zastanowić, co zrobić, by przysługujący nam urlop wykorzystać do zdobycia kilku dni dłuższego wypoczynku. Pomagamy więc zaplanować rok 2013 i dołączamy praktyczny kalendarz.

W 2013 roku będzie osiem długich weekendów (wliczając ten z przełomu roku), czyli o jeden więcej niż w 2012 roku. W przypadku pięciu trzeba będzie wziąć jeden dzień urlopu, by skorzystać z dłuższego wypoczynku. W nowym roku będzie też więcej tych najdłuższych długich weekendów - pięciodniowe wypadają w maju i grudniu. W kończącym się roku taki jest tylko jeden - ten w okresie zbliżającego się Bożego Narodzenia. W 2013 roku trzy długie weekendy będą czterodniowe i trzy - trzydniowe.

W nowym roku prawie co trzeci dzień będzie wolny - będzie ich 114, uwzględniając weekendy i święta (tyle samo co w 2012 roku). Dni roboczych będzie 251. W kolejne lata będziemy więcej pracować. W 2014 roku dni wolnych będzie 113, a w roku 2015 tylko 111. Dopiero w 2016 roku liczba ta wzrośnie do 114.

W przyszłym roku najmniej napracujemy się w listopadzie - w miesiącu tym będzie tylko 19 dni roboczych i aż 11 wolnych. To "tylko" i "aż" wynika oczywiście z porównania z najgorszym pod tym względem miesiącem, czyli lipcem, w którym będą 23 dni robocze i tylko 8 wolnych. Może jest to argument, by właśnie w lipcu wziąć przyszłoroczny urlop? W 2012 roku najbardziej roboczy miesiąc mamy już za sobą (październik - 23 dni robocze i 8 dni wolne) i aktualnie jesteśmy w tym najbardziej "wolnym" (grudzień - 19 dni roboczych i 12 dni wolnych).

Niestety, w 2013 roku na nic zda się korzystne dla pracowników rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dni wolnych za święta, przypadające w sobotę. Po prostu w przyszłym roku żadne święto nie wybada w sobotę. Przypomnijmy jednak i zapamiętajmy na następne lata - w październiku TK uznał, że za święto przypadające w sobotę należy się dodatkowy dzień wolny. Takie prawo obowiązywało do 2011 roku, a zostało zniesione, gdy ustanowiono dniem wolnym od pracy nowe święto - Trzech Króli, które przypada 6 stycznia.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto