MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Długi weekend listopadowy w Tatrach. Droga pod Reglami znów otwarta, inne atrakcje czekają. Co warto zobaczyć w Zakopanem i okolicach?

Emil Hoff
Emil Hoff
Droga pod Reglami została otwarta po remoncie, a to tylko jedna z licznych atrakcji Tatr na długi weekend listopadowy. Co najbardziej warto zobaczyć i zrobić w okolicach Zakopanego? Podhale ma coś dla każdego.
Droga pod Reglami została otwarta po remoncie, a to tylko jedna z licznych atrakcji Tatr na długi weekend listopadowy. Co najbardziej warto zobaczyć i zrobić w okolicach Zakopanego? Podhale ma coś dla każdego. Marcin Makowka / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Tatry warto odwiedzić o każdej porze roku, a zwłaszcza w długi weekend, gdy jest więcej czasu na zwiedzanie dolin, zdobywanie szczytów, napawanie się przyrodą i poznawanie góralskiej kultury. W długi weekend listopadowy 2022 miłośnicy Tatr będą mieli co robić. Droga pod Reglami została znowu otwarta po remoncie, a to dopiero początek możliwości. Tatry są pełne atrakcji turystycznych i szlaków, które warto przemierzyć. Przekonajcie się, co można robić w Tatrach w długi weekend listopadowy 2022.

Spis treści

Droga pod Reglami znów otwarta na długi weekend listopadowy

Turyści, planujący spędzić długi weekend listopadowy 2022 w Tatrach mają powody do zadowolenia. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowały, że Droga pod Reglami, zamknięta od 18 października, znowu została otwarta i można z niej korzystać.

Zakończył się remont odcinka między Doliną Białego i Doliną Ku Dziurze, co oznacza, ż turyści znowu mogą spacerować wzdłuż całego szlaku.

Droga pod Reglami: popularna trasa w Zakopanem

Droga pod Reglami to jeden z bardziej popularnych turystycznych szlaków w Tatrach. Trasa przebiega wzdłuż granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest więc łatwa i można podziwiać z niej malownicze widoki na Zakopane i Gubałówkę bez konieczności wspinania się na wysokie góry.

Droga pod Reglami wiedzie od Kuźnic do Siwej Polany, mijając skocznię Wielka Krokiew i wyloty popularnych górskich dolin (Kościeliskiej, Chochołowskiej, Strążyńskiej i Małej Łąki). Cały szlak liczy ok. 8,5 km długości i można go pokonać pieszo w ok. 2,5 godz. w jedną stronę. Szlak jest też dostępny dla rowerzystów, choć może być nieco zbyt wyboisty dla dziecięcych wózków.

Dodatkowym atutem Drogi pod Reglami jest to, że można po niej spacerować z psem, co na większości terenów TPN jest zabronione.

Droga pod Reglami – mapa

Giewont to góra-symbol, która każdemu kojarzy się od razu z Podhalem, Tatrami i Zakopanem.
Giewont to góra-symbol, która każdemu kojarzy się od razu z Podhalem, Tatrami i Zakopanem. Tomasz Skowronski / Polskapresse

Czytaj też: Jesień w Tatrach. Takich obrazów nie zobaczymy nigdzie indziej. Te zdjęcia robią wrażenie!

Nie tylko Droga pod Reglami. Zaplanujcie weekend listopadowy 2022 w górach

Droga pod Reglami to tylko jedna z wielu atrakcji Zakopanego, Tatr i Podhala, w sam raz na weekend czy rodzinną wycieczkę. Warto zaplanować wypad w góry zwłaszcza teraz, gdy zbliża się długi weekend listopadowy 2022. Kiedy właściwie wypada?

W listopadzie 2022 mamy dwa długie weekendy:

  • 29 października – 1 listopada, cztery dni, o ile weźmiemy wolne 31 października
  • 11-13 listopada, trzy dni z możliwością przedłużenia np. o 10 lub 14 listopada

Jakie jeszcze atrakcje w okolicach Zakopanego warto zobaczyć w czasie długiego weekendu?

Droga nad Morskie Oko w Tatrach to jeden z najpopularniejszych górskich szlaków w Polsce. Nad malowniczym jeziorem stoi schronisko PTTK.
Droga nad Morskie Oko w Tatrach to jeden z najpopularniejszych górskich szlaków w Polsce. Nad malowniczym jeziorem stoi schronisko PTTK. Marcin Makowka / Polska Press
Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Atrakcje Tatr na długi weekend listopadowy 2022

Jeśli zastanawiacie się, co można robić w Tatrach w czasie długiego weekendu, mamy dla Was mnóstwo ciekawych propozycji.

Możecie zacząć od klasyków: rodzinnych wycieczek na Kasprowy Wierch (ze słynną kolejką linową), albo na Giewont z krzyżem, stanowiącym symbol Tatr i polskiej turystyki.

Jeśli zamiast wspinaczki na szczyty wolicie malownicze wycieczki wzdłuż górskich grani, proponujemy wyprawy na Czerwone Wierchy (szczególnie piękne jesienią) albo na Ornak.

Równie piękne i fascynujące są tatrzańskie Doliny. Warto wybrać się na wycieczkę do Doliny Kościeliskiej, pełnej jaskiń, lub do Doliny Chochołowskiej. Miłośnicy niezwykłych widoków powinni zaplanować wypad do Doliny Pięciu Stawów i zobaczyć po drodze najwyższy polski wodospad – Wielką Siklawę – albo słynne wysokogórskie jezioro, Morskie Oko.

Jeśli lubicie wyzwania, w Tatrach czeka na Was najtrudniejszy szlak turystyczny w Polsce – Orla Perć.

A może wolicie trzymać się miast? Na szczęście nawet stolica Podhala nie musi wcale zrujnować naszego budżetu. Przygotowaliśmy dla Was przewodnik po darmowych atrakcjach Zakopanego.

Zajrzyjcie też do naszego przewodnika, w którym opisaliśmy 21 najciekawszych atrakcji Tatr w sam raz na weekendowe wycieczki.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Czytaj też: Tatry w obiektywie. Najpiękniejsze zdjęcia gór zachęcają do wycieczek. Panoramy Zakopanego i Morskiego Oka, ujęcia nocnego nieba

Na Kasprowy Wierch można dostać się w wagoniku kolejki linowej. Przejażdżka stanowi atrakcję dla całej rodziny.
Na Kasprowy Wierch można dostać się w wagoniku kolejki linowej. Przejażdżka stanowi atrakcję dla całej rodziny. Lukasz Bobek / Polskapresse

Bezpieczeństwo w górach: czy znasz najważniejsze zasady?

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące zasad bezpieczeństwa w górach:

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

  • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
  • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
  • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
  • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
  • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
  • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Przygotuj się na wyprawę w góry

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto