Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Diagnoza społeczna 2013 w Rudzie Śląskiej nie wypadła zbyt dobrze

Joanna Oreł
Diagnoza Społeczna 2013: W Rudzie Śląskiej wcale nie żyje się tak dobrze, choć jesteśmy na czwartym miejscu
Diagnoza Społeczna 2013: W Rudzie Śląskiej wcale nie żyje się tak dobrze, choć jesteśmy na czwartym miejscu
Został opublikowany cały raport z badania Diagnoza Społeczna 2013. W Rudzie Śląskiej nie żyje się jednak tak dobrze, jak wstępnie podawali autorzy badania. Niedawno ogłosili oni, że nasze miasto jest na czwartym miejscu w kraju

Diagnoza Społeczna 2013 w Rudzie Śląskiej: wstępne wyniki

We wrześniu Wiesław Łagodziński, szef Biura Badań i Analiz Statystycznych, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Statystycznego, współautor Diagnozy Społecznej 2013 w Rudzie Śląskiej w jednym z wywiadów radiowych ogłosił, że w rankingu miast, w których żyje się najlepiej, Ruda Śląska zajęła czwarte miejsce. Bardziej zadowoleni od mieszkańców Rudy Śląskiej ponoć są tylko mieszkańcy Gdyni, Poznania i Gdańska.

Ta informacja lotem błyskawicy obiegła Rudę Śląską. O naszym mieście zrobiło się głośno nie tylko w regionalnych, ale również w ogólnopolskich mediach.

Ja jednak przestrzegał w rozmowie z nami profesor Tomasz Nawrocki, socjolog miasta z Uniwersytetu Śląskiego: - By określić poziom warunków życia, przydałoby się przeprowadzić badania na poziomie miejskim. Ja robiłem takie w 2006 roku, więc stosunkowo dawno.

Są wyniki Diagnozy Społecznej 2013. Ruda Śląska nie wypadła zbyt dobrze

W środę opublikowano całościowy raport z badania. Przede wszystkim okazuje się, że osoby, które wzięły udział w badaniu były dobierane na poziomie województwa. Z naszego regionu przebadano 1625 osób. U nas twórcy raportu mogli więc przepytać np. kilkadziesiąt osób, a dokładnie - 98.

- Najwięcej bardzo zadowolonych z miejsca zamieszkania ma Gdynia (38,3 proc.), która o rząd wielkości dystansuje następne miasta: Poznań (18,9 proc), Gdańsk (18,4 proc.), Ruda Śląska (18,4 proc.), Toruń (17,3 proc.) i Kraków (17,2 proc.) - czytamy w raporcie Diagnoza Społeczna 2013.

Wraz z kolejnymi stronami raportu, zadowolenie spada. Jeżeli chodzi o mieszkańców Rudy Śląskiej, których w ostatnich miesiącach często denerwowały decyzje to w 2011 roku było ich 8,5 proc (117 osób), a w 2013 roku - 18,4 proc. (98 osób), co daje nam 23 miejsce (niezadowolonych) spośród 28 miast (im niższe miejsce, tym gorzej nam się żyje).

Jeżeli zaś chodzi o ogólny wskaźnik jakości życia w próbie panelowej 2011-2013 nasze miasto jest na przedostatnim miejscu. Dalej wcale nie jest lepiej. Oceniając poziom życia, znaleźliśmy się na 18 miejscu.

Ocena tzw. dobrostanu społecznego uplasowała nasze miasto pośrodku. Dobrobyt materialny daje nam przedostatnie miejsce. Jeżeli zaś o chodzi o poziom patologii to jest on niemalże najwyższy wśród badanych.

Ponadto, jak wynika z raportu Diagnoza Społeczna 2013 - kapitał społeczny w Rudzie Śląskiej oceniany jest słabo. Jesteśmy na 27 miejscu. Dobrostan fizyczny to wyższe, bo czwarte miejsce. Dobrostan psychiczny to miejsce 11, a tzw. stres życiowy - miejsce 3.

Jak oceniacie wyniki raportowy i początkowy sukces?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto