Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dewastacja Twierdzy Kraków. Pół miliona kary dla inwestora. Konserwator: "Bardzo duże i nieodwracalne zniszczenia"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
- Na naszych oczach powstaje dzieło : „Upadek Twierdzy” - tak z gorzką ironią podsumował jeden z miłośników fortyfikacji to, co działo się z elementem Twierdzy Kraków na terenie Węgrzc
- Na naszych oczach powstaje dzieło : „Upadek Twierdzy” - tak z gorzką ironią podsumował jeden z miłośników fortyfikacji to, co działo się z elementem Twierdzy Kraków na terenie Węgrzc Anna Kaczmarz
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie nałożył pół miliona kary na jedną z krakowskich firm budowlanych, która prowadziła prace przy baterii artyleryjskiej (fortyfikacja ziemna dla armat) w Węgrzcach (gm. Zielonki). To element wpisanej do rejestru zabytków grupy fortowej „Węgrzce” Twierdzy Kraków. WUOZ stwierdził, że w wyniku robót nastąpiły bardzo duże i nieodwracalne zniszczenia zieleni fortecznej i ziemnych umocnień baterii. O wzbudzających niepokój pracach informowaliśmy na naszych łamach w listopadzie 2019 roku.

FLESZ - Sanepid wlepia kary, sądy je umarzają

Bateria artyleryjska (fortyfikacja ziemna dla armat) w Węgrzcach (gm. Zielonki) to element wpisanej do rejestru zabytków grupy fortowej „Węgrzce” Twierdzy Kraków. W listopadzie 2019 roku zamieniła się w plac budowy domów jednorodzinnych z garażem podziemnym. Ruszyła wycinka drzew, w teren wjechały koparki i wywrotki. Zaniepokojeni obserwatorzy prac wszczęli alarm.

Inwestorem i wykonawcą przedsięwzięcia jest krakowska firma budowlano-konserwatorska. Pozwolenie na roboty budowlane otrzymała w kwietniu 2019. Miała też zgodę na wycinkę drzew. Wykonanie prac wzbudziło jednak niepokój, dlatego Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie przeprowadził kontrolę.

Stwierdzono, że zakres wycinki drzewostanu znacznie przekracza warunki wydanego pozwolenia na wycinkę drzew. Nastąpiły bardzo duże i nieodwracalne zniszczenia zieleni fortecznej i ziemnych umocnień baterii najprawdopodobniej przez ciężki sprzęt (rozjechanie umocnień skarp), tym samym dokonano zniszczenia terenu wpisanego do rejestru zabytków - poinformowała nas Magdalena Miszczyk, rzecznik prasowy WUOZ.

Jak przekazała, prowadzone są postępowania administracyjne, mające na celu zobowiązanie inwestorów do podjęcia działań naprawczych. Jeśli chodzi zaś o karę pieniężną, to firma złożyła odwołanie od decyzji urzędu. Sprawa jest w toku. O komentarz poprosiliśmy inwestora. Czekamy na odpowiedzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dewastacja Twierdzy Kraków. Pół miliona kary dla inwestora. Konserwator: "Bardzo duże i nieodwracalne zniszczenia" - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto