Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Designerskie meble projektu studentów ASP można obejrzeć w Galerii Tetmajera

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Fotel został zaprojektowany w taki sposób, aby można było na niego nałożyć podnóżek. W efekcie powstaje zupełnie nowy mebel o innym kącie siedziska.
Fotel został zaprojektowany w taki sposób, aby można było na niego nałożyć podnóżek. W efekcie powstaje zupełnie nowy mebel o innym kącie siedziska. Galeria Tetmajera 83
Trójlistna koniczyna, czyli lampa budująca nastrój, albo lekki, ażurowy szezlong z gumowych pasów to niektóre z mebli, jakie można zobaczyć na wystawie studentów Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Prace młodych projektantów są eksponowane w Galerii Tetmajera 83.

FLESZ - Najmłodsi wracają do szkół

Unikatowe lampy, oryginalne fotele czy szezlongi zaprojektowane przez studentów ASP ustawiono na pierwszym piętrze Galerii Tetmajera w Krakowie. Przedmioty prezentowane na wystawie to prototypy wykonane w ostatnich trzech latach jako projekty semestralne i dyplomowe.

- Nie jest to kolekcja, której z góry przyświecała jedna, wspólna idea. To raczej wybór najbardziej interesujących i oryginalnych prac, jakie powstały na przestrzeni ostatnich trzech lat. Zależało nam na wyeksponowaniu innowacyjnego podejścia do rozwiązania problemu funkcjonalności, technologii, ale również formy. Są wśród nich prace dyplomowe i semestralne, a więc jest to również obraz procesu dydaktycznego - mówi Łukasz Sarnat, Prodziekan Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Jednym z eksponatów jest ażurowy szezlong Dominiki Gulińskiej. Do jego wykonania użyto gumowych pasów wybarwionych na czarno. Nie zabrakło designerskiego fotela i lampy autorstwa Agaty Jaworskiej, z tkaniny o oryginalnej strukturze - wypełnionej bańkami - która została wykorzystana jako siedzisko oraz świecący parawan. Oryginalnym projektem jest połączenie fotela z podnóżkiem - projekt Jadwigi Pogroszewskiej.

- Fotel jest innowacyjnym podejściem do idei komfortu siedzenia i funkcjonalności mebla. Fotel i podnóżek mogą funkcjonować osobno, ale podnóżek może także wsunąć się w fotel, zmieniając kąt siedzenia. Jeden obiekt przenika się z drugim, zmieniając jego właściwości i ustępując miejsca w przestrzeni wnętrza - wyjaśnia prof. Łukasz Sarnat.

Uwagę odwiedzających zwrócą także trójlistna koniczyna wchodząca w skład oryginalnej kolekcji Blanki Kurdyś inspirowanej naturą. To minimalistyczna lampa o łagodnym świetle i nieoczywistym przeznaczeniu. Lampę można obracać w pionie, zmieniając kierunek padania światła.

- Ta lampa nie została zaprojektowana jako główne źródło światła, ale daje raczej światło dodatkowe, budujące nastrój. Punktem wyjścia była idea ogniska domowego. Momentami potraktowana dosłownie jako przedmiot dający światło o różnym natężeniu, od mocnego po zanikające, ale przede wszystkim stworzona jako miejsce, przy którym można się gromadzić, wyciszyć, relaksować - opowiada o projekcie Prodziekan Wydziału.

W Galerii Tetmajera stanęła też seria mebli Press Edyty Ptasznik i Magdaleny Jankowskiej, zaprojektowana do technologii frezowania CNC, wykorzystującej nowoczesne technologie informatyczne, oraz łączenia poszczególnych elementów przy użyciu kleju czy łączników mechanicznych. Jak czytamy w opisie projektu, jego najważniejszymi założeniami są ekonomiczne wykorzystanie materiału, ergonomiczny kształt oraz łatwość łączenia poszczególnych elementów. Krzesła i stół zaprojektowane zostały w duchu racjonalnego zużycia materiału i ergonomii oraz twórczego myślenia o formie obiektów.

Bez względu na wykorzystany materiał, nadany meblowi kształt czy jego przeznaczenie w każdym z tych projektów na pierwszym miejscu pozostawała użyteczność.

- Funkcjonalność jest niezbywalną wartością designu, jednak design jako sztuka również zajmuje się wartościami estetycznymi. Niefunkcjonalne obiekty właściwie trudno nazwać designem. Bez wartości użytkowych i o niskich estetycznych zbliżają się do kiczu - komentuje Łukasz Sarnat.

Prototypy mebli zaprojektowane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych będzie można oglądać w Galerii Tetmajera 83 do końca stycznia. Następnie część z nich zostanie udostępniona w Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Projekty studenckie i prototypy zostały wykonane w Katedrze Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pod kierunkiem prof. dr hab. Romana Kurzawskiego, dr hab. Marka Błażuckiego prof. ASP, dr hab. Łukasza Sarnata. Autorzy projektów: Magdalena Jankowska, Edyta Ptasznik, Kamila Mika, Dominika Gulińska, Blanka Kurdyś, Agata Jaworska, Jadwiga Pogroszewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Designerskie meble projektu studentów ASP można obejrzeć w Galerii Tetmajera - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto