Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Delegujesz pracowników do pracy za granicą? Relacja z dyżuru telefonicznego z ekspertem ZUS

Marcin Banasik
Marcin Banasik
21.11.2014 krakow ul. pedzichow 27, zus nz fot. andrzej banas / gazeta krakowska
21.11.2014 krakow ul. pedzichow 27, zus nz fot. andrzej banas / gazeta krakowska Andrzej Banas
Coraz więcej firm decyduje się na delegowanie pracowników do pracy za granicą. Zaświadczenie A1 wydawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdza fakt obowiązywania polskiego ustawodawstwa w odniesieniu do takiej osoby. W ostatnich latach liczba wydawanych zaświadczeń dynamicznie rośnie. Sam krakowski oddział ZUS potwierdza miesięcznie średnio około 5 tys. formularzy A1.

WIDEO: Krótki wywiad

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Dziennikiem Polskim zorganizował dyżur dotyczący tego tematu. Na pytania czytelników odpowiadała Małgorzata Kotaba, z krakowskiego oddziału ZUS.

Moja firma chce delegować obywateli Ukrainy do pracy w Niemczech. Jakie dokumenty należy złożyć aby uzyskać dla nich zaświadczenie A1?

Aby obywatel państwa trzeciego mógł otrzymać zaświadczenie A1, musi legalnie zamieszkiwać w państwie członkowskim i przemieszczać się pomiędzy państwami członkowskimi. Taka osoba musi wypełnić formularz US-54 ,,Informacja o legalności zamieszkania obywatela państwa trzeciego”. Formularz ten należy dołączyć do wniosku o A1.

Abyśmy uznali, że osoba spełniła warunek legalnego zamieszkania, musi:

1. posiadać jeden z niżej wymienionych dokumentów, który uprawnia ją do pobytu w Polsce:

· zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE,

· zezwolenie na pobyt stały,

· zezwolenie na pobyt czasowy oraz pracę,

· wiza Schengen lub wiza krajowa wydana w celu:

§ wykonywania pracy w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, na podstawie wpisanego do ewidencji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - art. 60 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2018 r. poz. 2094, z późn.zm.),

§ wykonywania pracy, o której mowa w art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w okresie nieprzekraczającym 9 miesięcy w roku kalendarzowym – art. 60 ust. 1 pkt 5a ustawy o cudzoziemcach,

§ wykonywania pracy innej niż określona w art. 60 ust. 1 pkt 5 i 5a ustawy o cudzoziemcach – art. 60 ust. 1 pkt 6 tej ustawy.

2. Być rezydentem podatkowym w Polsce (posiadać certyfikat rezydencji podatkowej uzyskany z Urzędu Skarbowego druk CFR-1 ).

3. W przypadku obywatela państwa trzeciego, który nie posiada jednego z dokumentów pobytowych wymienionych w pkt 1, ale posiada wizę D18, do formularza US-54 musi dołączyć łącznie 3 dokumenty:

· wizę D18,

· Kartę Polaka,

· certyfikat rezydencji podatkowej (CFR-1).

Warunki wymienione w pkt 1 i 2 muszą być spełnione łącznie. Są to jedyne bezwzględnie obowiązujące kryteria brane pod uwagę przy ocenie, czy jest spełnione kryterium legalnego zamieszkania.

Rozpoczynam działalność gospodarczą w Polsce. Po jakim czasie będę mógł wykonywać ją w innym państwie UE i otrzymać zaświadczenie A1?

Musi Pan wykazać, że działalność była prowadzona w Polsce przez co najmniej dwa miesiące przed rozpoczęciem wykonywania działalności za granicą. Warunek ten musi byś spełniony przed każdym kolejnym rozpoczęciem wykonywania działalności za granicą.

Dokumentami potwierdzającymi faktyczne prowadzenie działalności w Polsce są rachunki, faktury, umowy potwierdzające rzeczywiste wykonanie pracy w ramach działalności. Dokumenty takie należy dołączyć do wniosku o potwierdzenie A1.

Gdzie można znaleźć wnioski o zaświadczenie A1? Wszystkie wnioski dostępne są na stronie www.zus.pl w zakładce wzory formularzy. Również na stronie ZUS w zakładce baza wiedzy dostępny jest Poradnik „Jak otrzymać zaświadczenie A1”, w którym to szczegółowo opisane są wszystkie wnioski, jak również informacja o niezbędnych dokumentach.

Czy jest możliwość otrzymania zaświadczenia A1 za okres wsteczny.

Tak. Zaświadczenie A1 wydawane jest na wniosek pracodawcy. W szczególnych przypadkach również sam ubezpieczony może wystąpić o wydanie A1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Delegujesz pracowników do pracy za granicą? Relacja z dyżuru telefonicznego z ekspertem ZUS - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto