Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekalog Seniora! Sprawdź 10 podstawowych zasad świetnego samopoczucia

Anna Górska
Jeśli masz 50 lat, koniecznie musisz przeczytać ten tekst! Lekarze opracowali zasady, dzięki którym codziennie będziesz świetnie się czuł.

Czytaj także: Nowy rozkład na kolei: 30 pociągów mniej

1.Słuchaj własnego ciała

Już w starożytności Platon powiadał, że zdrowie jest najpierwszym dobrem, uroda drugim, a bogactwo trzecim. Bardzo ważne jest by nauczyć się odczytywać sygnały, jakie daje nam organizm. Na pewno dobrze będzie zrobić profilaktyczne badanie krwi, ciśnienia, poziomu cukru. Jeśli mamy choćby najmniejsze wątpliwości co do naszego zdrowia to koniecznie powinniśmy zasięgnąć konsultacji z lekarzem.

2. Zadbaj o ruch

Aktywność fizyczna poprawia nie tylko nasze fizyczne warunki, ale również wytwarza u nas endorfiny czyli tzw. hormony szczęścia odpowiedzialne ze dobre samopoczucie. Wykorzystujmy więc każdą okazję do tego by się trochę rozruszać - spacer z psem, wycieczka z wnukiem czy systematycznie uprawiany nordic walking to tylko przykłady.

3. Dbaj o dietę

Sformułowanie "zdrowa dieta" dla każdej z osób w innym wieku oznacza coś innego. Po 50 roku życia nasz organizm dużo wolniej trawi, dlatego też powinniśmy przede wszystkim unikać dań ciężkostrawnych. Nie polecamy także smażenia jako metody przygotowania dań. Zdecydowanie lepsze będzie gotowanie (szczególnie na parze), duszenie bez obsmażania lub pieczenie w folii. W naszym jadłospisie powinno też znaleźć się wiele produktów mlecznych, pełnoziarnistych produktów zbożowych, owoców i warzyw.

4. Pamiętaj o piciu wody

Pamiętajmy o regularnym uzupełnianiu płynów. Jest to szczególnie ważne ponieważ wraz z wiekiem spada odczucie pragnienia. Jeśli dodatkowo mamy problemy w postaci nadciśnienia tętniczego warto wybrać wodę o niskiej zawartości sodu jak np. naturalną wodę źródlana Złoty Potok.

5. Zadbaj o wzrok

Zaćma i jaskra są chorobami, których objawy występują w późniejszych latach naszego życia. W zaawansowanych przypadkach choroby te uniemożliwiają samodzielne poruszanie się lub utrudniają w znacznym stopniu wykonywanie codziennych czynności. Pamiętajmy zatem, żeby przynajmniej dwa razy w ciągu roku pójść do okulisty. Choroba wykryta we wczesnym etapie to dużo większa szansa na wyleczenie lub chociażby zatrzymanie jej rozwoju.

6. Zadbaj o sprawność intelektualną

Zdolność szybkiego i długotrwałego zapamiętywania to jedna z najważniejszych funkcji naszego wszechstronnego organu. Sudoku, rozwiązywanie krzyżówek , gry zręcznościowe oraz słuchanie muzyki to sposoby na stymulację naszego myślenia, a przy okazji są świetną rozrywka.

7. Seks też jest ważny!

Seks sprawia, że czujemy się młodsi, sprawniejsi. Świeży umysł, pogoda ducha i świadomość atrakcyjnego wyglądu w zupełności wystarczą by do końca swych lat pozostać pełnym fantazji.

8. Porzuć nałogi

Jeżeli posiadamy jakieś nałogi jak np. papierosy lub alkohol, to powinniśmy je bezwzględnie porzucić. Uzależnienia bowiem bardziej odbijają się na naszym zdrowiu w podeszłym wieku. Rzucenie nałogu będzie trudne, ponieważ w starszym wieku ciężej przeżywamy chwilowy brak dostępu do różnych używek. Warto jednak to zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia u nas ciężkich chorób.

9. Spotkania z przyjaciółmi i rodziną

Spędzanie czasu wśród ludzi jest bardzo istotne. Niestety często bywa tak, że z wiekiem zostajemy sami, czujemy się samotni i niepotrzebni. Nie wpływa to dobrze na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto rozglądać się wokół siebie i odnaleźć instytucje (np. Centra Aktywności Seniora), które aktywizują seniorów, pozwalając im na nowo odkryć radość życia. Jedną z takich instytucji jest Uniwersytet Trzeciego Wieku. Pomoc dzieciom w domu dziecka, zbiórka żywności dla zwierząt ze schroniska, a może program wolontariacki w domu kultury? Opcji jest wiele, najważniejsze to wyjść z inicjatywą.

10. Hobby i pasje

Bardzo ważne żebyśmy zapełnili swój czas różnymi zajęciami, które naprawdę lubimy. Pamiętajmy, że pasje porzucone w przeszłości ze względu na nadmiar obowiązków, mogą teraz na nowo rozbłysnąć pełnym blaskiem. Emerytura to również etap gdy w końcu możemy poświęcić czas na rzeczy, na które kiedyś nie mogliśmy sobie pozwolić. Zawsze chciałeś nauczyć się gry na fortepianie czy malować? Dlaczego nie teraz?

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię kandydatek!

Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto