Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Decyzja o wzięciu psa ze schroniska nie może być pochopna

Zuza Gunia-Magin
Ewa Siemieńska-Suła prowadzi szkolenia dla psów we Wrocławiu
Ewa Siemieńska-Suła prowadzi szkolenia dla psów we Wrocławiu archiwum prywatne
Z Ewą Siemieńską-Tułą, wrocławską instruktorką tresury psów, zoopsychologiem i kynoterapeutką rozmawiamy m.in. o tym jak przygotować się do przyjęcia psa ze schroniska.

Jakie są najczęstsze problemy z psami adoptowanymi ze schronisk, które miały ciężką przeszłość?

Pies porzucony i bity, który przeżył tragiczne doświadczenia, często wykazuje zaburzenia dotyczące zachowania. Chodzi tu m.in. o agresję wobec ludzi i innych psów, gryzienie i niszczenie przedmiotów, brudzenie w domu, ciągnięcie na smyczy, ucieczki czy problemy z zostawaniem w domu. Psy te mają także zaburzenia dotyczące sfery emocjonalnej np. lęk przed nowymi sytuacjami, miejscami, ludźmi, innymi psami, wykazują też nadmierną pobudliwość. Może wystąpić u nich też depresja objawiająca się m.in. utratą zainteresowania otoczeniem, apatią, brakiem apetytu, mogą pojawić się zachowania stereotypowe, mające na celu ułatwienie psu poradzenie sobie z napięciem emocjonalnym np. uporczywe szczekanie.

Jak zadbać o takiego psa?

Zachowanie adoptowanego psa w pierwszych dniach pobytu w nowym domu może nieraz zmylić właściciela. Początkowo pies rozpoznaje nową sytuację, w której się znalazł. Dopiero po około dwóch, trzech tygodniach ujawniają się ewentualne zaburzenia zachowania. Nowi właściciele popełniają często błędy w kontakcie z psem w pierwszych dniach, starając się zrekompensować mu wcześniejsze traumatyczne przeżycia. Ważne jest więc łagodne, ale konsekwentne wprowadzenie zasad, jakie mają panować w rodzinie, do której trafił pies.

Jak zapewnić psu ze schroniska komfort psychiczny?

Właściciel powinien odpowiednio przygotować się do przyjęcia nowego domownika. Aby lepiej się z nim komunikować, należy poznać mowę ciała psów. Zrozumienie u człowieka ułatwi nauczenie zwierzaka podstawowych komend. Ważne jest też nagradzanie go za pożądane zachowania. Obopólne zrozumienie daje komfort we wzajemnych stosunkach, a psu poczucie bezpieczeństwa, będące podstawową potrzebą każdej żywej istoty.

Co zrobić, jeśli pies przez nas adoptowany nie spełnia naszych oczekiwań?
Decyzja o wzięciu psa ze schroniska nie może być pochopna. Należy ją przemyśleć i skonsultować ze wszystkimi członkami rodziny. Trzeba wziąć też pod uwagę warunki, jakie posiadamy i czas, który możemy poświęcić psu. Musimy też zdecydować, czy wolimy szczenię wymagające wychowywania, a więc bardziej absorbujące, czy psa dorosłego. Trzeba też odpowiedzieć na pytanie, czy ma to być pies duży czy mały, samiec czy suka. Ważne jest również zachowanie psa. Nie można podejmować decyzji tylko na podstawie tego, co robi w klatce. Dobrze jest odwiedzić go kilkakrotnie, wyjść z nim na spacer oraz dowiedzieć się o nim jak najwięcej od pracowników schroniska. Im więcej informacji uzyskamy, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że pies będzie pasował do naszej rodziny i spełni nasze oczekiwania. Jeżeli pojawia się chociaż jedna wątpliwość, czy adoptować właśnie tego psa, nie róbmy tego. Z drugiej strony pamiętajmy, że proces przyzwyczajania się do siebie psa i człowieka trwa dość długo, nie powinniśmy więc zrażać się chwilowymi niepowodzeniami i w razie konieczności skorzystajmy z pomocy behawiorysty.

Dlaczego warto adoptować psy, a nie kupować w hodowlach?

Przede wszystkim w ogóle warto mieć psa. To niesamowite, jedyne w swoim rodzaju stworzenie, najlepszy przyjaciel, który kocha człowieka bezwarunkowo. Warto dlatego, że psy w schronisku czekają na swój dom i człowieka często wiele lat, a adoptowane dadzą nowemu właścicielowi bezgraniczną miłość i przywiązanie.

Rozmawiała Zuza Gunia-Magin

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto