Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata "Etnografia/Animacja/Sztuka"

Katarzyna Kojzar
W ramach wystawy „Etnografia/animacja/sztuka: Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego” Muzeum Etnograficzne zaprasza do udziału w debacie, w trakcie której poruszony zostanie temat łączenia sztuki, animacji i praktyki etnograficznej.

Czy łączenie tych dziedzin skazane jest na metodologiczną katastrofę? Czy raczej jest szansą na dostrzeżenie nierozpoznawanych często wymiarów kultury? Jakie możliwości i pułapki stoją przed artystami i badaczami opisującymi rzeczywistość współczesnej wsi? Jaki potencjał badawczy wyłania się z działań o charakterze artystycznym lub animacyjnym? Debacie towarzyszyć będzie promocja książki napisanej przez zespół badaczy, animatorów kultury i artystów, wydanej nakładem Narodowego Centrum Kultury.

Debata, w której udział wezmą – Magdalena Zych (MEK), dr Tomasz Rakowski (Kolektyw Terenowy, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW), Marta Duch-Dyngosz (Miesięcznik ZNAK), dr Łucja Piekarska-Duraj (MIK) oraz dr Grażyna Kubica-Heller (Instytut Socjologii UJ) – odbywa się w ramach wystawy „Etnografia/animacja/sztuka: Nierozpoznane wymiary rozwoju kulturalnego”.

Ekspozycja opowiada o sytuacji spotkania etnografów, animatorów kultury, artystów i mieszkańców wsi Broniów i Ostałówek na Południowym Mazowszu. Koncepcja wystawy to próba zajrzenia przez dziurkę od klucza do domów i zagród, gdzie toczy się codzienne życie, pełne twórczych rozwiązań, projektów urządzeń i myśli społecznych. Miejsc, które określane przez instytucje mianem „zagrożonych wykluczeniem”, okazują się wyjątkowo bogate i pełnowartościowe, choć odmienne od wykreowanych przez centra unifikujących wzorców.

Wystawa ukazuje złożoność relacji między swoimi i obcymi, innymi i udomowionymi. Oparta jest na reminiscencjach projektów animacyjnych i artystycznych realizowanych w 2011 roku w ramach działania „Prolog” przez Kolektyw Terenowy (grupy badaczy, animatorów i artystów związanych z Instytutem Kultury Polskiej i Instytutem Etnografii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, oraz zaproszonych przez nich gości – artystów zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki). To także próba odwołania się do samej sytuacji bycia w terenie, wszystkiego tego, co składa się na sieć skomplikowanych kontaktów międzyludzkich w obliczu kilkuletniego już pobytu Kolektywu Terenowego w Broniowie i Ostałówku.

Wystawa „Etnografia/Animacja/Sztuka: Nierozpoznane wymiary rozwoju społecznego” można zwiedzać do 12 maja w Domu Esterki przy ul. Krakowskiej 46.
Wstęp: 3 PLN (przy zakupie biletu na wystawę stałą tego samego dnia – wstęp wolny)

Wystawa organizowana jest przez Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Katedra Kultury oraz Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Muzeum czynne:
Poniedziałek
nieczynne
Wtorek

11.00 – 19.00
Środa

11.00 – 19.00
Czwartek

11.00 – 21.00
Piątek

11.00 – 19.00
Sobota

11.00 – 19.00
Niedziela

11.00 – 15.00

Gdzie: Ratusz, plac Wolnica 1
Kiedy: czwartek, 9 maja 2013 r., godz. 18.00
Wstęp wolny


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Debata "Etnografia/Animacja/Sztuka" - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto