Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czyta się: Niemoralna Kalina. O książce Uli Ryciak

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Ula Ryciak, "Niemoralna. Kalina", Wydawnictwo Literackie
Ula Ryciak, "Niemoralna. Kalina", Wydawnictwo Literackie materiały prasowe
Seksbomba, polska Marilyn Monroe, wydymająca wargi, spoglądająca przeciągle spod wymalowanych na kocio długich rzęs. Uwodzicielska i seksowna, miłośniczka kotów z alergią na nie. Co nowego można powiedzieć o Kalinie Jędrusik po 30 latach?

FLESZ - Minimalna płaca w górę

Biorąc pod uwagę, że to kolejna książka o Kalinie Jędrusik, która ukazuje się w ostatnim czasie, życie aktorki wciąż jest atrakcyjnym tematem do opisania. W ubiegłym roku Remigiusz Grzela opublikował swoją opowieść o życiu Jędrusik i Dygata „Z kim ci tak będzie źle jak ze mną?”. Jeśli ktoś czytał wydaną dekadę temu biografię Kaliny autorstwa Dariusza Michalskiego, w reportażu Grzeli odnajdzie sporo powtórzeń, nowością, którą wnosi książka Grzeli jest kontekst, barwny opis realiów dotyczących związku Jędrusik i Dygata. To splatające się historie o niej, o nim i o czasach, w których żyli.

Ula Ryciak, która na koncie ma już książki biograficzne Agnieszki Osieckiej „Potargana w miłości” i „Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów” do znanych faktów podeszła z pomysłem uchwycenia życiorysu aktorki z perspektywy ciała, dzięki czemu „Niemoralna. Kalina” nie jest sztampową biografią, a raczej opowieścią biograficzną.

Czytelnik nie znajdzie tu chronologicznej wyliczanki od świadectwa maturalnego, przez pierwszą zalotną rozmowę z Dygatem, po późny romans z młodszym mężczyzną. Znajdzie za to opowieść o kobiecie pożądanej, wielbionej, nienawidzonej, samotnej, starzejącej się – kobiecie, która w pamięci została jako ucieleśnienie ideału, Marilyn Monroe, seksbomby, kobiecie zapamiętanej poprzez ciało właśnie.

„Anatomia to przeznaczenie kobiety, obwieścił światu Freud. Mężczyźni wolą blondynki, dopowiedział Howard Hawks w 1953 roku, obsadzając Monroe w hollywoodzkiej komedii pod takim właśnie tytułem”. Jędrusik „stąpa po cienkiej linie męskich fantazji i pragnień. Balansuje między wyzwolonymi blond ikonami Zachodu a wstydliwą mieszanką żądzy i liryki socrealizmu. Ale niezależnie o koloru włosów nie wpisuje się w rolę zakładniczki cudzych oczekiwań. Nawet w masce symbolu udaje seksualny obiekt na swoich warunkach” – piszę Ula Ryciak.

Choć autorka przyjmuje perspektywę ciała, by opowiedzieć o Jędrusik, wyłania się z tej opowieści całkiem kompletna postać na tle czasów, choć te ostatni aspekt to raczej szkic w porównaniu z reporterskim podejściem Grzeli, ale – to plus tej książki – Ryciak skupia się na swojej bohaterce, jej uwaga nie wychwytuje wszystkich wątków, które pojawiają się w kontekście Jędrusik, wszystkich historii, plotek, mniej lub bardziej pikantnych anegdotek i wspominków, dzięki czemu też nie gubi z pola widzenia bohaterki.

Mam za sobą lekturę obu wspomnianych biografii Kaliny Jędrusik, perspektywę Uli Ryciak odbieram za najbardziej przyjazną wobec Jędrusik. Ciepłą opowieść o kobiecie niemoralnej, szczęśliwej, z krwi i kości, eterycznej, niespełnionej - różnej, jak różna wyłania się z kart tej książki Kalina.

„A właśnie, że będę niemoralna! Wolę być niemoralna niż idiotycznie nieszczęśliwa. Nie będę taka jak chcą ludzie, będę sobą”, mówi grana przez Kalinę Jędrusik Joanna w filmie „Lekarstwo na miłość”. Jakże bliska w tej kwestii samej Kalinie.

„Niemoralna. Kalina”
Ula Ryciak
Wydawnictwo Literackie, 2021

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czyta się: Niemoralna Kalina. O książce Uli Ryciak - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto