Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w piekarskich kościołach jest za zimno?

Małgorzata Węgiel
Nawet w dni powszednie temperatura w Bazylice sięga 12 stopni Celsjusza. Według portalu sacroportal.pl optymalna temperatura w obiektach sakralnych powinna wynosić 8-10 st.
Nawet w dni powszednie temperatura w Bazylice sięga 12 stopni Celsjusza. Według portalu sacroportal.pl optymalna temperatura w obiektach sakralnych powinna wynosić 8-10 st.
Choć do sprawy rosnących rachunków za ogrzewanie zdecydowanie trzeba podchodzić na zimno chłodno kalkulując wydatki, sprawy wiary z pewnością trzeba traktować z gorącą gorliwością. Jak widać, do tych dwóch zasad stosują się piekarscy proboszczowie. Sprawdziliśmy temperatury w naszych kościołach. Czy piekarzanie marzną podczas niedzielnych mszy i nabożeństw, które odbywają się w ciągu tygodnia?

Choć temperatura na dworze spadła w ostatnich tygodniach nawet do kilkunastu kresek poniżej zera, w kościołach panuje komfortowa temperatura oscylująca w granicach 11-14 stopni Celsjusza.

- Od czterech lat kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kozłowej Górze ogrzewany jest za pomocą gazu - mówi ks. Walerian Tront, proboszcz. - Systemem grzewczym steruje komputer, który dogrzewa kościół do temperatury 14 stopni w czasie nabożeństw - dodaje.
Podobnie jest w piekarskiej Bazylice, gdzie nawet w tygodniu, kiedy zaledwie kilku parafian przebywa w kościele, panuje temperatura około 12 stopni Celsjusza. Przed utratą ciepła Bazylikę chronią kotary przy wejściu.

O tym, że niełatwo w takie mrozy jest ogrzać parafian, najlepiej wie ks. Ludwik Kieras, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W kościele w Kamieniu temperatura waha się w granicach 11-13 stopni Celsjusza. Aby parafianie mogli w tej komfortowej temperaturze pomodlić się, w czasie najsilniejszych mrozów, proboszcz na ogrzewanie musi wydać nawet 10 tys. zł miesięcznie!

- Kościół ogrzewamy za pomocą najefektywniejszego dzisiaj podłogowego ogrzewania gazowego, które do tej pory działało nam bezawaryjnie - mówi ks. Kieras. - Mimo to, koszty są wysokie. By opłacić rachunki, organizujemy specjalne ko-lekty dwa-trzy razy w sezonie zimowym - dodaje. Parafianie wyższą konieczność rozumieją i są wyjątkowo hojni, kiedy kościelny "do koszyczka" zbiera ofiarę na ogrzewanie.

Specjalnych zbiórek na ogrzewanie nie ogłasza proboszcz parafii Świętej Rodziny na osiedlu Wieczorka.

- Nasz kościół został zbudowany z wykorzystaniem nowych technologii i ma dobrą izolację chroniącą przed zimnem - mówi ks. Damian Gatnar, proboszcz. - Poza tym, korzystamy z gazowego ogrzewania podłogowego i pilnujemy, by ciepło nie uciekało przez niedomknięte drzwi. Dzięki temu, parafianom jest ciepło - dodaje.
Przyzwoita temperatura panuje także w kościele Trójcy Przenajświętszej, który ogrzewa kocioł na ekogroszek. Na chłód nie narzekają także parafianie uczęszczający do kościoła Świętego Józefa i Najświętszego Serca Pana Jezusa. - Jak na takie mrozy, temperatura w kościele jest przyzwoita - mówi pani Jadwiga z Brzezin Śląskich.

Według portalu sacroportal.pl optymalna temperatura w obiektach sakralnych zimą powinna oscylować między 8 a 10 stopni Celsjusza. W sąsiednim Bytomiu rekordzistą, jeśli chodzi o temperaturę, jest kościół pw. św. Michała Archanioła Suchej Górze. Tutaj temperatura sięga 17-18 stopni Celsjusza! - Od dwóch lat mamy ogrzewanie gazowe i nie ma co narzekać - przyznaje ks. Rajmund Brol.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto