Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy literatura może pomóc w walce o lepsze środowisko naturalne? Odpowiedź przyniesie tegoroczna edycja Festiwalu Conrada

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Jednym z gości tegorocznej edycji Festiwalu Conrada będzie meksykańska pisarka Valeria Luiselli
Jednym z gości tegorocznej edycji Festiwalu Conrada będzie meksykańska pisarka Valeria Luiselli Materiały prasowe
Tegoroczny Festiwal Conrada odbędzie się pod hasłem "Natura przyszłości". Jego goście zastanowią się, w jaki sposób literatura może pomóc w lepszej trosce o środowisko naturalne. Nowością będzie cykl comiesięcznych wydarzeń, w ramach którego od maja do grudnia będziemy spotykać się z wybitnymi intelektualistkami i intelektualistami. Festiwal odbędzie się między 18 a 24 października i tradycyjnie zakończy go wręczenie Nagrody Conrada.

FLESZ - Rozlicz pit, bo zapłacisz karę

Literatura w służbie ekologii

- Od 13 lat październik jest świętem czytania – rozmawiamy o otaczającej nas rzeczywistości, oddajemy się lekturze książek i dyskutujemy z autorkami i autorami z całego świata. W tym roku nie może być inaczej, chociaż spotkania będą dostępne nie tylko dla krakowian, ale także dla wszystkich mieszkańców Polski. Każdy właściciel smartfona czy laptopa może stać się naszym wirtualnym gościem i uczestnikiem tegorocznej edycji Festiwalu Conrada – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, które współorganizuje imprezę.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Natura przyszłości”. To oznacza, że jego goście zastanowią się, w jaki sposób literatura może nam pomóc w lepszej trosce o środowisko naturalne, a także poruszą wiele innych spraw, które wyznaczają trajektorię naszego losu. Nic w tym dziwnego: środowisko na naszych oczach ulega degradacji i jesteśmy o krok od katastrofy klimatycznej. Przyszłość jest coraz bardziej niepewna, a człowiek wciąż zachłystuje się pozornym panowaniem nad światem.

- Zadaniem kultury nie jest zamiatanie wiedzy o zbliżającej się katastrofie pod dywan, lecz upowszechnianie informacji o niej, prezentowanie różnych punktów widzenia, tłumaczenie. Festiwal Conrada od początku swego istnienia chciał i nadal chce stawiać pytania o naturę naszej wspólnej przyszłości, o przyszłość naszej wspólnej natury - mówi Michał Paweł Markowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada.

Pierwsi goście Festiwalu Conrada 2021

Urodzona w Meksyku hiszpańskojęzyczna pisarka i eseistka Valeria Luiselli to uznana autorka powieści fabularnych i książek z gatunku non-fiction. Jej debiutancka powieść „Nieważcy” (2012) została nagrodzona „Los Angeles Times” Book Prize, a „Historia moich zębów” (2013) - otrzymała National Book Critics Circle Award. Najnowsze dzieło pisarki to „Archiwum zagubionych dzieci” (2019). Książka ta, nominowana do Nagrody Bookera, jest pierwszym utworem autorki napisanym w języku angielskim.

George Saunders to jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy, twórca opowiadań, powieści, esejów i książek dla dzieci. Od dwudziestu lat wykłada kreatywne pisanie na Syracuse University. Zanim napisał pierwszą powieść, tworzył opowiadania, za które był wielokrotnie nagradzany. Pierwsza powieść Saundersa, „Lincoln w Bardo”, za którą zdobył Międzynarodową Nagrodę Bookera, powstała w 2017 roku. Najnowszą książką pisarza jest „A Swim in a Pond in the Rain” – studium opowiadań czterech rosyjskich pisarzy: Czechowa, Gogola, Tołstoja i Turgieniewa.

Rozmowy z wybitnymi intelektualistami

Nowością tegorocznej edycji Festiwalu Conrada będzie cykl comiesięcznych wydarzeń, w ramach którego od maja do grudnia będziemy spotykać się z wybitnymi intelektualistkami i intelektualistami, zatytułowany „Natura przyszłości”.

- Będziemy rozmawiać o najważniejszych problemach, z którymi musimy się dziś zmierzyć: o depresji, którą wywołuje izolacja społeczna, o systemowej przemocy, która pojawia się w instytucjach, o geopolitycznych procesach, które wpływają na życie lokalnych i globalnych wspólnot, o relacji między człowiekiem a innymi istnieniami zamieszkującymi wraz z nim Ziemię… Zawsze przy tym będziemy mieć na uwadze literaturę, zastanawiając się, jak może nam ona pomóc w lepszym rozwiązywaniu tych problemów - mówi Grzegorz Jankowicz, Dyrektor Programowy Festiwalu Conrada.

W każdy ostatni czwartek miesiąca, od 27 maja do grudnia 2021 roku, będzie można obejrzeć rozmowy online z wybitnymi pisarkami i pisarzami z całego świata. Wszystkie spotkania poprowadzi Grzegorz Jankowicz. 27 maja posłuchamy amerykańskiego filozofa Jonathana Leara, a 24 czerwca - hinduskiej pisarki Arundhati Roy.

Nagroda za najlepszy debiut

W ostatnim dniu festiwalu poznamy laureata lub laureatkę przyznawanej od 2015 roku Nagrody Conrada. Statuetka w formie charakterystycznej lunety jak co roku trafi w ręce autora lub autorki najlepszego debiutu prozatorskiego. Nagroda stanowi część programu wspierania debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO – wspólnego przedsięwzięcia Miasta Krakowa, KBF, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego.

Wydarzenia z programu głównego oraz cyklu dodatkowego będą dostępne na facebookowych profilach Festiwalu Conrada i Tygodnika Powszechnego, kanale KBF w serwisie YouTube oraz platformie Play Kraków.

Okazje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy literatura może pomóc w walce o lepsze środowisko naturalne? Odpowiedź przyniesie tegoroczna edycja Festiwalu Conrada - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto