Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy branża muzyczna jest odpowiedzialna? Ósma edycji konferencji "Tak brzmi miasto" w Krakowie

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Wśród wykonawców, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji konferencji "Tak brzmi miasto" w Krakowie, będzie Tańka Szafraniec
Wśród wykonawców, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji konferencji "Tak brzmi miasto" w Krakowie, będzie Tańka Szafraniec Aleksandra Kamińska-Broniek
W dniach 13-14 listopada w Krakowie odbędzie się ósma edycja konferencji dla branży muzycznej i słuchaczy muzyki popularnej – „Tak brzmi miasto”. W programie dyskusje panelowe, warsztaty twórcze i koncerty młodych talentów.

FLESZ - Kryzys na granicy

od 16 lat

Krakowska konferencja to największe pod względem programu merytorycznego (ponad 30 paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów) wydarzenie tego typu w Polsce, posiadające jednocześnie maksymalnie kameralny charakter (do 200 uczestników konferencji oraz 300 koncertów). Skierowane jest przede wszystkim do branży muzycznej – muzyków, menedżerów, organizatorów festiwali, pracowników firm fonograficznych oraz dziennikarzy muzycznych. 13 i 14 listopada odbędzie się jej ósma edycja.

- W tym roku w kontrze do roku ubiegłego postawiliśmy na spotkania na żywo. Większość aktywności odbędzie w ten sposób w krakowskim Teatrze Proxima na Kazimierzu. Wychodzimy jednak naprzeciw tym, którzy z różnych powodów nie mogą przyjechać pod Wawel. Dlatego zorganizujemy internetowy stream – ale tylko paneli dyskusyjnych. Warsztaty, spotkania i dyskusje będą wyłącznie na żywo. Wszystkie aktywności są płatne – choć bilet na stream jest tańszy. Tak czy siak za udział w konferencji trzeba jednak zapłacić – mówi nam Michał Wójcik, koordynator projektu Tak Brzmi Miasto.

Panele, warsztaty i wykłady ekspertów z szerokiego świata muzyki z kraju i zagranicy będą w tym roku dotykać sensu tworzenia, wartości współpracy i istoty więzi z publicznością. Specjaliści od muzyki, kultury, biznesu, psychologii, a nawet futurologii zastanowią się wspólnie czy branża muzyczna działa po ludzku, czy jest transparentna i fair. Co zrobić, żeby tak było?

- Tematem ubiegłorocznej konferencji była „Przyszłość”, dlatego mieliśmy wiele spotkań i warsztatów dotyczących dystrybucji cyfrowej muzyki i działalności online. Tym razem postanowiliśmy zrobić pewną woltę i zwrócić się do esencji tego, co jest w branży muzycznej najważniejsze: ludzi. Bo przecież samym narzędziem digitalowym branża by się nie nakarmiła, chociaż pozornie wydawałoby się, że teraz to, co najistotniejsze dzieje się w internecie. To taka hipoteza – i będziemy ją weryfikować w trakcie konferencji. Zobaczymy do jakich wniosków dojdziemy – podkreśla Michał Wójcik.

Odpowiedzi na powyższe pytania podejmą się uznani specjaliści i specjalistki podczas takich paneli, jak „Czarne Lustro – czy w przyszłości muzyki są... ludzie?”, „Kim chcesz zostać, kiedy dorośniesz?”, „Muzyka, równość i płeć. Jak wyrównać rolę kobiet w branży muzycznej?” czy „Miasto dla ludzi? Miasto muzyki!” Wśród warsztatów odbędą się takie, jak „Tworzenie. Od czego zacząć?”, „Od tożsamości do wizerunku” czy „Ekopłyta krok po kroku”.

- Dla mnie najważniejszym panelem będzie „Odpowiedzialna branża muzyczna”. Zastanowimy się nad odpowiedzialnością ludzi z show-biznesu względem siebie, ale też względem społeczeństwa. Zadamy sobie pytania o to, kim powinniśmy być, kogo reprezentować i do czego nie powinna być wykorzystywana muzyka. Wydawałoby się, że to dość abstrakcyjna dyskusja, ale moim zdaniem ma bardzo pragmatyczne implikacje. Musimy zrozumieć, że jako pojedyncze trybiki w tej branży, kształtujemy świat i mamy wpływ na to, jak on wygląda. Dlatego przyjrzymy się też ciemnym stronom show-biznesu – tłumaczy Michał Wójcik.

„Tak brzmi miasto” to również koncerty. Baza, Hevre i Alchemia – te trzy krakowskie kluby wypełni 13 listopada muzyka kilkunastu artystów i artystek. Organizatorzy konferencji zaprezentują zespoły, które wyróżniają się oryginalnością, ciekawym brzmieniem i talentem. Wystąpią m.in. Wojtek Szumański, Tańka Szafraniec, Wowakin, Roman Wróblewski, Namena Lala czy Postman.

- To wykonawcy reprezentujący różne gatunki: od solowego jazzu, przez awangardowy metal, po wszelkie odmiany elektroniki. Większość tych artystów jest uczestnikami naszego ośmiomiesięcznego programu dla młodych talentów – „Tak brzmi miasto. Inkubator”. Odbywa się on co roku w kilku miastach i pozwala się przyglądać różnym wykonawcom. Na coroczny koncert w Krakowie wybieramy tych, których uznajemy za najbardziej przyszłościowych. Jest więc szansa, że branża ich zauważy. Na koncercie pojawią się również artyści z krakowskiej szkoły muzyki nowoczesnej Piano Lab. To fajna społeczność studentów i dlatego postanowiliśmy zaprosić ją do współpracy – podsumowuje Michał Wójcik.

Wszystkie informacje o konferencji „Tak brzmi miasto” pod adresem internetowym: www.takbrzmimiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy branża muzyczna jest odpowiedzialna? Ósma edycji konferencji "Tak brzmi miasto" w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto