Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cztery dni z różnymi rodzajami sztuki cyfrowej. W czwartek 6 października startuje w Krakowie Patchlab Festival

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Recondite - gwiazda muzycznej części Patchlab Festivalu
Recondite - gwiazda muzycznej części Patchlab Festivalu Materiały prasowe
Od 6 do 9 października odbędzie się 11. edycja Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab w Krakowie pod hasłem "_econtinuum". W programie prace ponad 40 artystów z różnych stron świata: wystawy, performensy, koncerty audiowizualne, wydarzenia muzyczne, pokazy filmowe i modowe oraz panele dyskusyjne i warsztaty.

Studiowanie w Polsce jest coraz droższe. Ekspert wyjaśnia powody

od 16 lat

- Jedenasta edycja Festiwalu Patchlab będzie skupiona na roli technologii i sztuki cyfrowej w budowaniu świadomości ekologicznej i możliwych zmianach relacji z naturą. Przyjrzymy się metodologiom i ideom oraz projektom spekulatywnym, i tym nawiązującym do postulatu symbiocenu, czyli nowej ery, w której natura i technologia nie zwalczają się, a ludzie myślą o sobie jako integralnej części środowiska i działają na rzecz jego dobrostanu. Tytuł "_econtinuum" nawiązuje do relacji między nowymi technologiami („e-” jak elektronika), a naturą ( „eco-” to ekologia), z naciskiem na przyszłość (continuum, czyli kontynuacja naszej współegzystencji) - tłumaczy dyrektorka artystyczna festiwalu – Elwira Wojtunik.

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie można zobaczyć jedenaście prac, m.in. instalację "e-SEED" brazylijskiego artysty Ivana Henriques, futurystyczną symulację "Floralia" kanadyjskiej artystki Sabriny Ratté, pracę Tivona Rice’a "Models For Environmental Literacy", zrealizowaną z udziałem sztucznej inteligencji, a także instalację "Aquatocene. W poszukiwaniu podwodnego spokoju" nagradzanej badaczki podwodnych pejzaży akustycznych Robertiny Šebjanič. Austriacki kolektyw Depart zaprosi do interakcji w wirtualnym ogrodzie "The Entropy Garden VR", a francuscy twórcy Adrien M i Claire B w projekcie "Acqua Alta" - do poetyckiej opowieści o wodzie.

W ramach ekspozycji w poszpitalnym budynku przy ul. Kopernika 15 będzie można z kolei zobaczyć instalacje w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Projekt "Hypha VR" chilijskiej artystki Natalii Cabrery, umożliwia spojrzenie na świat z perspektywy grzybów Stephanopus Azureus, których rolą jest oczyszczanie Ziemi z katastrofalnych skutków działalności człowieka. Wrocławski kolektyw IP Group zaprezentuje świetlny eksperyment poznawczy "LUMEN", nowozelandzki duet Uwe Rieger & Yinan Liu instalację kinetyczną "Light Wing II", a Tao Ya-Lun z Tajwanu - pracę "Freeperson - The Digital-Twins Machine", która podejmuje temat swobodnego poruszania się w cyberprzestrzeni.

W czterodniowym programie są także koncerty na żywo. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki wystąpi m.in. kanadyjski artysta Martin Messier w widowiskowym performensie "Field" oraz francuski artysta Franck Vigroux w duecie z Kurtem d'Haeseleer z koncertem audiowizualnym "The Island". Podczas "AVnocy" w klubie Hevre+1 odbędą się koncerty audiowizualne na żywo z widowiskowymi wizualizacjami w formacie 360°. Wystąpi hiszpański artysta Iury Lech z projektem "Lux Spectris", francuski duet TS/CN z performensem "Panorama" oraz ukraińsko-niemiecki duet Vartan Markarian i Tidiane Cacique z projektem "Dark Planet".

W sobotni wieczór o ambientowe krajobrazy muzyczne zadba warszawski twórca Botanica w duecie z ukraińską artystką audiowizualną Svitlaną Reinish, a w Klubie Spotkań Poczta Główna wystąpi niemiecki producent Recondite - jedna z czołowych postaci klubowej muzyki elektronicznej, autor m.in. utworu wykorzystanego jako motyw muzyczny w serialu HBO "Młody papież" Tego wieczoru zagrają również Vi, SPECTRIBE oraz Diabot, a o oprawę wizualną zadba Tving Stage Design.

Wśród innych atrakcji programu festiwalu warto zwrócić uwagę na pokaz animacji nagrodzonych podczas Ars Electronica w Linz oraz performatywny pokaz mody. Najnowszą kolekcję odzieży marki Synthetic 100% natural, Katarzyny Łozickiej-Matkowskiej, będzie można zobaczyć w formie performensu, w którym specyficzny ruch i sylwetki tancerzy nawiązują do ikonografii łączącej chochoły z obrazem uśpionej natury, świtu i swoistej hibernacji.

- Nie zapominamy o trwającej wojnie w Ukrainie. Wspieramy ukraińskich artystów ze środkowo-wschodnich rejonów prezentując ich prace i goszcząc ich w Krakowie, a dla ukraińskich dzieci przebywających w Krakowie zorganizowaliśmy bezpłatny seans animacji, który odbędzie się w sobotni poranek w Kinie pod Baranami. Podczas wydarzeń festiwalowych będzie możliwość wsparcia National Gene Bank of Plants of Ukraine - jednego z największych banków nasion w Europie, który w wyniku rosyjskich bombardowań stracił 30% bezcennych zasobów nasion - dodaje Elwira Wojtunik.

Wszystkie informacje: www.patchlab.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Cztery dni z różnymi rodzajami sztuki cyfrowej. W czwartek 6 października startuje w Krakowie Patchlab Festival - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto