Czas na dobro!

Artykuł sponsorowany
O nas: Fundacja Brat Słońce wspiera wiele działań prowadzonych przez braci franciszkanów krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Patronem Fundacji jest św. Franciszek, którego osoba stanowi inspirację dla działań Fundacji i wskazuje, jak w praktyce troszczyć się o ludzi i otaczający nas świat oraz pozytywnie zmieniać rzeczywistość. Troszczymy się o rozwój społeczny i duchowy odbiorców naszych działań.

Angażujemy się w:
- formację dzieci i młodzieży,
- pomoc charytatywną,
- wsparcie w kryzysach,
- edukację i naukę,
- organizację wydarzeń kulturalnych,
- renowację zabytków.

Przeszłość kształtuje przyszłość - wolontariat
Naszym celem jest rozwijanie i pielęgnowanie wśród młodych ludzi pamięci o polskiej przeszłości. Szczególnie bliska naszym sercom jest historia Kresów Wschodnich. Budując wzajemne zaufanie wśród młodego pokolenia Ukraińców i Polaków „po obu stronach granicy”, chcemy aby tragiczna przeszłość tych terenów, jak i narosłe stereotypy zostały przezwyciężone i zamieniły się na wspólne działanie w oparciu o ideały braterstwa i pokoju.
Zeszłego lata 19 wolontariuszy naszej Fundacji wzięło udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” w ramach projektu „Wolontariat dla Kresów”. W dniach 6-18.07.2015 r. w Bołszowcach na Ukrainie, młodzi ludzie z różnych części Polski oczyszczali cmentarz z dzikiej roślinności, usuwali gruz, oczyszczali nagrobki. Teren cmentarza porastały chwasty, krzewy i drzewa przekraczające dwa metry wysokości. Wiele grobów było zniszczonych i zdewastowanych. Udało im się odkryć i udokumentować ponad 30 grobów.

Wolontariusze o swoim doświadczeniu opowiadali w ten sposób:
Czytanie historii na żywo i odkrywanie jej wśród traw i chaszczy stanowiło wspaniałą i niecodzienną lekcję patriotyzmu, ale i odkrywania naszych narodowych korzeni.

Praca na cmentarzu była dość ciężka. Raz w upale, innym razem w deszczu. Ale w sumie dająca wielką satysfakcję. Zwłaszcza w momentach odkrywania wśród wyciętych zarośli niewidocznych wcześniej nagrobków.

Podczas tej przygody, pracy na cmentarzu przeżycia były różne. Od małej rozpaczy na widok stanu, w jakim znajdował się cmentarz - wszystko było bardzo zapuszczone - do ogromnej radości po ciężkim okresie pracy, gdy można było zobaczyć piękne groby. Wykonaliśmy kawał roboty, ale widać ile jeszcze pracy czeka na przyszłość. Jesteśmy bardzo zadowoleni.

Szukając rozwiązań - poradnia
Fundacja prowadzi poradnictwo psychologiczne, psychoterapeutyczne i psychoterapię uzależnień oraz poradnictwo duszpasterskie.
Poradnictwo psychologiczne polega na szukaniu wyjścia z trudnych sytuacji życiowych za pomocą wiedzy psychologicznej. W czasie jednego lub kilku spotkań podejmuje się próby nazwania problemu i określenia sposobów jego rozwiązania.

Nasza pomoc skierowana jest m.in. do osób:
- przeżywających kryzysy rozwojowe,
- znajdujących się w żałobie,
- mających trudności wychowawcze,
- szukających wsparcia w chorobie,
- stojących wobec poważnych decyzji.

Psychoterapia jest metodą leczenia poprzez dialog, której celem jest osiągnięcie zmian samopoczucia i zachowania osoby. Obejmuje ona dłuższy okres czasu, w którym diagnozuje się obszar problemowy i podejmuje pracę nad nim.

Nasza pomoc skierowana jest do osób:
- odczuwających zaburzenia nastroju,
- przeżywających trudności w relacjach,
- niezadowolonych ze swego funkcjonowania,
- zainteresowanych lepszym rozumieniem siebie,
- potrzebujących wsparcia podczas długotrwałego leczenia farmakologicznego.
Poradnia świadczy swoje usługi odpłatnie, jak również nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, w zależności od sytuacji finansowej osób korzystających z poradnictwa.

Szkoła w Peru
Nasza Fundacja angażuje się w działania charytatywne. W tym roku wsparliśmy m.in. dzieci uczęszczające do szkółki wyrównawczej w Pariacoto w Peru. Współorganizowaliśmy w 2015 r. koncert misyjno-charytatywny „Fides et Ratio”.

W Pariacoto i okolicy, poziom nauczania w szkołach jest dość niski. Wiele dzieci nie ma oparcia w rodzicach, którzy niejednokrotnie sami nie ukończyli szkoły i nie widzą potrzeby edukacji swoich dzieci. Programem pomocy edukacyjnej objęte są dzieci, które z różnych przyczyn nie radzą sobie w szkole. Wiele z nich niedawno przeprowadziło się z wiosek położonych w wysokich Andach, gdzie nie było szkoły albo poziom nauczania był bardzo niski.
Uczęszczający do szkółki prowadzonej przez franciszkanów często pochodzą z rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i socjalnej. Coraz częstszym problemem jest rosnąca liczba dzieci, których rodzice wyjeżdżają z miasta lub kraju w poszukiwaniu pracy. Zdarza się, że mali uczniowie parafialnej szkółki pozbawieni są opieki rodziców, mieszkają u dziadków czy krewnych, lub są wychowywani przez starsze rodzeństwo.
Oprócz wyrównawczej szkółki parafialnej w centrum pastoralnym franciszkanie planują zbudować i wyposażyć salę komputerową i bibliotekę, która będzie służyła również najmłodszym.

Prezent na Ukrainie
Fundacja Brat Słońce od kilku lat wspiera potrzebujących na Ukrainie. W 2015 r. pomogliśmy rodzinie Uchodźców z Donbasu na Ukrainie, którzy schronili się we franciszkańskim klasztorze w Boryspolu.

Anastazja i Roman od września 2014 roku zamieszkali w Boryspolu. Są uciekinierami z Doniecka. Razem z dwójką swoich dzieci: Natalią (4 lata) i Igorem (9 lat) wyjechali ze swego domu w maju 2014 roku z nadzieją, że wojna szybko się skończy i opuszczają rodzinną ziemię tylko na jakiś czas. Mieszkali tymczasowo u rodziny i znajomych, ale konflikt zbrojny nie ustawał. W końcu dotarli do Obwodu Kijowskiego. Schronienia udzielili im franciszkanie z Boryspola.

Przez pół roku, do momentu znalezienia mieszkania, rodzina korzystała z ciepłych posiłków wydawanych w klasztorze. W okresie jesienno-zimowym dzieci chorowały i wymagały leczenia, zakonnicy zaopatrywali ich w lekarstwa.

W październiku Igor poszedł do szkoły, potrzebował zeszytów, książek i innych przyborów szkolnych, otrzymał je od braci franciszkanów.

Natalia i Igor, jak inne dzieci, kochają prezenty. Z okazji urodzin i w okresie świątecznym dzieci otrzymały upominki przygotowane przez franciszkanów z Boryspola.

Kiedy rodzina wynajęła mieszkanie, otrzymała też wsparcie na wyposażenie nowego miejsca pobytu.
Z zebranych przez Fundację Brat Słońce środków wparliśmy również rodzinę pani Tatiany (matkę i trójkę dzieci), która została bez środków do życia, gdy mąż - jedyny żywiciel rodziny wyjechał na front na Wschodnią Ukrainę. Pomogliśmy także finansowo rodzinie uchodźców z Ługańska, podczas aklimatyzacji w nowym miejscu, w okresie poszukiwania pracy. Wsparcie otrzymało też dwóch rannych żołnierzy - Wasyl i Jurij, którzy leczeni byli w Kijowie po odniesieniu ciężkich ran na froncie.

*imiona obdarowanych zostały zmienione.

Wielowymiarowa edukacja
Fundacja Brat Słonce organizuje i wspiera wiele inicjatyw edukacyjnych. Jest to wyjście na przeciw potrzebom i oczekiwaniom osób z nami współpracujących i korzystających z działań Fundacji Brat Słońce.
W roku 2015 młodzi i dorośli korzystali z szerokiego wachlarza szkoleń, warsztatów i kursów:
- Warsztaty muzyki liturgicznej,
- Warsztaty dziennikarskie (filmowania i montażu),
- Kurs języka ukraińskiego,
- Szkolenie dla wolontariuszy (przygotowujące do pracy na rzecz Kresów Wschodnich),
- Warsztaty wyrobu świec dekoracyjnych,
- Kursy Alfa (kursy ewangelizacyjne),
- Szkoła Sług Ducha (trzymiesięczny kurs biblijny).

Dobra kultura
Nasza Fundacja angażuje się także w promowanie pokoju i dobra poprzez wydarzenia kulturalne. Co roku organizujemy imprezę plenerową pn. „Dzień Świętego Franciszka” w Krakowie. W czasie tego pikniku odbywają się koncerty, prezentacje inicjatyw franciszkańskich, pokazy filmów, wystawy, warsztaty dla najmłodszych, kiermasze, degustacje. Co roku kwestujemy też na wybrany cel, w tym roku było to wsparcie misji w Peru.

Nasi wolontariusze i współpracownicy przygotowywali też paczuszki z tradycyjnym siankiem wigilijnym i opisem tej zanikającej tradycji. Następnie rozprowadzali je w bazylice franciszkanów w Krakowie. Dochód z kwesty został przeznaczony na organizację znanej franciszkańskiej „Żywej Szopki”, która w okresie Bożego Narodzenia pomaga odwiedzającym głębiej i radośniej przeżyć tajemnicę wcielenia.

Fundacja Brat Słońce aktywnie uczestniczyła też w przygotowaniu uroczystych obchodów beatyfikacji dwóch polskich męczenników franciszkanów – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Nasi wolontariusze rozprowadzali materiały informacyjne o nowych błogosławionych.

Poznajmy się
Zapraszamy do bliższego zapoznania się z działaniami Fundacji Brat Słońce. Jest to możliwe poprzez odwiedzenie naszej strony: www.bratslonce.pl lub fanpage’a na facebooku: https://www.facebook.com/FundacjaBratSlonce/. Można spotkać się z nami osobiście w biurze Fundacji lub porozmawiać telefoniczne, chętnie odpowiemy na wszelkie na pytania.

Zachęcamy do zaangażowania się w nasze działania. Form współpracy jest wiele: uczestnictwo w inicjatywach przez nas organizowanych, wolontariat, sponsoring, partnerstwo. Jak powiedział nasz patron – św. Franciszek z Asyżu: „Póki mamy czas, czyńmy dobro”.

Fundacja Brat Słońce
ul. Hetmana Żółkiewskiego 14
31-539 Kraków
REGON 122414276
NIP 6751462135
KRS 0000397954
BGŻ BNP PARIBAS: 75 1600 1013 1849 4935 4000 000
Biuro czynne: pon-pt 8.00-16.00
tel. +48 12 423 18 98
tel. +48 605 252 270
fax +48 12 42 86 111
www.bratslonce.pl
https://www.facebook.com/FundacjaBratSlonce/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto